مقصر اصلی گرانی مرغ معرفی شد

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه امروزه کشاورزی در کشور ما حقیر شده است؛ گفت: وزارت جهاد کشاورزی در تولید مرغ بسیار ضعیف عمل کرده است و مشکلات و چالش‌های موضوع مرغ، کاملا روشن است و تذکرات لازم را به دولت دادیم، اما به آن توجه نشد.

به گزارش تحریریه، سید جواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در نشستی در کلاب هاوس گفت: امنیت غذایی به عنوان جزئی از امنیت ملی که در اصول سوم و چهل و سوم قانون اساسی نیز به آن اشاره شده است.

وی بیان کرد: اقتدار غذایی پدیده‌ای است که بسیاری از کشورها تلاش دارند در آن در جهان پیشرو باشند و استیلای غذایی را در اختیار خودشان بگیرند؛ این د رحالی است که ما در تامین غذای همسایه‌هایمان بسیار ضعیف عمل کردیم، در حالی که می‌توانست به عنوان یک ابزار جهت نیل به برتری دیپلماتیک از آن استفاده شود. وی تحریم مرغ راس توسط آمریکا را نمونه‌ای از تحریم‌ها در حوزه غذا دانست، و از پرورش مرغ آرین در کشور به عنوان اقدامی بسیار ضروری برای بر هم زدن معادلات دشمن یاد کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: کشاورزی در کشور ما از جایگاه خودش برخوردار نیست در حالی که مزیت نسبی کشور ما کشاورزی بوده و می‌توان اقتصاد را با کشاورزی مدیریت کرد (حتی ما را از نفت بی نیاز میکند)؛ کشاورزی در دوران تحریم نیز نقش مهم و موثر خود را نشان داد، اما ما نسبت به آن بی توجه بودیم، و امروزه کشاورزی در کشور ما حقیر شده است.
 
وزارت جهاد کشاورزی در تولید مرغ بسیار ضعیف عمل کرد/ دولت به تذکرات توجه نکرد
 
وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی در تولید مرغ بسیار ضعیف عمل کرده است، افزود: مشکلات و چالش‌های موضوع مرغ برای ما کاملا روشن است و ما تذکرات لازم را به دولت دادیم، اما به آن توجه نشد.
 
ساداتی نژاد یکی از دلایل معضل مرغ در کشور در سال ۹۹ را عدم وحدت فرماندهی در موضوع مرغ دانست و گفت یکی از علل ایجاد مشکلات در بازار مرغ عدم تمرکز تصمیم گیری‌های مربوط به مرغ در یک وزارتخانه بود.
 
این نماینده مردم معتقد است تمام اجزاء و تصمیم گیری‌ها باید در یک جا متمرکز باشد و نباید مسئولیتی در موضوع مرغ به وزارت صمت محول می‌شد.
 
ساداتی نژاد بیان کرد: ما کاری کردیم تا تمام اختیارات و مسئولیت‌ها در موضوع مرغ از "مزرعه تا سفره" یا "از صفر تا صد" در اختیار وزارت جهاد کشاورزی باشد، ستاد تنظیم بازار محصولات کشاورزی و مرغ از وزارت صمت گرفته و به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده است.
  
در صورت نیاز وزیر جهاد کشاورزی را استیضاح می‌کنیم/ نمی‌تواند  بگوید من کاره‌ای نیسیتم
 
وی اضافه کرد: اکنون به طور شفاف مشخص است که تمام امور کشاورزی و تولید مرغ با وزارت جهاد کشاورزی است؛ در در صورت بروز هر مشکلی ما وزیر جهاد کشاورزی را احضار و از او سوال خواهیم کرد، حتی در صورت نیاز او را استیضاح می‌کنیم. اکنون دیگر وزیر جهاد کشاورزی نمی‌تواند در برابر مشکلات و ایرادات بازار محصولات کشاورزی و بخصوص بازار مرغ از پذیرش مسئولیت شانه خالی کرده و به اصطلاح بگوید "من کاره‌ای نیسیتم".
 
ساداتی نژاد یکی دیگر از مشکلات بازار مرغ را سوء مدیریت دانست، و گفت: معتقد است وزارت جهاد کشاورزی از بحران بی اطلاعاتی رنج می‌برد و به عنوان متولی تولید هیچ سامانه اطلاعاتی ندارد که بتواند تولید مرغ را مدیریت کند، در حالی که معاون وزیر جهاد کشاورزی آمار جوجه ریزی را ۱۲۰ میلیون قطعه عنوان می‌کند، اما من با اطمینان به شما میگویم که این مقدار نیست، چرا که در رابطه با این آمار راستی آزمایی انجام نمی‌گیرد.
 
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: زمانی که جوجه ریزی در مرغداری‌ها انجام می‌گیرد، مسئولیت تایید میزان جوجه ریزی بر عهده‌ی دامپزشکی است که طرف قرارداد همان مرغدار است، بدین معنا که حقوق خود را از مرغدار دریافت می‌کند، و بنابراین به راحتی عدد سازی و آمارسازی در میزان جوجه ریزی و تولید مرغ در کشور صورت می‌گیرد در حالی که وقتی به موجودی مرغ در بازار نگاه میکنیم میبینیم که تولید به میزان کافی نیست و با اطمینان می‌گویم که این اتفاق در کشور (آمارسازی در موضوع تولید مرغ) به وفور رخ می‌دهد.
 
عده‌ای مرغدار نهاده می‌گیرند، اما در بازار آزاد می‌فروشند/ هنوز مشکل تامین جوجه یکروزه داریم
 
وی به عنوان یک مثال برای تشریح سوء مدیریت تولید مرغ بیان کرد: هم اکنون یک مرغدار می‌تواند در سامانه بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی درخواست دریافت نهاده برای ۵۰ هزار قطعه جوجه را ثبت کند، اما از آنجا که این سامانه دقیق کار نمی‌کند و امکان نظارت ندارد، مرغدار می‌تواند ۵۰درصد از جوجه‌ها را معدوم کند و نهاده دریافتی برای آن‌ها را در بازار آزاد بفروشد، و این امر را هیچ کس متوجه نمی‌شود.
 
ساداتی نژاد توضیح داد: با شفافیت و قطعیت می‌گویم این اتفاق افتاده است و فروش نهاده در بازار آزاد ناشی از همین امر است، بدین معنا که عده‌ای که نهاده می‌گیرند، اما مرغ پرورش نداده و آن نهاده را در بازار آزاد به فروش می‌رسانند. فروش نهاده در بازار آزاد سودی به مراتب بیشتر از پرورش مرغ دارد و بنابراین افراد زیادی در سایه‌ی عدم نظارت وزارت جهاد کشاورزی چنین اقداماتی را انجام می‌دهند.
 
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان گفت: متاسفانه ما هنوز مشکل تامین جوجه یکروزه داریم، بدین معنی که سال گذشته جوجه ریزی مرغ مادر به میزان کافی انجام نشد و ما امسال هنوز نتوانستیم به میزان لازم جوجه یکروزه داشته باشیم، حتی واردات تخم نطفه دار که در دستور کار قرار گرفته است نیز نمی‌تواند موثر باشد.

منبع: دانا

پایان/

۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵
کد خبر: 10564

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =