۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۸
تحریم ها در عمل اجرا نمی شود + آمار

با توجه به آمار و ارقام می توان به این نتیجه ریسید که عملا دولتی وجود نداشته و نقش دولت روحانی در اقتصاد تبدل به یک خودپرداز شده است.

نود درصد صادرات غیر نفتی ایران در واقع صادرات مشتقات انرژی است که با نفت قیمت گذاری میشود و قیمت نفت دو برابر سه ماهه اول سال است لذا ورود ارز ناشی از صادرات به اقتصاد دو برابر بهار سال جاری است.

هزینه جابجایی پول برای انتقال درآمد ناشی از صادرات به صفر نزدیک شده یعنی در عمل محدودیت برای انتقال منابع ناشی از صادرات در کمترین حد ممکن است انتقال پول کاملا با دو ماه قبل متفاوت است.

به اظهار رئیس بانک مرکزی روزانه ١۵٠ میلیون دلار ارز نیمایی در بازار عرضه میشود عرضه ١۵٠ میلیون دلار ارز نیمایی وقتی نفت بشکه ای ۶٠ است گواه این است که اگر قیمت نفت مثل دوران احمدی نژاد ١٠۵ دلار بود روزانه ٣٠٠ میلیون دلار ارز نیمایی به بازار عرضه می شد. عرضه ١۵٠ میلیون دلار ارز نیمایی گواه آن است که تحریم ها در عمل اجرا نمی شود. مگر می شود ایران تحریم باشد و روزانه ١۵٠ میلیون دلار ارز نیمایی به بازار عرضه شود.

 یک کارخانه که اسم نمی برم همه انواع تحریم ها علیه آن وضع شده و صادرات آن عادی است و قیمت سهام آن در بورس هم در اوج است بقیه هم کم و بیش همین گونه است.

بانکها موظف شدند سه درصد از سپرده های خود را اوراق بخرند و صندوق ها هم موظف شدند پنجاه درصد منابع خود را به صورت اوراق نگه داری کنند و صندوق ها ۴۵٠ هزار میلیارد تومان منابع دارند دولت با کسر بودجه مواجه نیست.

سخن بر سر ناکارآمدی دولت نیست. در عمل دولتی وجود ندارد. یک دستگاه خودپرداز است از بانکها و صندوق ها قرض می کند و خرج می کند، ٧۵ درصد بودجه را حقوق می دهد و ٢۵ درصد باقی مانده بدرستی مدیریت نمی شود.

پایان/

۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۸
کد خبر: 8640

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =