رایزنی ها در بغداد و وین ادامه دارد

هدف اصلی عربستان از ورود به گفت وگو با ایران، همسو شدن با تحولاتی است که در نتیجه مذاکرات وین در حال رقم خوردن است. برخی اقدامات جو بایدن علیه سعودی ها و نزدیک بودن زمان بازگشت آمریکا به توافق سبب شده است که عربستان دیگر در معادلات منطقه ای به ویژه لبنان و یمن وزنه بزرگی نباشد.

به گزارش تحریریه، تارنمای «النشره» لبنان در بخشی از گزارش خود به قلم «ماهر الخطیب» نوشت: در شرایطی که تشکیل دولت در لبنان سخت شده و ادامه سیاست کنونی ناممکن است و احتمال رخ دادن آشوب وجود دارد روند دیگری در سطح منطقه ترسیم می‌شود که شاید به زودی گشایشی حاصل شود.

عنوان اساسی این روند مذاکرات درباره توافق هسته ای ایران در وین و مذاکرات ایران و عربستان در عراق است که برخی از محافل گفته‌اند شاهد پیشرفت خوبی بوده است. در شرایطی که اوضاع داخلی لبنان در دو مسیر داغ و خطرناک پیش می‌رود بازهم فرصت رسیدن به یک راه حل بیش از هر زمان دیگری فراهم است و بسیاری از گروه‌های سیاسی بر این موضوع تاکید می‌کنند که میان تحولات منطقه‌ای و تحولات لبنان ارتباط وجود دارد و هرگونه تحول مثبتی درباره تحولات منطقه بر روی تحولات لبنان هم تاثیر مثبتی برجای خواهد گداشت. در این زمینه منابع سیاسی به گزارش اخیر رژیم اسراییل که چند روز پیش از نزدیک بودن توافق واشنگتن و تهران و پیشرفت در روند حل اختلاف ها و مواضع مثبت دو طرف سخن به میان آورده، تکیه کرده‌اند.

در بخشی از گزارش تارنمای النشره می‌خوانیم: برخی منابع لبنانی به این موضوع اشاره کرده‌اند که حل بحران در لبنان بستگی به موضع آمریکا ندارد، بلکه عربستان در این زمینه نقش آفرین است و «سعد الحریری» که مامور تشکیل دولت شده است تا زمانی که چراغ سبزی را از ریاض دریافت نکند در این زمینه گام برنخواهد گذاشت.

در این زمینه می‌توان بر گفت‌وگوی عربستان و ایران تکیه کرد و گزارش‌هایی که درباره مذاکرات ایران و عربستان در عراق به بیرون نشت کرده نشان می‌دهد در این مذاکرات پرونده یمن و لبنان از پرونده‌های اساسی هستند. از نگاه این منابع، عربستان و ایران در این ۲ کشور منافعی دارند و قدرت تاثیرگذاری گسترده بر تحولات آنها را دارند. عربستان به یمن اولویت می‌دهد. زیرا یمن حیات خلوتی برای ریاض به شمار می‌رود در حالی که منافع ایران در این است که در لبنان تحولات مثبتی رقم بخورد؛ حل بحران اقتصادی لبنان به سود حزب الله هم است. 

به نوشته النشره، ایران بارها آمادگی خود را برای مذاکره با عربستان و گفت‌وگوی منطقه‌ای برای حل پرونده‌های منطقه‌ای اعلام کرده بود اما ریاض با این موضوع به ویژه در دولت ترامپ مخالفت کرده است. محافل سیاسی فاش کرده‌اند که گفت و گویی میان دو کشور در عراق در جریان است. هدف اصلی از این گفت وگو همسو شدن با تحولاتی است که در نتیجه مذاکرات وین در حال رقم خوردن است.

این در شرایطی است که دیگر، ریاض وزنه بزرگی در این معادله نیست. واشنگتن پیش از این دست به برخی اقدامات از جمله بازنگری در پرونده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه، ممنوعیت صادرات سلاح مرگبار به عربستان، خارج کردن اسم انصارالله یمن از فهرست تروریسم زده که همگی آن ها برای عربستان ناگوار بوده است. اگر به این موارد نزدیک بودن زمان بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای هم افزوده شود این به مفهوم آن است که ایران در معادلات منطقه‌ای قدرتمندتر خواهد شد و در نتیجه، ریاض باید زودتر تحرکی را انجام دهد.

تارنمای النشره در بخشی پایانی گزارش خود آورد: در نتیجه روند جدیدی که در سطح منطقه ترسیم می‌شود به زودی گشایشی در یمن و لبنان ایجاد خواهد شد. برخی طرف‌ها در منطقه از جمله رژیم اسراییل که به توافق ایران و آمریکا با دیده شک نگاه می‌کنند از این تحولات منطقه زیان خواهند دید.

پایان/

۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
کد خبر: 9413

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =