چه کسانی نیاز به تزریق واکسن کرونا ندارند؟

نتایج یک تحقیق علمی جدید در دانشکدۀ پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان می‌دهد افرادی که به صورت خفیف و یا بدون علامت به کووید 19 مبتلا می‌شوند آنتی بادی موجود در بدن آنها می‌تواند تا پایان عمرشان از آنها در برابر این بیماری ویروسی محافظت کند.

به گزارش تحریریه، نتایج یافته‌های جدید یک تحقیق علمی از سوی تیمی از محققان دانشگاه واشنگتن آمریکا روز گذشته (24 مه 2021) در نشریه علمی نیچر  منتشر شده است.

  بر اساس یافته‌های این تحقیق با وجودی که پیش‌تر گمان برده می‌شد ایمنی پس از ابتلا به کرونای خفیف تنها چند ماه دوام دارد، اما تحقیق جدید شواهدی به دست آورده که حاکی از ایمنی طولانی مدت افراد مبتلا به نوع خفیف یا بدون علامت ویروس کروناست.

  دکتر "علی البدی" یکی از اعضای تیم تحقیق دانشگاه واشنگتن در این زمینه گفت:"پاییز گذشته گزارش هایی وجود داشت که آنتی‌بادی‌ها پس از آلوده شدن به ویروس عامل بیماری کووید19 به سرعت از بین می‌روند و این تفسیر وجود داشت که ایمنی پس از ابتلا به کرونا طولانی مدت نیست."

  او افزود:" اما این برداشتی غلط از داده‌ها است. پایین آمدن سطح آنتی‌بادی پس از عفونت حاد طبیعی است و به صفر نمی رسد. سلول‌های تولید کنندۀ آنتی بادی با وجود کاهش آنتی بادی در سطح خون در بدن افراد مبتلا شده می‌مانند. ما سلول های تولید کننده آنتی بادی را در افرادی یافتیم که 11 ماه از بیماری آنها گذشته بود. این سلول‌ها تا پایان عمر افراد در بدن آنها می‌مانند و  آنتی بادی تولید می‌کنند و این شواهدی محکم برای مصونیت طولانی مدت است."

  او افزود:" در طی یک عفونت ویروسی سلول های ایمنی تولید کننده آنتی بادی به سرعت تکثیر شده و در خون گردش می کنند و باعث افزایش سطح آنتی بادی در بدن می شوند. با برطرف شدن عفونت، بیشتر این سلول ها از بین می روند و سطح آنتی بادی خون کاهش می یابد؛ اما جمعیت کوچکی از سلولهای تولید کننده آنتی بادی  به نام "سلولهای پلاسمای طولانی مدت"  به مغز استخوان مهاجرت کرده و در آن مستقر می شوند؛ جایی که آنها به طور مداوم سطح پایین آنتی بادی را در جریان خون ترشح می کنند تا از بدن در برابر مواجهه احتمالی دوباره با ویروس محافظت کنند."

این تحقیق جدید نشان می دهد افرادی که کرونای خفیف یا بدون علامت گرفته اند احتمال آلوده شدن دوباره آنها به این ویروس بسیار کمتر از حد تصور گذشته است.

تحقیق این تیم روی 77 داوطلبی بوده که پیشتر به ویروس کرونا خفیف مبتلا شده بودند و تنها 6 نفر از آنها در بیمارستان بستری شده بودند. در این تحقیق در فواصل 3 ماهه سطح آنتی بادی ویروس در خون افراد داوطلب مورد بررسی قرار گرفته است.

در کنار آزمایش های خون تیم تحقیق در فواصل 7 ماه پس از بهبودی تیم داوطلب، از 18 نفر از آنها نمونه مغز استخوان گرفتند و از 5 نفر از این افراد دوباره پس از 4 ماه نمونه دوم مغز استخوان گرفته شد.

  دانشمندان تیم تحقیق همچنین از 11 نفر از افرادی که به ویروس کرونا مبتلا نشده بودند نیز نمونه مغز استخوان گرفته و نتایج یافته‌ها را با یکدیگر مقایسه کرده است. در این مقایسه دانشمندان تیم تحقیق در نمونه مغز استخوان 15 نفر از 19 داوطلب سلول تولید کننده آنتی‌بادی ویروس کرونا یافتند. این سلول ها همچنین در نمونه گیری از 5 داوطلبی که نمونه دوم آزمایش مغز استخوان نیز داده بودند مشاهده شد.
  تیم تحقیق در نمونه مغز استخوان هیچ یک  از 11 داوطلبی که پیشتر به کرونا مبتلا نشده بودند، سلول آنتی‌بادی ساز کرونا مشاهده نکردند.

  دکتر "علی البدی" در این باره می‌گوید:" افرادی که کرونای خفیف می‌گیرند در اغلب موارد دو تا سه هفته پس از عفونت، ویروس از بدن آنها پاک می‌شود، بنابراین 7 یا 11 ماه پس از عفونت هیچ ویروسی قادر به دور زدن ایمنی فعال بدن نخواهد بود و سلول‌های آنتی‌بادی ساز تقسیم نمی شوند. آنها به آرامی در مغز استخوان نشسته و آنتی‌بادی ترشح می‌کنند. آنها از زمان برطرف شدن عفونت به صورت نامحدودی این کار را می‌کنند."

  محققان معتقدند افرادی که آلوده شده‌ و علایمی نداشته‌اند  یا علایم آنها خفیف بوده در برابر ویروس کرونا مصونیت طولانی مدت- احتمالا به اندازۀ طول عمرشان- خواهند داشت. این نظریه را اما هنوز نمی‌توان به افرادی که به عفونت شدید ویروس کرونا مبتلا شده‌اند تعمیم داد.

منبع: اقتصادنیوز

پایان/

۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۸
کد خبر: 10131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =