آیا روسیه و آمریکا در آستانه جنگ قرار دارند؟

روزنامه لبنانی «البناء» عنوان داشت که پیامد قدرت یابی روسیه این است که جهان باید برای یک درگیری تمام عیار آماده شود؛ آمریکایی مدعی است که زمام امور جهان را کنترل می کند و روس ها نیز اهرم نفت و گاز را دارند که می تواند آنها را به یک قدرت اقتصادی واقعی در رقابت با آمریکا تبدیل کند.

به گزارش تحریریه، روزنامه «البناء» لبنان نوشت: روسیه اخیرا توانسته است خود را به عنوان یک کشور قدرتمند معرفی کند. اکنون این کشور می تواند با آمریکا و کشورهای اروپایی مقابله کند. دیگر این کشور ضعیف نیست تا منتظر باشد که با همکاری سعودی ها بهای گاز، نفت و بازارهای انرژی را تنظیم کند.

این کشور از مقابله با سعودی ها در شبه جزیره یمن دوری کرد و ترجیح داد که برای مقابله با آمریکا، عربستان و امارات در جنگ یمن وارد نشود. این تصمیم سنجیده ای بود زیرا مسکو احساس کرد که هماهنگی با عربستان و امارات شاید بهتر از رفتن به یمن برای استخراج گاز و نفت در مناطق الجوف یمن باشد. روسیه از نظر منابع انرژی از جمله گاز و نفت در میان کشورهای طراز اول جهان قرار دارد و داشتن این منابع زمینه را برای تبدیل این کشور به یک قدرت واقعی که تقریبا دارای همه چیز است، فراهم کرده است.

به نوشته روزنامه البناء، این وضعیت روسیه را به طور کلی در تقابل با آمریکایی ها قرار داده است. تنها در عرصه اقتصادی است که آمریکایی ها و چینی ها تا اطلاع بعدی زمام امور را در اختیار دارند. در این زمینه هم آمریکا از اینکه چینی ها در رده دوم اقتصادی جهانی قرار دارند نگران هستند و چین طی چند سال آینده آمریکا را پشت سر خواهد گذاشت.

برپایه گزارش روزنامه البناء، اکنون رقابت های بین المللی شدت و گستردگی بیشتری به خود گرفته است. هند اگرچه از یک سو به عنوان مهره آمریکا در برابر چین مطرح می شود اما از طرف دیگر  برای مقابله اقتصادی با آمریکا به روسیه و چین ملحق می شود. هند در این زمینه تنها نیست زیرا بسیاری از کشورها از جمله کانادا، ژاپن، کشورهای اروپایی هم برای آغاز نهضت اقتصادی که متکی بر خودکفایی در تولید و توسعه تا رسیدن به صادرات سودآور شتاب می کنند.

در این میان تنها کشورهای عربی که دارای منابع گاز و نفت و قدرت سرمایه گذاری و تولید هستند در تنظیم زیر ساخت های تولیدی برای کمک به آنها در نهضت اقتصادی فراگیر، ناتوان هستند. آنها هرگز نتوانسته اند به طور واقعی در مسیر تولید گام نهند. از این رو، این کشورها در چارچوب تنش روسیه و آمریکا قرار خواهند گرفت و ترجیح خواهند داد که تولیدات کشورهای بزرگ را مصرف کنند.

روزنامه البناء در بخش پایانی گزارش خود آورد: جهان در نتیجه تنش روسیه و آمریکا به سوی تنش بیشتر گام  برخواهد داشت. تردیدی نیست که روسیه و آمریکا خود را برای درگیری و جنگ بر پایه این اصل که آمریکایی ها قادرند زمام امور جهان را در کنترل داشته باشند و روس ها هم قادر به استفاده از نفت و گاز برای تبدیل شدن به یک قدرت اقتصادی واقعی برای رقابت با آمریکای هستند، آماده می کنند.

پایان/

۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲
کد خبر: 9024

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =