راه تحقق مردم سالاری، از مسیر پرداخت مالیات است

تهیه کنندگان سینما و تلویزیون در دیدار صمیمانه هم اندیشی با رئیس کل سازمان امور مالیاتی ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه مالیات در اداره کشور، بر همیاری و همدلی جامعه هنری، جهت کمک به ارتقا فرهنگ مالیاتی در میان مردم و مجریان قانون تاکید کردند.

به گزارش تحریریه، به نقل از سازمان امور مالیاتی، تهیه کنندگان سینما و تلویزیون در دیدار صمیمانه هم اندیشی با رئیس کل سازمان امور مالیاتی ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه مالیات در اداره کشور، بر همیاری و همدلی جامعه هنری، جهت کمک به ارتقا فرهنگ مالیاتی در میان مردم و مجریان قانون تاکید کردند.

در جلسه هم اندیشی صمیمانه دکتر داود منظور، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور که با حضور جمعی از فرهیختگان سینما و تلویزیون به مدت بیش از 3 ساعت برگزار شد، اقدامات صورت گرفته در حوزه تحول آفرینی نظام مالیاتی نظیر عدالت مالیاتی تشریح و راهکارهای کمک جامعه هنری به بهبود مشارکت عموم جامعه در پرداخت مالیات مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه تهیه کنندگان عرصه هنر هفتم، آقایان سید غلامرضا موسوی، سید محمود رضوی، منوچهر محمدی، مرتضی شایسته، سید جمال ساداتیان، سید ضیا هاشمی، محمد حسین فرحبخش، مهدی مختاری، امیر حسین خرمشاهی، احسان نیلی، مهدی کوهیان، محمد رضا شفیعی، محسن شیرازی و محمد احمدی حضور داشته و در سخنانی با اشاره به اهمیت وصول مالیات جهت اداره کشور و مقایسه نحوه وصول مالیات در ایران و کشورهای دیگر به بیان راهکارهای ایجاد جلب مشارکت حداکثری جامعه پرداختند.   

موارد هزینه مالیات به مردم اعلام شود

در این جلسه یکی از راهکارهای ارتقا فرهنگ مالیاتی در کشور، گزارش موارد هزینه مالیات وصولی از مردم، عنوان گردید.

به بیان دیگر عدم اطلاع رسانی موارد هزینه درآمدهای مالیاتی موجب گسترش فرار مالیاتی می شود و سازمان مالیاتی می تواند با نشان دادن موارد هزینه مالیات وصولی در فعالیت های زیربنایی، اقبال مردم در پرداخت مالیات و معرفی زمینه های فرار مالیاتی را افزایش دهد.

همچنین می توان از ظرفیت جامعه هنری برای ساخت فیلم و سریال جهت بهبود تمکین مالیاتی و مبارزه با متخلفان اقتصادی بهره برد.

ضرورت  برخورد جدی با فراریان مالیاتی

در بخش دیگری از این دیدار ضمن بررسی مشکلات موجود در اقتصاد کشور و به طور خاص صنعت سینما، پیشنهاد گردید در شرایط کنونی، سازمان امور مالیاتی جهت برخورد جدی با فراریان مالیاتی اقدام نماید.

در ادامه ضمن بررسی تاثیرات منفی  اقتصادی تعطیلی برخی صنوف و بیشتر از همه سینما، طی دو سال گذشته و بررسی آماری مشکلات اقتصادی در ایام همه گیری بیماری کرونا ، حاضرین خواستار مساعدت سازمان مالیاتی در تعیین مالیات سال 1400 شدند.

راهکارهای مشارکت جامعه هنری با استفاده از ابزارهای موجود برای انتقال اثرگذار پیام سازمان امور مالیاتی به مردم و زمینه های همکاری مشترک برای کمک به دستیابی به اهداف کشور در این دیدار مورد بررسی قرار گرفت.      

راه تحقق مردم سالاری، از مسیر پرداخت مالیات است

در این جلسه با بیان اینکه ، راه تحقق مردم سالاری از مسیر پرداخت مالیات می گذرد، و برقراری نظام کارآمد مالیاتی حتی می تواند تاثیرات بیشتری از احزاب در مسیر دمکراسی داشته باشند بر شناسایی و اجرای اقدامات لازم جهت تحقق عدالت با بهبود فرآیندهای مالیاتی تاکید شد.

همچنین تاکید گردید که سینما و تلویزیون می تواند با نشان دادن کم و کاستی ها و ارائه پیشنهادات لازم، ابزار  پر قدرتی در دستان سازمان مالیاتی جهت ارتقا فرهنگ مالیاتی باشد و لازمه این اقدام، تعامل سازنده میان مسئولین و جامعه هنری باشد.

در ادامه ضمن بیان برخی مشکلات جامعه هنری در مراحل مختلف رسیدگی مالیاتی درخواست شد تا مشکلات هر صنف در رسیدگی های مالیاتی مورد توجه قرار گرفته و گروههای رسیدگی تخصصی تشکیل شود.

همچنین برخی مشکلات صنفی هنرمندان مطرح و ابراز امیدواری گردید با رویکرد جدید و تعامل چند سویه بین مسئولین سازمان،هنرمندان و مردم، اهداف کشور با جلب مشارکت و رضایت حداکثری تحقق یابد.

در پایان این جلسه، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور بر اساس درخواست هنرمندان، دستور تشکیل کارگروه مشترک بین سازمان مالیاتی و جامعه هنرمندان و تجمیع پرونده مالیاتی هنرمندان اشخاص حقیقی و حقوقی در یک اداره مالیاتی خاص را صادر کرد.

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۰
کد خبر: 18962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =