سود خیره‌کننده شرکت‌های دولتی چین در دوره کرونا

گزارش های رسمی اداره ملی آمار چین حکایت از آن دارد که شرکت های دولتی این کشور در ۷ ماهه نخست سال ۲۰۲۱ توانستند با رشدی عجیب سود عملیات تجاری و صنعتی خود را نسبت به سال قبل صدها میلیارد دلار افزایش دهند.

به گزارش تحریریه، خبرگزاری چینی «شینهوا» تازه ترین گزارش از عملیات تجاری و صنعتی این کشورها اعلام کرد و براساس داده های اداره ملی آمار چین که روز جمعه منتشر شد، مجموع سود شرکت های دولتی چین نسبت به سال قبل ۹۲.۱ درصد افزایش داشته است. این بنگاه ها در ۷ ماه نخست سال ۲۰۲۱ سود خود را  ۲.۷۹ تریلیون یوان- معادل ۴۳۰ میلیارد دلار - به ثبت رساندند.

به گفته وزارت داراریی چین، در این دوره شرکت های تحت مالکیت دولت که تحت مدیریت مرکزی واحدی قرار دارند سود خود را نسبت به سال قبل ۸۸.۸ درصد افزایش دادند و مبلغی بیشتر از ۱.۸۵ تریلیون یوان را اعلام را کرده اند.

مجموع درآمدهای سالانه آن ها نیز ۲۴.۶ درصد افزایش داشته و به رقم ۴۱.۴۴ تریلیون یوان رسیده است. درآمد شرکت های دولتی تحت مدیریت مرکزی هم افزایش ۲۴.۹ درصدی را به ثبت رساند و رقم آن ۲۳.۲۸ تریلیون یوآن اعلام شد.

بر اساس این اطلاعات، در پایان ماه جولای (ماه هفتم سال ۲۰۲۱) نسبت بدهی به دارایی شرکت های دولتی چین به ۶۴.۳ درصد رسید که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۰.۲ درصد کاهش داشته است.

در همین ارتباط سود صنعتی چین نیز در بازه زمانی ژانویه تا جولای سال جاری بیشتر از ۵۷ درصد رشد داشته است. طبق داده های اداه ملی آمار چین میزان سود صنعتی این کشور معادل ۷۵۶ میلیارد دلار بوده است. بررسی میانگین نرخ رشد صنعتی چین در مقایسه با هفت ماهه نخست سال ۲۰۱۹ حکایت از آن دارد که پکن در دو سال گذشته به صورت میانگین رشد ۲۰.۲ درصدی را تجربه کرده است.

سود صنعتی چین تنها در ماه جولای نسبت به سال قبل از آن ۱۶.۴ درصد افزایش داشته است.

این داده ها تنها شامل شرکت هایی می شود که درآمد سالانه آن ها بیشتر از ۲۰ میلیون یوآن اعلام شده است. در این میان سود صنعت معدن در سال جاری ۴۸۱ میلیارد یوان معادل ۱۴۵ درصد افزایش داشت.

«ژو هونگ» یک کارشناس ارشد آمار در موسسه NBS اظهار داشت افزایش سود بخش صنعت بیشتر از ۷۰ درصد نسبت به قبل از شیوع کووید ۱۹ رشد داشته است.

پایان/

۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۱
کد خبر: 12123

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =