شرط جامعه بین‌الملل برای طالبان

تحلیلگران رسانه های عربی بر این باورند که جریان طالبان برای موفقیت باید طرح‌هایی را برای صلح، سازندگی، اقتصاد و امنیت در دستور کار قرار دهد، اگر این جریان بتواند نظام سیاسی مورد پذیرش مردم افغانستان را برپا کند تا از حمایت مردمی برخوردار باشد در این صورت جامعه بین‌الملل هم چاره‌ای جز پذیرش آن نخواهد داشت.

به گزارش تحریریه، شماری از تحلیلگران رسانه‌های عربی لازمه های راهبرد جریان طالبان برای پیش برد موفقیت اداره امور افغانستان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

روزنامه «الریاض» عربستان در بخشی از گزارش خود درباره تحولات افغانستان نوشت، جهانیان امیدوارند که دولت جدید طالبان در مقایسه با گذشته انعطاف پذیرتر و عملگراتر باشد و این موضوع را درک کند که به رسمیت شناختن آن در عرصه بین المللی ضامنی برای بقای آن خواهد بود. این موضوع از زمان ورود طالبان به کابل آشکار شده است و رهبران این جریان در گفت و گو با بسیاری از رسانه های جهان تمایل خود را برای برقراری روابط دیپلماسی و اقتصادی با همه کشورهای جهان اعلام کرده‌اند و جریان طالبان اکنون گفتمان سیاسی معتدلی را در پیش گرفته است تا جامعه بین المللی را خرسند سازد.

روزنامه «الرای» کویت هم در گزارشی به قلم «ایلیا مغنایر» نوشت، اکنون قدرت جدیدی در افغانستان زمام امور را در اختیار گرفته است که نمی خواهد بیگانگان امور افغانستان را در اختیار داشته باشد. پیش بینی می شود که چالش های اقتصادی این قدرت را مجبور سازد در آینده گزینه های سختی را در دستور کار قرار دهد. طالبان دارای برگ برنده های ژئوپلتیک بسیاری از جمله در عرصه امنیتی و اقتصادی است. این جریان از کشورهای روسیه، قطر، ایران، هند، پاکستان، چین، ترکیه و ... برای حضور در مراسم آغاز به کار دولت جدید دعوت به عمل آورده است.

طالبان با این اقدام خود پیام های اطمینان بخش امنیتی را به کشورهای همسایه و جهان غرب ارسال کرده است. زیرا هرگونه سرمایه گذاری نیاز به امنیت دارد. پیش بینی می شود که جریان طالبان طرح هایی را برای صلح، سازندگی، اقتصاد، امنیت در دستور کار قرار دهد.

روزنامه «الخلیج» امارات هم در گزارش خود نوشت، کشورهای جهان اکنون با احتیاط با طالبان رفتار می کنند. زیرا آنها شرایطی سخت مردم افغانستان و  نیاز مبرم آنها به کمک خارجی را درک می کنند. طالبان باید با تعامل در داخل و خارج و فاصله گرفتن از رویکردهای گذشته خود مشکلات مردم این کشور را حل کند. 

روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» هم در تحلیلی به قلم «رامی عیاصرة» نوشت: اگر جریان طالبان بتواند یک نظام سیاسی را برپا کند که مورد پذیرش مردم افغانستان باشد و مردم افغانستان در داخل از آن حمایت کند در این صورت جامعه بین الملل هم چاره ای جز پذیرش آن نخواهد داشت و تنها این جریان را زیر فشار قرار خواهد داد تا در آینده رفتار خود را با توجه به معیارهای نظام های دموکراتیک سازگار سازد.

پایان/

۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
کد خبر: 12636

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =