نیکزاد: از بانک مرکزی استمهال 12 ساله می گیرید و با اقساط مسکن مهر وام ازدواج می دهید

تهران - تحریریه - علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی در دولت دهم در پاسخ به اظهارات حسن روحانی در مجلس هنگام ارائه لایحه بودجه سال 97 بیانیه ای منتشر کرد.

  به گزارش تحریریه، ادامه اظهارات مقام های دولت حسن روحانی علیه مسکن مهر باعث واکنش علی نیکزاد وزیر مسکن در دولت دهم شد. وی که به عنوان تمام کننده بخش عمده ای از طرح مسکن مهر شناخته می شود در بیانیه ای که در اختیار رسانه ها قرار گرفت به اظهارات مقام های دولتی ازجمله رییس جمهور حسن روحانی پاسخ داد. حسن روحانی در هنگام ارائه لایحه بودجه سال 97 به مجلس اظهارات تندی را علیه مسکن مهر ابراز کرد.
متن کامل بیانیه علی نیکزاد به شرح زیر است:
بفرمایید با حداقل 15000 میلیارد تومان اقساط وصول شده مسکن مهر چه کرده اید ؟ اگر مسکن پول نمی‌خواهد در عرض 5 سال چند تا مسکن ساخته‌اید؟ متاسفم برای کسانی که اقساط مسکن مهر را از مردم وصول می‌کنند، به‌جای پرداخت به بانک مرکزی استمهال ده ساله می‌گیرند و امورات صندوق یکم و صندوق جوانان و غیره را با اقساط جمع شده مسکن مهر انجام می‌دهند و آنگاه عوض شکرگزاری نعمت مسکن مهر به مسکن مهر فحش می‌دهند! آیا در روز قیامت جواب خدا را می‌توانند بدهند؟ بعید است! چون با این کارهایشان در حق مردم نیازمند به مسکن ظلم کرده‌اند؟ در سال 1384 دولتی با رای مردم با شعار مهرورزی، عدالت‌گستری، خدمت بی‌منت، رشد و توسعه مادی و معنوی کشور توسط مردم با هزار امید به مسئولیت رسید و ادای این مسئولیت عظیم بود و سنگین.
- هم زمان با شروع کار دولت نهم در بخش مسکن ملاحظه گردید که کشور ایران با فراتر از 70 میلیون نفر جمعیت در قالب 5/17 میلیون خانوار و 16 میلیون واحد مسکن مواجه است. یعنی در بدو استقرار دولت، آمار رسمی بیانگر کسر یک و نیم میلیون واحد مسکونی نسبت به خانوار موجود کشور اعم از روستایی و شهری بود. از طرفی دولت در کنار این کسری مسکن 3 میلیون خانوار مستاجر در شهر و روستا را در آمار داشت و این موضوع، مطالعه سیاست‌های مسکن در گذشته ایران اسلامی و بررسی نحوه مساعدت و راهبری دولتها در باب مسکن دنیا برای خانه دار کردن خانوارها بالاخص خانوارهای کم‌درآمد و متوسط درآمد را سبب گردید. بر خلاف ادعای بعضی از افراد - که احتمالاً مطلع نیستند - با مطالعه حداقل دو ساله، لایحه‌ای به نام ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن برای قانون شدن به مجلس محترم شورای اسلامی ارائه گردید و در سال 1386 به تصویب رسید. محتوای این قانون بیانگر امکان واگذاری زمین رایگان به افراد واجد شرایط (افرادی که خانوار آنان از دولت اسلامی زمین و آپارتمان و وام یارانه‌دار نگرفته باشند) تسهیلات ارزان قیمت و مساعدت توسط دولت در کاهش هزینه‌های تمام شده مسکن صرفا برای افراد واجد شرایط بود.
- دولت نهم تصمیم به اقدام کارشناسی و انقلابی بالاخص در موضوع مقاوم سازی و نوسازی مسکن روستایی گرفت و طبق ماده 11 قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن سالانه باید دویست هزار واحد مسکن روستایی نوسازی می‌شد (البته این قانون هنوز جاری است ولی اجرا نمی‌شود).
مسکن و ساختمان لوکوموتیو اقتصاد است و حرکت و رونق مسکن سبب فعال شدن حداقل 134 رشته صنعتی می‌شود و با هر یکصد متر مربع ساختمان دو و نیم شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌شود و از طرفی نیاز به ارز بری در حداقل ممکن می‌باشد جز چند قلم که به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد در کل احداث ساختمان نیازمند ارزبری نیست و فعالیت در عرصه مسکن و ساختمان سبب پشتیبانی جدی از کارخانه‌های سیمان، فولاد، سنگ، کاشی، سرامیک، کابل، سیم و غیره می‌گردد. بنابراین دولت نهم تصمیم به ساخت مسکن توسط مردم و با رعایت قوانین و مقررات شهرسازی و معماری و شهرداریها گرفت و حتی یک متر مربع ساختمان در کل دولت نهم و دهم بدون اخذ پروانه و جواز ساخت از شهرداریها و بدون نظارت نظام مهندسی استان‌ها و نظام مهندسی روستایی در روستا‌ها اتفاق نیفتاد. پس با مطالعه کارشناسی و تجربیات دولتهای گذشته ایران و اقدامات انجام یافته در دنیا موضوع پروژه ملی و عدالت گسترانه مسکن مهر شکل گرفت و مقرر شد که مسکن توسط مردم و با نظارت و راهبری نظام مهندسی و شهرداریها و انبوه‌سازان و پیمانکاران و جامعه فنی مهندسی شکل بگیرد.
- در دولت نهم و دهم بالغ بر 2/120/000 واحد مسکن مهر روستایی شروع و تا آخر دولت دهم 1/600/000 واحد مسکن روستایی افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید. جمع شدن کپرنشینی جنوب کرمان و بازسازی زلزله ورزقان آذربایجان شرقی و سایر زلزله‌ها در آن ایام اتفاق افتاد و اثر و نتیجه و برکت این موضوع چنین بود که بعد از این مقاوم‌سازی‌ها در زلزله‌ها - که قبلاً حتی تا مقیاس 6 ریشتر تلفات زیادی را کشور و جامعه عزیز ایران اسلامی متحمل می‌شد- این ضایعات را نداشته باشیم، ولی هنوز هم تا سه میلیون واحد مسکن روستایی متاسفانه مقاوم نیستند و نمونه آن را در زلزله غمبار کرمانشاه شاهد بودیم. از طرفی بالغ بر 510/000 واحد مسکن روستایی با پیشرفت فیزیکی 30 درصد تحویل دولت یازدهم گردید. از لحاظ مالی هم برای هر خانوار ایرانی که در روستا زندگی می‌کنند در اول دولت نهم 5 میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت، با سود 5 درصد در نظر گرفته شد که در آخر دولت دهم به 12 میلیون تومان رسید. بنابراین 5 میلیارد دلار معادل 20/000 میلیارد تومان برای 2/210/000 واحد مسکن روستایی و بالغ بر 5/8 میلیون ایرانی که در روستاها زندگی می‌کنند پرداخت گردید. آیا کار ارزشمند و انقلابی و عدالت گسترانه و کارشناسی نیست؟ در کنار این موضوع، دلبستگی روستائیان به محل زندگی شان و ماندگاری افراد در روستا و اشتغال و پشتیبانی از 134 رشته صنعتی و از همه مهم‌تر ایمن سازی و مقاوم سازی در مقابل سوانح طبیعی کار ماندگاری است که در دولت نهم و دهم اتفاق افتاده است و این کار در تاریخ ایران بی‌بدیل و بی‌سابقه بوده است.
- در مسکن شهری از 2/180/000 واحد که 1/180/000 واحد در دولت نهم و دهم افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید، آنچه افتتاح شد همگی دارای آب و برق و آنجاهایی که شبکه گاز وجود داشت دارای انشعاب گاز بودند و 1/000/000 واحد مسکن باقی با پیشرفت 70 درصد به دولت یازدهم تحویل گردید که متاسفانه شعارهای داده شده و حتی قول رئیس‌محترم دولت یازدهم که بیان کردند تا پایان دولت یازدهم پرونده مسکن مهر با افتتاح همه واحد‌ها بسته خواهد شد هیچ وقت تحقق نیافت.
- خوب است بدانیم که 2/120/000 واحد بالغ بر 845/000 واحد در ایران بصورت خود مالک (خانوار واجد شرایط خودشان مالک زمین و فقط دنبال اخذ تسهیلات از دولت بودند که این کار ارزشمندی بود و در کشور شکل گرفت) 260/000 واحد در بافت فرسوده که آن هم مردم دارای زمین و ساختمان دربافت فرسوده بودند و تسهیلات با نرخ 12 درصد صرفاً جهت نوسازی به این افراد پرداخت گردید و 650/000 واحد را تعاونی‌های مسکن در سرتاسر کشور متولی شدند و دولت زمین و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار این عزیزان واجد شرایط قرار داد. 350/000 واحد هم در 17 شهر جدید با نظارت وزارت راه و شهرسازی و به صورت سه جانبه با قرارداد بین بانک مسکن و انبوه‌سازان و پیمانکاران اتفاق افتاد. لازم به توضیح است که بافت فرسوده و خود مالک‌ها صرفاً دنبال تسهیلات بودند و همه امور توسط خود مردم انجام گرفته است و درباره تعاونی مسکن کارگری و کارمندی و شغل آزاد و غیره هم تکلیف مشخص است.
بنابراین در پرونده مسکن مهر در کشور در عرض 5 سال گذشته صرفاً موضوع تکمیل 350/000 واحد در شهرهای جدید مطرح می‌باشد که سیاسیون این چنین موضوع مهم و پروژه ملی مسکن مهر را مورد تاخت و تاز قرار داده‌اند. پس برای 4/300/000 واحد مسکن شهری و روستایی به استناد قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن با رعایت قوانین شهرسازی و معماری و با اخذ جواز ساخت از شهرداریها و با نظارت نظام مهندسی و تعامل برای تخفیف در امر مالیات و بیمه و سایر مباحث و در جهت کاهش قیمت تمام شده برای خانوارهای واجد شرایط اقدام گردیده است. برکت مسکن مهر رضایت‌مندی افرادی بود که باور بر خانه‌دار شدن در عمرشان را نداشتند و از طرفی اشتغال و پشتیبانی از 134 رشته صنعتی و رضایت‌مندی از عملکرد نظام و دولت.برای اولین بار در تاریخ در سرشماری 1390 تعداد مسکن موجود کشور از تعداد خانوار موجود برخلاف آمار سال 1385 پیشی گرفت و 2/21 میلیون خانوار در کشور در مقابل 6/21 میلیون واحد مسکن شکل گرفت. معنی این حرف این است که صرف نظر از مالکیت تعداد واحد مسکونی 400/000 واحد از تعداد خانوار بیشتر می‌باشد.
اما اکنون متولیان مسکن به جای کار و تلاش و امید و نشاط و اشتغال حرف‌هایی می‌زنند که مبنای علمی ندارد. 1- می‌گویند مسکن مهر سبب افزایش نقدینگی و تورم شده است. اگر بررسی دقیق و آماری داشته باشیم نقدینگی در دولت جناب آقای هاشمی رفسنجانی از 1880 میلیارد تومان به 13500 میلیارد تومان رسید یعنی 2/7 برابر شد. در دولت جناب آقای خاتمی از 13500 میلیارد تومان به 92000 میلیارد تومان رسید یعنی 8/6 برابر شد و در دولت جناب آقای احمدی‌نژاد از 92000 به 492000 میلیارد تومان رسید یعنی 3/5 برابر شد. - بنابراین پایین‌ترین رشد نقدینگی در دولت‌های آقای احمدی‌نژاد و بالاترین تورم و رشد نقدینگی در دولت‌های آقای هاشمی رفسنجانی بوده است. - الان نقدینگی از 492/000 میلیارد تومان شروع دولت یازدهم به 1/350/000 میلیارد تومان رسیده است. این نقدینگی کجا هزینه شده است؟ آنچه کاملاً معلوم است در مسکن، صنعت و تولید هزینه نشده است. باید سؤال کرد پس این همه نقدینگی بابت چیست؟
- چرا نقدینگی افزایش یافته ولی تورم به ظاهر در آمار کاهش یافته است؟ پس این فرمول علمی که رشد نقدینگی سبب تورم می‌شود را چگونه باید حل کرد؟
- از 4/300/000 واحد مسکن شهری روستایی فقط 350/000 واحد در شهرهای جدید با ورود دولت در عرض هشت سال در 17 شهر جدید در حال ساخت است و بقیه واحدها توسط خود مالکان و بافت فرسوده و تعاونی‌های مسکن و در روستاها ساخته شده است دولت فعلی به جای حل مشکل مردم و ساخت و تکمیل حداکثر 350/000 واحد با پیشرفت قابل توجه، از اول استقرار، فرافکنی نموده است.
2- می‌گویند مکان‌یابی مناسب نبوده است. از 17 شهر جدید کشور در دولت نهم و دهم فقط شهر جدید سهند در تبریز جانمایی در دولت دهم اتفاق افتاده است و الان زندگی با امکانات تاسیسات روبنایی و زیربنایی در این شهر جدید در جریان است اما باید بدانیم کسانی که مسئول بخش هستند مکان‌یابی سایر شهرها در زمان خودشان انجام گرفته است. همه، تاریخچه شهرهای جدید پرند و پردیس و هشتگرد و علوی و بینالود و غیره را می‌دانند. خودشان جانمایی و مکان‌یابی را تصویب کرده‌اند اما متاسفانه الان قبول ندارند!
3- می‌گویند تاسیسات زیر بنایی و روبنایی ندارد. تاسیسات زیر بنایی از 4/300/000 واحد فقط 1/100/000 واحد مربوط به شهرهای جدید و تعاونی‌های مسکن می‌باشد. باید با پیگیری ویژه دولت حل می‌شد اگر دولت قادر نیست آب و برق و گاز یک میلیون واحد را تامین نماید جای بسی تاسف است! پس چگونه در دولت قبلی بالغ بر 2/800/000 واحد شهری و روستایی به بهره‌برداری رسید و تاسیسات زیربنایی هم تامین گردید.
اگر در بحث تأسیسات روبنایی مشکل دارند چرا زمین‌های مسکن مهر را در قانون بودجه 96 بالغ بر 5/000 میلیارد تومان ‌به عنوان افزایش سرمایه به بانک مسکن می‌دهند، ولی حاضر نیستند از همان زمین سایت‌های مسکن مهر برای ساخت کلانتری، درمانگاه و آماده سازی و پارک و مدرسه و مسجد استفاده کنند؟ اگر واقعا دارایی ندارند چگونه متولیان امر بالغ بر 60 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری را برای بخش خصوصی در سایت‌های مسکن مهر تعریف کرده‌اند؟ چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.
4- می‌گویند مسکن مهر سبب ورشکسته شدن بانک مسکن گردیده است؟ اولاً این حرف را وزیر اقتصاد دولت یازدهم هم رد کرد. ثانیاً چگونه است که پس از وصول اقساط تسهیلات مسکن مهر که تاکنون از 15 هزار میلیارد تومان گذشته است به جای واریز به بانک مرکزی استمهال می‌گیرند و برای پشتیبانی صندوق یکم و وام خرید مسکن اولی‌ها و غیره قرار می‌دهند، ولی حاضر نیستند وام را حداقل در واحد‌های باقیمانده به 40 میلیون تومان برسانند؟ چرا موضوع مسکن مهر را که با امید فراوان شروع شده بود بر کام مردم تلخ می‌نمایند؟
- اگر مسکن مهر سبب ورشکسته شدن بانک مسکن گردیده است چگونه است بانک مسکن به بنگاه سوم اقتصادی در بین بانک‌ها تبدیل شده است؟ چگونه است همکاران شریف من در بانک مسکن کار جهادی و ویژه در امر اسکان 16 میلیون نفر ایرانی در قالب 4 میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر روستایی و شهری در دولت نهم و دهم را انجام داده‌اند ولی از اول استقرار دولت یازدهم با بی‌مهری تمام این پروژه ملی را به تعطیلی کشانده شد؟هر دولت و تشکیلات حقوقی که برای عمران و آبادانی و رفع مشکل مردم تلاش کند ما آن را قبول داریم و ارج می‌نهیم. چون مسکن لوکوموتیو اقتصاد است و نقش بسزا در شکوفایی اقتصاد دارد.
انقلاب اسلامی ما حامی محرومان و اقشار کم درآمد و متوسط درآمد است دولت یازدهم در بدو استقرار با نهایت تاسف به‌جای حمایت از بالاترین دارایی یک خانوار متوسط و کم درآمد یعنی تامین مسکن و تحویل مسکن‌های مهر باقیمانده، شعار مسکن اجتماعی را مطرح کرد، از موضع بالا و با بیان اینکه طرح مسکن اجتماعی مطالعه شده و امتحان پس داده در کشورهای خارجی و بالاخص اروپایی است. اما بعد از گذشت نزدیک به 5 سال از دولت یازدهم و دوازدهم ما هنوز این طرح را عملیاتی ندیده‌ایم. حتی اگر به اندازه انگشتان دست مسکن اجتماعی ساخته شده است باید به مردم عزیزمان اعلام نمایند. در ضمن هرچه فکر کردم مسکن اجتماعی و مسکن مهر که دارای شاخصه‌هایی مثل تامین زمین و ارائه تسهیلات ارزان قیمت و اخذ تخفیفات لازم از مبادی دولتی و غیر‌دولتی صرفاً جهت کاهش قیمت تمام شده مسکن برای اقشار کم درآمد و متوسط درآمد واجد شرایط می‌باشد مشترک هستند. ما دعوای اسم نداریم. دولت یازدهم و دوازدهم مسکن را برای افراد مذکور تامین نمایند هر چه دولت می‌خواهد برای آن اسم بگذارد. بنابراین به‌نظرم دولت نتوانست طرح مسکن اجتماعی را عملیاتی کند، نتوانست در بافت فرسوده حضور یابد، نتوانست سالانه دویست هزار مسکن روستایی را مقاوم و نوسازی بکند، نتوانست در موضوع حاشیه‌نشینی شهرها اثر گذار باشد، نتوانست شعار دولت یازدهم را که قرار بود معماری ایرانی و اسلامی را ترویج و تبلیغ کند و اقدام جدی در جهت تغییر سیما و جنبه‌های بصری شهری انجام دهد به نتیجه برساند و نتوانست سیاست‌های پولی و تحریک تقاضا را که مدنظرش هست انجام دهد. اگر هم کار جزئی انجام شده است به برکت وصول اقساط مسکن مهر بوده است. اگر واقعاً به گفته‌شان ایمان دارند و ساخت مسکن پول نمی‌خواهد و بدون پول می‌توانند مسکن بسازند چرا در عرض 5 سال که از دولت می‌گذرد مسکن را برای مردم نیازمند که کمرشان زیر بار اجاره‌بها خم می‌شود نساخته‌اند؟ اگر ساخته‌اند چرا به مردم گزارشی نمی‌دهند؟اگر واقعاً در 72/000 هکتار بافت فرسوده و کهنه اقداماتی را انجام داده‌اند چرا اطلاع‌رسانی نمی‌کنند؟ چرا افتتاح نمی‌کنند؟ آیا زمان آن نرسیده است که به اصطلاح مدیریت بی‌پول که فرمودند آمار و ارقام عملکرد 5 ساله خود را در مورد تعداد مسکن‌های احداث شده به مردم بدهد؟
اما به نظرم و باز تاکید می‌کنم در مورد مسکن مهر اطلاعات غلط به رئیس‌جمهور می‌دهند؟ چون از 4/300/000 واحد مسکن شهری و روستایی فقط 350/000 واحد در شهرهای جدید ساخته شده است. الباقی در روستاها و شهرهای زیر 25/000 نفر و خود مالک (زمین متعلق به مردم بوده است) و بافت فرسوده احداث گردیده است. بنابراین دولت به جای تکمیل و افتتاح 350/000 واحد نیمه تمام فرافکنی نکند.
آقای رئیس‌جمهور! نقدینگی بالغ بر 850.000 میلیارد تومان در دولت جنابعالی که از 492.000 میلیارد تومان اول دولت‌تان به 1.350.000 میلیارد تومان امروز رسیده است لااقل بفرمایید کجا هزینه شده است؟ در تولید؟ در مسکن؟ در کشاورزی؟ کجا؟
اگر در عرض هشت سال به مسکن 16 میلیون ایرانی عزیز در شهر و روستا 10 میلیارد دلار تسهیلات داده شده است شما از اول دولت یازدهم تا الان قسط اش را جمع می‌کنید و پول تمام شده برای بانک مسکن دو درصد می‌باشد، امورتان را با تسهیلات جمع شده مسکن مهر می‌گذرانید. انصاف خوب است.
والسلام
علی نیکزاد 20/09/96
پایان خبر/
۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۷
کد خبر: 2300

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =