ستاری خطاب به روحانی: مرغ آرین از مرغ های وارداتی بهتر است

معاون علمی رئیس جمهور معتقد است مرغ آرین می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای سویه‌های خارجی در کشور باشد.

به گزارش تحریریه، سورنا ستاری درباره مزایای مرغ آرین در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور نوشت: آثار جایگزینی سویۀ آرین با سویه‌های تجاری وارداتی موجود در کشور، در قالب پروژۀ ارزیابی و مقایسۀ عملکرد سویه‌های جوجۀ گوشتی رایج (کاب، راس، آرین، آربورایکرز) با حمایت ستاد توسعۀ زیست‌فناوری … توسط مؤسسۀ تحقیقات علوم دامی کشور صورت گرفت.

وی اضافه کرد: یافته‌های این تحقیق همراه با گزارش‌های منتشر شده توسط واردکنندگان سویه‌های تجاری به کشور … بیانگر این واقعیت است که به لحاظ شاخص‌های عملکرد (وزن بدن، ضریب تبدیل غذا، درصد ماندگاری، درصد لاشه، چربی حفره‌های بطنی، یکنواختی گله و …)، سویۀ آرین با اختلاف جزئی با سویه‌های خارجی در شرایط پرورش تحقیقاتی و تجاری محدود، از عملکرد قابل قبولی برخوردار بوده و جایگزین مناسبی برای سویه‌های خارجی در کشور است.

ستاری افزود: همچنین مقایسۀ عملکرد … به‌وضوح نشان می‌دهد سویۀ آرین درصورت پشتیبانی، قادر است تمامی اجداد، مادر و جوجۀ گوشتی و با اندکی حمایت‌های اقتصادی و اصلاحی در الگوی مصرف و سلامت جامعه، گوشت مرغ مورد نیاز کشور را تأمین نماید.

معاون علمی رئیس‌جمهور، در بخش دیگری از این نامه با اشاره به مزایای رقابتی آرین یادآور شد: سویۀ آرین دارای مزایای رقابتی همچون استفاده از جیره‌های رقیق با انرژی و پروتئین کمتر، جیرۀ تنظیم‌شده بر پایۀ منابع داخلی و در دسترس‌تر خوراک (جایگزینی ذرت و سویا) و درنتیجه ارزان‌تر است.

وی درخصوص هزینه‌های ترویجی – حمایتی جایگزینی آرین با سویه‌های خارجی تصریح کرد: بار مالی حاصل از این جایگزینی … کاملاً توجیه‌پذیر است، به‌علاوه با جایگزینی ضایعات بوجاری گندم در جیرۀ غذایی آرین مطابق تحقیق انجام شده، و همچنین کاهش بهای تمام‌شدۀ تولید با افزایش تعداد جوجه‌ریزی همزمان با افزایش تراکم سطح در دورۀ پرورش و تولید مرغ سایز، بخش قابل توجهی از این بار مالی کاسته خواهد شد.

ستاری ادامه داد: به نظر این معاونت، با توجه به توان علمی و فناوری موجود در کشور، مرغ لاین آرین می‌تواند در قالب یک برنامۀ شتابدهی و با بهره‌گیری از کلیۀ ظرفیت‌های موجود، منجر به خودکفایی گوشت مرغ گردد.

منبع: irnscp

پایان/

۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹
کد خبر: 8440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =