خبرخوش آیت الله رئیسی برای بدهکاران مهریه

رئیس قوه قضاییه با اشاره به دریافت گزارشاتی مبنی بر استنکاف برخی از افراد در پرداخت حق زوجه به موجب رأی دادگاه، گفت: مهریه حق زوجه است که مرد موظف است پرداخت کند و دادگستری باید با مردانی که با قلدری از ایفای تعهدات خود در قبال همسرانشان استنکاف می‌کنند، برخورد کند.

به گزارش تحریریه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز (دوشنبه ۲۰ اردیبهشت) شورای عالی قوه قضاییه، ماه رمضان را فرصتی برای تعالی انسان دانست و گفت: ماه رمضان بستری برای توجه به حضرت حق و توجه به دیگران در پرتو این خداخواهی است که در تمام آموخته‌های رمضانی و عید فطر موج می‌زند و وداع با این ماه پر فضیلت برای مومنان و کسانی که حقیقت آن را درک کردند دشوار است.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با محکومیت حمله تروریستی به یک مدرسه در افغانستان و ابراز همدردی با ملت، دولت این کشور و خانواده‌های قربانیان حادثه مذکور، اظهار داشت: جریان صهیونیستی - تکفیری با این جنایت هولناک نه تنها مردم ایران و افغانستان، بلکه ملت‌های منطقه را متاثر کرد.

رئیسی این اقدام تروریستی را عملیاتی سازمان یافته خواند و افزود: این حرکت از جنس جنایات صهیونیست هاست؛ اگر چه به دست ایادی آن‌ها انجام شده و برای ما و ملت‌ها روشن می‌کند جریان صهیونیستی - تکفیری دشمنان قسم خورده اسلام هستند که نمی‌خواهند بگذارند آرامش در منطقه برقرار شود.

رئیس دستگاه قضا گفت: همان جریان کودک کشی که در فلسطین و مسجدالاقصی با نمازگزاران برخورد می‌کند، کودکان و بچه‌های مدرسه‌ای و دختران بی گناه افغانستانی را هم در کابل به خاک و خون می‌کشد و ملتی را عزادار می‌کند.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع تحول قضایی در بستر گام دوم اشاره کرد و مهم‎ترین اقدام برای تحقق تحول را رفع نواقص و معایب در انجام وظایف و مأموریت‌های یک سازمان اداری دانست.

رئیس قوه قضاییه گفت: تحول در یک سازمان اداری یا یک بخش اجتناب‎ناپذیر است و اگر همه عناصر یک سازمان باید با نگاه تحولگرایانه کار نکنند، آن سازمان دچار رکود و ایستایی می‌شود.

رئیسی تصریح کرد: برای یک سازمان پویا، ایستایی و توقف و درجازدن خطرناک است و باید همواره در مسیر تحول و رشد و پویایی حرکت کند و رفع نواقص را در دستور کارش قرار دهد و یک روز را هم بدون نگاه تحولی پشت سر نگذارد.

رئیس دستگاه قضا یکی از اجزا مهم تحول قضائی در دوره جدید را فناوری پایه بودن این طرح دانست و با تقدیر از عملکرد مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در راه اندازی ۳۰ سامانه الکترونیکی در یک سال گذشته گفت: طبق برنامه همین تعداد سامانه الکترونیک هم تا پایان سال راه اندازی خواهد شد که گام مهمی در ایجاد تحول در قوه قضائیه است.

رئیسی اجرای طرح کاداستر (حد نگاری) را از دیگر اقدامات مهم دستگاه قضا در دوره تحول خواند و اظهار داشت: مسأله کاداستر همواره در کشور ما به عنوان یک موضوع مهم مطرح بوده، اما در سال گذشته ۴ برابر دهه‎های گذشته در این خصوص کار شده است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به گزارش‌های واصله در خصوص اجرای طرح کاداستر در استان ها، خاطر نشان کرد: عملکرد خوب همکاران سازمان ثبت به ما نوید می‌دهد با همتی که دارند و با تامین اعتبار صورت گرفته در سال جاری، می‌توان عقب ماندگی‌ها را جبران کرد و تا پایان امسال این کار به سرانجام برسد.

رئیسی با تقدیر از همکاران دستگاه قضا برای رسیدگی به پرونده‌های معوقه و به روزرسانی پرونده‌ها با وجود شیوع کرونا در کشور، اظهار داشت: گزارش‌هایی که در جریان سفرهای استانی یا به صورت مکتوب دریافت می‌کنیم نشانگر عزم و اراده همکاران ما در به روزرسانی پرونده هاست.

رئیس دستگاه قضا افزود: نشاطی که همکاران ما در مجموعه دادگستری برای رسیدگی به پرونده‌های معوقه دارند نشان می‌دهد فرایند دادرسی در دادگاه‌های بدوی تا دیوان عالی کشور به سمت به روزشدن پرونده‌ها حرکت می‌کند و امیدواریم تا پایان امسال هیچ پرونده معوقه‌ای در مجموعه قضایی نداشته باشیم.

رئیسی اصلاح مجرمین را از دیگر اقدامات تحولی در قوه قضاییه عنوان کرد و با تقدیر از عملکرد سازمان زندان‌ها برای افزایش میزان اشتغال زندانیان از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد در سال گذشته، این اقدام را در کاهش فساد و ناهنجاری و بازاجتماعی شدن زندانیان مؤثر دانست.

رئیس قوه قضاییه بر همین اساس خاطر نشان کرد که رسیدن به چشم انداز ۸۰ درصدی اشتغالزایی برای زندانیان تا پایان سال جاری دور از دسترس نیست و تحقق یافتنی است.

رئیسی کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی به دلیل فعال‌تر شدن حوزه پیشگیری را از دیگر دستاوردهای دستگاه قضا در دوره تحول عنوان کرد و گفت: توجه به پیشگیری از جرم همکاری دولت را می‌طلبد و همه باید خود را موظف به همکاری با دستگاه قضایی در این زمینه بدانند تا روز به روز نرخ جرم کاهش یابد.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که «هیچ بخشی را در کشور نمی‌شناسیم که مأموریت پیشگیری از وقوع جرم نداشته باشد»، متذکر شد: تمام تصمیمات و اقدامات مراجع تصمیم ساز و تصمیم گیر در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی باید معطوف به کاهش ناهنجاری‌های اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی باشد.

رئیسی گفت: شرط موفقیت در تحول این است که مسئولان و مدیران عالی در اجرای طرح‌های تحولی مباشرت کنند و هر جا تحول ایجاد شد، در گرو نقش آفرینی همه عناصر از مدیران عالی تا سایر ارکان و اجزای آن مجموعه بوده است.

رئیس دستگاه قضا با بیان این که همه لوازم اجرای عدالت در اختیار دستگاه قضایی نیست و سایر اجزای حاکمیت هم در آن نقش دارند، تصریح کرد: قوه قضاییه نماد اجرای عدالت است و نتیجه طرح‌های تحولی در این دستگاه باید موجب اجرای عدالت در جامعه و احساس اجرای عدالت از سوی مردم شود.

رئیسی همچنین با اشاره به دریافت گزارشاتی مبنی بر استنکاف برخی از افراد در پرداخت حق زوجه به موجب رأی دادگاه، گفت: مهریه حق زوجه است که مرد موظف است پرداخت کند و دادگستری باید با مردانی که با قلدری از ایفای تعهدات خود در قبال همسرانشان استنکاف می‌کنند، برخورد کند.

رئیس قوه قضاییه افزود: اگر کسی تمکن مالی پرداخت مهریه را ندارد، بر اساس ضوابط قانونی تقسیط صورت می‌گیرد، اما اگر کسی تمکن دارد و پرداخت نمی‌کند، باید با آن برخورد شود؛ چرا که مهریه حق زوجه است و ما موظفیم کسانی که همسرانشان با قلدری حق آن‌ها را نمی‌دهند و به عدلیه پناه آورده‎اند، در گرفتن حقشان یاری کنیم و نگذاریم حق او ضایع شود.

منبع: ایسنا

پایان/

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۵
کد خبر: 9789

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 3 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 17
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • امین IR ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   13 1
   سلام بنظرم فکر میکند مشکل بدهکاران مهریه راحل کرده !!!!بخدا بدهکارمهریه با حقوق کارمندی نمیتوانندپرداخت کنند و خرج یک کودک را بدهند واقعا باید بدهکاران مهریه همه زندانی شویم تا ایشان خرج زن و بچه هامون را بدهند
  • محمود IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   10 0
   بدهکاران مهریه شدن بازیچه دست سیاسیون مملکت ،،،،نکنید با این بدهکاران اینطوری تقاص پس خواهید داد ،،،
  • IR ۰۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
   11 1
   بخدا اسیر شدیم تو رو بقرآن ازدواج نکنید عین ما اسیر دادگاه میشوید خیلی خیلی ها دیگه ازدواج نمی کنند.راحتید بقرآن
  • US ۰۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
   9 0
   حاج آقای رییسی بقول خودت یعنی مشکل دیگه حل شد؟؟ اون زن پناه آورده به عدلیه تا سکه هاش نقد بشه زنی که با قلدری تمکین نمیکنه و عدلیه کاری به کارش نداره چی؟؟ اونوقت مرد بینوا به کجا پناه ببره !!! آخه این قانون پر از اشکال وایراد درنهاد خانواده جای دفاع داره که با افتخار ازش صحبت میکنید ؟؟؟
  • ناصر IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
   7 0
   اقای ریئسی کسی دنبال قلدری نیست این قوانین بی پایه و اساس شما هست که جوانان رو به چالش انداخته.این بخاطر عدم شایستگی مسئولین مثل شماست که سکه رسیده به ده میلیون و طرف نمیتونه پرداختش کنه.مگه قرار نبود قوانین مهریه بازنگری شود فعلا شما قوه قضاییه را رها کردید و به تبلیغات انتخاباتییتون میپردازین...خدا از شما مسئولین نگذرد.
  • ایرانی IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
   8 0
   باسلام.. این آقا که کلا حرفاش برعکس شد. ماچقدربدبختیم
  • محسن IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
   7 0
   خدابدادمون برسه بااین قانون زوار در رفته خودشون که راحتن مابیچاره ها هم همیشه بایدبدبخت بمونیم وهرگز ازدواج نکنیم بااین مهریه ها ماکه غلط میکنیم
  • اسماعیل فرجامی IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
   5 0
   اینه خبرخوشتون دیگه ماکه عقیم شدیم قلدری چیه
  • امیر IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
   9 0
   به به عجب خبری!!! اون موقع زنی که تمکین نمیکنه چی؟؟ کی باهاش برخورد میکنه؟؟ مرد به کجا پناه ببره که زندگیش، جوانیش، آروزهای خودش و خانواده اش و ..... نابود شده است. این همه از انصاف و عدالت جناب رئیسی
  • ایرانی IR ۲۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
   13 0
   قلدر کی هست ازنظرشما.مردی که به ی چشم بهم زدن میشه ی بدهکارمیلیاردی. داروندارش به غارت میره وبه خاک سیاه میشینه. بااون زنیکه به ی چشم بهم زدن باپشتوانه ی به اصطلاح قانون شما صاحب همه چیز میشه وبه نون ونوایی میرسه. همه نوع آزادی پیدامی کنه و... قضاوت باشما
  • US ۰۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
   7 0
   آقای رییسی خواهش میکنم به مردان توهین نکنید مردی که تشکیل خانواده میدهد وازدواج میکند وبخاطر رسم و رسوم اجتماعی ولی با نیت سو بعضی خانواده های زن گرفتار میشود ودریک چشم برهم زدن بدهکار میلیاردی میشود وبخاطر سو مدیریت شما مسیولین علیرغم افزایش نیافتن حقوق ودستمزدش باید سکه را با قیمت ۵۰ برابر دهد قلدر نیست کمی انصاف داشته باش در این مدت خیلی در مورد مردان وحقوق زنها صحبت کردین یکلار از وظایف زنها و یا برخورد عدلیه با زنان سرکش وناسازگار نگفتید شما قاضی القضات هستید آیا مردان را قلدر خواندن رسم انصاف هست؟؟؟
  • لیلا IR ۰۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
   2 0
   آقای رییسی میگید بر اساس تمکن مالی مهریه قسط بندی میشه ولی در آذربایجان غربی شهرستان خوی قضات خانواده حکم تقسیط مهریه رو به صورت سلیقه ای صادر میکنن و اصلا توجهی به شرایط مالی محکومان مهریه ندارن .چی میشه یه رسیدگی بکنید آخه یه کسی که ماهانه درآمدش به یک و نیم میلیون تومن هم نمیرسه با این شرایط بد اقتصادی که به زور میشه شکم رو سیر کرد چطور میتونه تو ۱۰ ماه یه سکه بده .کاش یکی بیاد و به درد محکومان شهرستان خوی هم رسیدگی بکنه کاش کاش کاش
  • ناشناس IR ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
   7 0
   اونوقت جزای اون خانمهایی که قلدری میکنن و دو روز بعد عقد با یه بهانه ی بیخود مهریشونو اجرا میزارن چی هستش ????? چرا با مهریه تخم نفاق و خیانت رو تو خانواده ها میپاشید ??? چرا با مهریه زن و مرد رو به جون هم انداختید .تو این اوضاع که همه ی کسب وکارها ساقط شدن مردم به نون شب محتاجن از کجا بیارن سکه ی ۱۰ تومنی تهیه کنن???? اگه نمیتونید یه قانونی وضع کنید که درد مردم رو درمان کنه ,لااقل نمک به زخم مردم نپاشید !!!!! جمع کنید این رسم مسخره ی مهریه رو
  • ناشناس IR ۰۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
   5 0
   شما ها که تو صدر قدرت نشستید و از مشکلات و درد مردم خبر ندارید باید هم محکومان مهریه رو قلدر خطاب کنید !!!!,شماها که اجاره خونه نمیدید ,پول قبض آب و برق و تلفن و گاز نمیدید شماها که مثل مردم عادی نیستید که ۵ ماه گوشت و مرغ نخورید ,شماها مثل راننده ی تاکسی نیستید که برای یه بار تعمیر گاه رفتن باید حقوق چند ماهشو پرداخت کنه .شماها مثل ماها نیستید که برای یه سرماخوردگی ساده باید ۳۰۰ تومن پول ویزیت و دارو بدیم .اونیکه نمیتونه مهریه رو بده قلدر نیست یه بدبخت بیچاره ای هستش که قانونهای مزخرف من درآوردی شما اونو اسیر کرده .با مهریه فقط زنها رو انداختید به جون مردا .
  • IR ۰۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
   9 0
   نباید زندگی کنیم چون میخواهیم زن بگیرم هر جای دنیا زن گرفتن راحت میکنن.تو ایران سخت تر میشه.اینطوری کسی ازدواج نمیکنه
  • شهروند IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۴
   2 1
   لطفأ به قوانین شرعی و قرآنی رجوع کنید، سنت پیامبر و امامان ما در مورد ازدواج این است؟ جوانان ما از غول وحشتناک مهریه می‌ترسند و از تبعات آن بعد از ازدواج وحشت دارند..... دادگاه، زندان، افسردگی، اعتیاد، خود کشی و...... در پیشگاه خداوند هستید،،،،،،
  • ناشناس IR ۲۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   2 0
   بنده زندانیه مهریه هستم این زنیکه بهم خیانت کرد و شلاق هم خورده بعدش بابت مهریه دستبند انداخت به دستم و منو راهی زندان کرد آقای رئیسی با این قانونی که شما مجریش هستید کدوم قلدری کجای دنیا یه گناهکار دستبند میندازه دست یه آدم بیگناه به خاطر مهریه میندازش زندان این قانونی که قوه خیلی محترم قضا داره به نحو احسنت اجراش میکنه جز ترویج فساد بصورت نامحسوس هیچ کار دیگه ای نمیکنه بعدشم شعار مبارزه با فساد میکنن نمیدونن افتادن تو یه دور باطل بعدش به خاطر تبلیقات انتخابی دم از قلدری مردان میزنن