اتفاقات جدید در بانک ملی ایران

بانک ملی که در سال های اخیر دوران نابسامانی را تجربه کرده است، تا پایان سال 1401 به سوددهی خواهد رسید.

به گزارش تحریریه، بانک ملی که در سال های اخیر دوران نابسامانی را تجربه کرده است، تا پایان سال 1401 به سوددهی خواهد رسید و مهمتر از آن، بررسی فعالیت های یک سال اخیر بزرگترین بانک کشور نشان می دهد که از شرکت داری فاصله گرفته و با تمرکز بر مدیریت ریسک به سمت واسطه گری مالی حرکت می کند.

بانک ملی توانسته است زیان خالص خود را از 6 هزار و 750 میلیارد تومان در سال 1399 به 2 هزار 676 میلیارد تومان در سال 1400 برساند که کاهشی 60 درصدی را نشان می دهد. این بانک نزدیک به 66 هزار میلیارد تومان زیان انباشته در سال 1400 داشت که انتظار می رود تا پایان سال صفر شود و شاهد شناسایی سود نیز باشیم.

با افزایش 68 درصدی درآمدهای بانک ملی و افزایش 31 درصدی هزینه ها، می توان دریافت که هزینه ها کمتر از تورم و درآمدها بسیار بیشتر از تورم افزایش یافته است که نشان می دهد این بانک در یک سال گذشته بهره ورتر اداره شده است.

مجموع درآمدهای بانک ملی ایران از ۱۳۷ هزار و ۹۴۸ میلیارد و ۶۳۶ میلیون ریال در تیر ماه سال ۱۴۰۰ به عدد ۲۳۲ هزار و ۳۰ میلیارد و ۷۳۲ میلیون ریال در تیر ماه سال 1401 افزایش یافته است.

خروج از بنگاهداری و کاهش معوقات به 4.5 درصد نشان می دهد که بزرگترین بانک کشور در حال تبدیل شدن به یک واسطه گر مالی یا همان چیزی است که یک بانک باید باشد و با مدیریت ریسک و عدم انتقال آن به کل اقتصاد، الگوی معنی داری برای نظام بانکی کشور است، که در سایه بی نظارتی بانک مرکزی واسطه گری مالی را رها کرده و با وام دهی به شرکت های خود و طرد وام گیرندگان عام به بنگاهدار بزرگ تبدیل شده است و با بدترین نوع مدیریت ریسک، کل ریسک را به اقتصاد می فروشد و نتیجه آنرا در رالی خلق پول و تورم بالا به اقتصاد تحمیل می کند.

پایان/

۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵
کد خبر: 21241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =