افزایش تسهیلات پرداختی بانک ها در فروردین ماه

‌تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی فروردین ماه سال 1401 مبلغ یک هزار و 426 هزار میلیارد ریال (1.426/9هزار میلیارد ریال) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 265.3 هزار میلیارد ریال معادل 22.8 درصد افزایش داشته است.

به گزارش تحریریه، به نقل از بانک مرکزی، از کل تسهیلات پرداختی، مبلغ یک هزار و 312 هزار میلیارد ریال (1.312/7 هزار میلیارد ریال) معادل 92 درصد به صاحبان کسب و کار (حقوقی و غیرحقوقی) و 114.3 هزار میلیارد ریال معادل 8 درصد به مصرف­کنندگان نهایی (خانوار) تعلق گرفته است.

جدول 1 که از سامانه سمات براساس اطلاعات ارسالی بانک‌ها استخراج شده و برگرفته از طبقه بندی ISIC است، بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی فروردین ماه سال 1401 می‌باشد.

سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی فروردین ماه سال 1401 مبلغ یک هزار و 87 هزار میلیارد ریال(1.087/7 هزار میلیارد ریال) معادل 82.9 درصد کل تسهیلات پرداختی به صاحبان کسب و کار است. همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب خرید کالای شخصی توسط مصرف کننده نهایی (خانوار) مبلغ 55.3 هزار میلیارد ریال معادل 48.4 درصد از کل تسهیلات پرداختی به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) است.

ملاحظه می‌شود از 482.5 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی دربخش صنعت و معدن معادل 87.1 درصد آن (مبلغ 420.3 هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای کرد. 

پایان/

۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰
کد خبر: 19287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =