چشم انداز بازار خودرو، کاهش قیمت ها تا کجا ادامه دارد؟

بازار خودرو با کاهش 25 درصدی باعث شوکه شدن بازار شده و سوال مردم این است که این روند کاهشی تا کجا ادامه خواهد یافت.

به گزارش تحریریه، کاهش قیمت دلار در بازار باعث کاهش قیمت در سایر بازارهای موازی از جمله بازار خودرو شده و سوال مردم و فعالان اقتصادی این است که این روند تا کجا ادامه خواهد یافت.

قیمت خودرو در هفته جاری تقریبا 25 درصد کاهش داشته و هنوز نمی توان خریداری در بازار یافت؛ که نشانی است بر انتظار مردم برای کاهش بیشتر قیمت و ادامه نزولی بودن بازار خودرو که در 3 سال اخیر نرخ های عجیبی را تجربه کرده است.

چنانچه قیمت دلار به بازه 15 تا 18 هزار تومان برسد، قیمت خودروهای خارجی حداقل نصف خواهد شد و انتظار کاهش 60 درصدی هم دور از انتظار نیست. زیرا قیمت های 2 هفته پیش در بازار خودرو با دلار 45 هزار تومانی تعیین می شد که به دو مساله انتظارات تورمی و کمبود ناشی از منع واردات باز می گردد.

با قطعی شدن سقوط قیمت دلار، چشم انداز افزایش قیمت خودروهای خارجی منتفی است و باید پرونده افزایش قیمت خودرو را بسته شده دانست.

حباب قیمتی ناشی از انتظارات تورمی ترکیده و حباب قیمتی ناشی از عدم واردات خودرو هم با ورود خودروهای چینی که می بایست پس از برجام جاشنین فرانسوی ها می شدند و با اشتباه فاحش نعمت زاده نشدند؛ خواهد ترکید.

عدم وجود خریدار کافی در بازار خودرو نتیجه این دلایل بنیادی است و فعالیت دلالان در تلگرام و سایر شبکه های اجتماعی نمی تواند حقایق میدانی بازار خودرو را تغییر دهد.

در بازار خودروهای داخلی، اما یک فعالیت دو وجهی را شاهد خواهیم بود.

نخست به دلیل گران شدن غیرمنطقی خودروهای داخلی به دلیل عدم عرضه، حباب قیمتی بزرگی شکل گرفته بود که عملا ترکیده است.

دوم، قیمت کارخانه خودروهای داخلی افزایش یافته و در میانه حباب قیمتی یک ماه گذشته و قیمت نایاب کارخانه؛ به قیمت واحد خواهد رسید. پس از آن؛ بازی خودروسازان با بهانه های نخ نمایی مانند کمبود قطعه هم تمام شده و روند عرضه به حالت عادی باز می گردد.

نتیجه اینکه، دوران سفته بازی و سود گرفتن از خودروی تبدیل شده به دارایی تمام شده و دورانی از ثبات را شاهد خواهیم بود.

پایان/

۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۶
کد خبر: 402

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =