پاسخ غافلگیرکننده چین به مقام های انگلیسی

پاسخ چین مبنی بر اینکه از روز جمعه ۳۱ ژانویه ۲۰۲۱ دیگر گذرنامه ملی انگلیسی (British National (Overseas) Passport) را به عنوان گواهی معتبر مسافرت و مدرک هویتی به رسمیت نمی شناسد، لندن را غافلگیر کرد.

به گزارش تحریریه، سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه اعلام کرد که این کشور از ۳۱ ژانویه ۲۰۲۱ دیگر گذرنامه ملی انگلیسی (British National (Overseas) Passport) را به عنوان گواهی معتبر مسافرت و مدرک هویتی به رسمیت نمی شناسد.

دولت انگلیس اعلام کرده بود که از ۱۲ بهمن سال 2021، سیاست جدید اقامت و یا دریافت تابعیت انگلیس را برای هنگ کنگی های دارای گذرنامه های مذکور  اجرا می کند.

وزارت خارجه چین اظهار کرد که: این اقدام انگلیس دخالت آشکار در حق حاکمیت و امور هنگ کنگ و امور داخلی چین و مخالف اصول مناسبات بین المللی است چین به شدت نارضایتی و مخالفت قاطع خود را با این تصمیم بریتانیا اعلام می کند. انگلیس درصدد است بسیاری از هنگ هنگی ها را به  شهروندان درجه دوم خود تبدیل کند و این اقدام جدید انگلیس با هدف اصلی و مورد تفاهم  چین و انگلیس مغایر است... ما به انگلستان توصیه می‌کنیم فوراً دست از اقدامات مداخله جویانه بردارد و با کنار گذاشتن تفکرات استعماری و جنگ سرد، حقیقت بازگشت هنگ کنگ به خاک چین را بپذیرد و به آن احترام بگذارد.

لندن گمان می کرد که با اعلام اعطای پاسپورت انگلیسی به شهروندان هنگ کنگ، پکن را در موضع دفاعی قرار می دهد، اما به رسمیت نشناختن پاسپورت انگلیسی باعث غافلگیری مقام های این کشور شده است.

پایان/

۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
کد خبر: 8458

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =