حذف جریمه دیرکرد اقساط بانکی در آینده نزدیک

وزیر امور اقتصادی و دارایی از حذف جریمه دیرکرد اقساط بانکی و جایگزینی نظام اعتبار سنجی به جای آن در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش تحریریه، سید احسان خاندوزی در ادامه سفر یک روزه خود به شهرستان گنبد، به دیدار علمای اهل سنت در مرکز اسلامی گلستان رفت. وی طی سخنانی در جمع علمای اهل سنت، با تأکید بر ضرورت تقویت وحدت معتقدان به تشیع و تسنن و اشاره به پر رنگ بودن فرهنگ تقریب در استان گلستان بویژه شهرستان گنبد، اظهار داشت: تراز زندگی توأم با وحدت را می توانیم در ترکمن صحرا و استان گلستان ببینیم و برای این نعمت، خدای بزرگ را شاکریم.

وزیر اقتصاد با ابلاغ سلام گرم رئیس‌جمهور به علمای اهل سنت و بیان اعتقاد قوی وی بر تقویت روحیه اتحاد بین پیروان مذهب شیعه و سنی گفت: یکی از دستورات همواره رییس جمهور که ما در حال پیگیری آن هستیم این است که تا حد امکان، دغدغه‌های علما در خصوص اقتصاد و شریعت را کاهش دهیم و خودمان را به ایده هایی نزدیک کنیم که از دولت مردمی آقای رئیسی انتظار میرود.

خاندوزی افزود: از جمله اقدامات ما که در همین هفته های اخیر و بر مبنای پیشنهادات خوب علمای اهل سنت، جامه عمل پوشید، راه‌اندازی بیمه تکافل به عنوان بیمه ای است که خیلی از کشورهای اسلامی از آن استفاده می کنند.

وزیر اقتصاد گفت: سال های سال صحبت از این میشد که باید دنبال شیوه ای از بیمه گری باشیم که اعتماد بیشتری بین متدینان برانگیزاند، اما اقدام موفقی صورت نمیگرفت.

وی افزود: خوشبختانه با همتی که صورت گرفت و با پژوهشی که توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی و پژوهشکده آن و بیمه دانا انجام شد؛ آیین نامه و بخشنامه بیمه تکافل ابلاغ شد و ما امروز از آن بعنوان یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم یاد می کنیم.

وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به مسئله جریمه دیرکرد بانکی به عنوان یکی از مسائلی که از طرف علمای شیعه و اهل سنت، محل شبهه بود، اظهار داشت: ما تلاش کردیم در ‌گام اول این اجازه را به تمام شبکه بانکی بدهیم و بلکه آنها را مکلف کنیم که بعد از پرداخت کامل دینِ وام گیرندگان، مبلغ دیرکرد آنها را ببخشند.

خاندوزی افزود: در گام دوم و اتفاقی که در ماه های آینده می افتد، این است که نظام اعتبار سنجی وام گیرندگان را جایگزین هر گونه جریمه دیرکرد کنیم.

وی تصریح کرد: به این ترتیب، اگر روش اعتبار سنجی به درستی کار کند، دیگر نیازی نداریم به اینکه از روش ها و ابزار هایی مثل جریمه دیرکرد استفاده کنیم چرا که افراد پیش از آنکه بخواهند وارد یک عقد شرعی با بانک بشوند، مشخص می شود آیا درستکار و خوش حساب هستند یا خیر؟ وی افزود: بنابراین مسیر ملتزم کردن وام گیرندگان به پرداخت بموقع تسهیلات دریافتی، مسیر متفاوتی از قبل خواهد بود.

وزیر اقتصاد ابراز امیدواری کرد تا پایان امسال از این شیوه جایگزین در قالب تغییر الگوی اعتبار سنجی رونمایی شود.

وی گفت: البته پیش از رونمایی، باید داده های اولیه را که توسط موسسه اعتبار سنجی ایرانیان جمع آوری شده است، تحت آزمون قرار دهیم و پس از رسیدن به قطعیت، رسما آن را به اجرا بگذاریم.

پایان/

۱۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰
کد خبر: 27713

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =