آیا آزاد شدن واردات خودرو به ازای سرمایه گذاری خارجی بازار را نجات می دهد؟

آزاد شدن واردات خودروهای خارجی به ازای هر 100 هزار دلار یک خودرو بدون محدودیت در حجم موتور می تواند باعث نجات بازار خودرو شود.

تهران - تحریریه - آزاد شدن واردات خودروهای خارجی به ازای هر 100 هزار دلار یک خودرو بدون محدودیت در حجم موتور می تواند باعث نجات بازار خودرو شود.

به گزارش تحریریه، ممانعت شورای نگهبان از واردات خودروهای هیبریدی در سال 99 باعث شد تا دولت راه جدیدی برای فراهم کردن امکان واردات خودرو خارجی در پیش گیرد. طبق این طرح، هر فرد خارجی که می تواند یک ایرانی مقیم خارج از کشور هم باشد 300 هزار دلار سپره ارزی ایجاد کرده و یا دارایی در ایران خریداری کند، می تواند 3 خودروی خارجی بدون محدودیت در حجم موتور وارد کند. عدم محدودیت 2500 سی سی در حجم موتور که پس از 8 سال هنوز منطق آن معلوم نشده باعث حقیرانه شدن خیابان های ایران شده است. طرح جدید دولت به مردم اجازه می دهد خودروهای موردنظر را تا 5 سال در کشور استفاده کنند. باتوجه به عدم پاسخگویی به تقاضای بازار به دلیل ممنوعیت واردات خودروهای خارجی در 3 سال اخیر، انباشت تقاضای زیادی در بازار ایجاد شده است. عدم عملکرد حداقلی در احترام به مشتری توسط خودروسازان داخلی و عدم اجازه به مردم برای وادرات خودرو باعث ایجاد کلافی سردرگم شده است که نتیجه آن قیافه حقیرانه خیابان های ایران است که به جولانگاه خودروهای بنجل 30 سال پیش فرانسه و کره جنوبی تبدیل شده است. در آخرین حرکت خودروسازان دولتی، یک لاتاری ملی با 5 میلیون شرکت کننده برای فروش 15000 خودروی بنجل برگزار شد که مردم ایران را به سوژه طنز افکار عمومی تبدیل کرد. در اکثر کشورهای جهان تا 20 سال آینده تولید خودروهای با احتراق درونی ممنوع می شود و خودروسازی ایران به هیچ وجه در مسیر چنین گذاری قرار ندارد. بازار انحصاری خودرو ایران در 40 سال گذشته باعث تاخت و تاز و فساد گسترده ایران خودرو و سایپا به عنوان خودروسازان ایرانی شده و منافع سیاسی جریان های قدرتمند سیاسی و امنیتی جای منافع مردمی را گرفته است. پایان/
۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
کد خبر: 6881

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =