روزگار سخت مردم افغانستان

تحلیلگران رسانه های عربی معقتدند که قدرت یابی طالبان در کابل و فرار «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان بیانگر شکست آمریکا در افغانستان است که منطقه آسیای مرکزی را به میدان رقابت میان قدرت های منطقه ای تبدیل خواهد کرد و احتمالا افراط گرایی را افزایش می دهد.

به گزارش تحریریه، روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن درباره تحولات افغانستان و قدرت یابی طالبان پیش بینی کرد سرنوشت سختی در انتظار مردم افغانستان باشد.

این روزنامه نوشت: قدرت یابی طالبان رویداد بزرگی است که پیامدهای منطقه ای و جهانی بزرگتری را به دنبال خواهد داشت. برای همه و به ویژه آمریکا بهتر است که از این تحولات درس عبرت بگیرند و به جای اظهارات و توجیه ها در این زمینه به طور آشکار به شکست خود اعتراف کنند.

طبق این گزارش، آشوب هایی که در کنسولگری های خارجی در کابل حاکم شد بیانگر این است که بدترین کابوس برای قدرت هایی غربی تحقق یافته است. در آینده منطقه آسیای مرکزی به میدان بازی جدیدی برای چین، هند و آمریکا تبدیل خواهد شد. 

«غسان شربل» سردبیر روزنامه «الشرق الاوسط» چاپ لندن هم نوشت: پیش بینی شکست آمریکا در افغانستان دشوار نبود، اما پیش بینی قدرت یابی طالبان در افغانستان سخت بود. پرونده افغانستان برای کشورهای همسایه نگران کننده است. 

«مشار الذایدی» تحلیلگر مسائل گروه های افراطی هم طی گزارشی در روزنامه فرامنطقه الشرق الاوسط نوشت: ما شاهد شکل گیری ورم بدخیم گروه های تکفیری جدیدی خواهیم بود و کشورهای عربی به ویژه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از این موضوع بیشترین آسیب را خواهند دید.

«سلمان جوده» تحلیلگر روزنامه «المصری الیوم» هم نوشت: دولت «بایدن» می داند که رسیدن طالبان به کابل به مفهوم این است که افراط گرایان به قدرت رسیده اند. همه پرتوهای امیدی که ممکن بود افغانستان را متحول سازد از بین خواهد رفت و تاریکی آن را فرا خواهد گرفت. واشنگتن به خوبی از این موضوع آگاه بود اما با این وجود به دولت افغانستان پشت کرد و نیروهای نظامی افغانستان را رها ساخت.

«باسل ترجمان» پژوهشگر جریان های تکفیری هم در روزنامه «الدستور» اردن نوشت: شکست افغانستان در برابر طالبان و همپیمان آن از جمله گروه القاعده سبب می شود که طالبان دستاورد بزرگی را کسب کند. جریان فوق این پیروزی را به منزله پیروزی در برابر ارتش آمریکا و همپیمانان آن به شمار می آورد و آن را طبق دیدگاه خود تفسیر تعریف خواهد کرد. اینگونه گفتمان و تعریف جنجال آفرین از پیروزی سبب گسترش گروه ها و اندیشه های افراطی در جهان می شود.

پایان/

۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹
کد خبر: 12024

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =