اینستاگرام بعد از فیلترینگ به ایران پیام داد که شرایط شما چیست

علی‌اصغر عنابستانی نماینده سبزوار در توضیح فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی می‌گوید: اینستاگرام ۵۰ درصد از پهنای باند کشور را می‌بلعد و باید چهارچوب ما را بپذیرد. اکنون که اینستاگرام در ایران فیلتر شده، پیام برای ما فرستاده‌اند که شرایط شما چیست؟

به گزارش تحریریه، علی‌اصغر عنابستانی عضو کمیسیون سابق صیانت گفت: کمیسیونی که به واسطه طرح نظام‌بخشی به فضای مجازی تشکیل شده بود، براساس تحلیل و تفسیری که هیات رییسه مجلس داشت، عملاً کارش پایان یافته است زیرا هیات رییسه معتقد بود در کمیسیون می‌بایست در ظرف کمتر از سه ماه براساس آیین‌نامه، کلیات طرح را تصویب می‌کردیم و ما کلیات آن را در فرجه سه ماهه تصویب نکردیم و وقتی این کار انجام شد که از فرجه سه ماهه گذشته بود. به همین دلیل، مصوبه کمیسیون را فاقد وجاهت دانستند و از آن موقع هم، مدت‌ها گذشته است و کمیسیون وجود خارجی ندارد.

او ادامه داد: اگر قرار باشد مجلس در موضوع طرح نظام‌بخشی به فضای مجازی، کار جدیدی بکند، باید طرح در صحن مجلس آورده شود و با صلاحدید نمایندگان مثل بقیه طرح‌ها در صحن، ماده به ماده بررسی شود یا اصل هشتاد و پنجی شود و بررسی آن در کمیسیون جدیدی که تشکیل می‌شود، مورد پیگیری قرار بگیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مدعی شد: هیچ‌وقت مجلس از این موضوع که باید فضای مجازی را نظام‌مند کند، خودش را فارغ ندانسته و همیشه به آن فکر می‌کرده است. به هر حال اختلاف‌نظرهای حقوقی که در کمیسیون قبلی اتفاق افتاد، باعث شد، مدتی کار تعطیل شود، اما همیشه نمایندگان و هیات رییسه به این فکر بودند که ضرورت دارد که فضای مجازی نظام‌مند شود. ما نمی‌توانیم حکمرانی در فضای مجازی را کاملاً بی‌قید و شرط کنیم تا رها شود، زیرا در هیچ کجای دنیا، این‌گونه نیست و هیچ عقل سلیمی هم اجازه نمی‌دهد وقتی امروز، فضای مجازی یک بخش اصلی از زندگی حقیقی مردم شده، ما نسبت به آن هیچ ضابطه و ساختاری نداشته باشیم و در آن فضا، هر که هر کار خواست بکند؛ چنانچه ما آسیب‌های شدید ولنگاری در فضای مجازی را در همین جریان‌های اخیر کشور دیدیم. از این‌رو جلساتی به خاطر این دغدغه تشکیل شده از جمله جلسه یکشنبه هفته گذشته.

عنابستانی تاکید کرد: در جلسه هفته پیش، اعضای کمیسیون سابق به همراه برخی دیگر از نمایندگان حضور داشتند. اعضای کمیسیون سابق نظام‌بخشی به فضای مجازی، بیشترین دغدغه، نگرانی و دلشوره را نسبت به این موضوع دارند. در آن جلسه، چند محور بررسی شد از جمله نظام‌مند کردن فضای مجازی. حال برخی نمایندگان روی این طرح کار می‌کنند و در ادامه باید فرآیند حقوقی خودش را مثل دیگر طرح‌ها طی کند.

منبع: رویداد24

پایان/

۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۰
کد خبر: 22838

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =