وام 90 میلیون تا 1.5 میلیارد تومانی با بهره صفر برای خبرنگاران و هنرمندان

وام 90 میلیونی تا 1.5 میلیارد تومان با بهره صفر درصد برای خبرنگاران و هنرمندان در دسترس است و می تواند مانند گذشته پرداخت شود.

به گزارش تحریریه، وام 90 میلیون تومانی تا 1.5 میلیارد تومان با بهره صفر درصد برای خبرنگاران و هنرمندان از طرف صندوق اعتباری هنر در دسترس است و می تواند مانند گذشته پرداخت شود. اما نمی شود.

شاید از دیدن این گزاره تعجب کنید، اما واقعیت داشته است و هم اکنون نیز می تواند واقعیت داشته باشد، البته اگر با تغییر نگاه نسبت به بانک و وام دهی به ماجرا نگاه کنیم، و نه آن چیزی که هم اکنون در نظام بانکی کشور وجود دارد که یک عده اقدام به تاسیس بانک می کنند تا با استفاده از سپرده های مردم به خود وام دهند.

در سال 1388 صندوق اعتباری هنر به نویسندگان، خبرنگاران و هنرمندان وام 3 میلیون تومانی تا 50 میلیون تومانی با بهره صفر درصد پرداخت می کرد که دوره بازپرداخت آن 36 ماهه بود. یعنی از 3 هزار دلار تا 50 هزار دلار و یا معادل روز 90 میلیون تومان تا 1 میلیارد و 500 میلیون تومان! این مبلغ هم اکنون به اعداد طنزآمیزی تبدیل شده است که فقط ظاهر وام را حفظ کرده است و کمکی به معیشت جامعه هدف نمی کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، صندوق اعتباری هنر در ادامه ارایه تسهیلات و خدمات خود به اصحاب هنر، فرهنگ و رسانه، اقدام به ارایه سه نوع تسهیلات بانکی با مبالغ ۸ و ۳۰ میلیون تومان کرده است.

یعنی ارزش واقعی وام کنونی 267 دلار و 1000 دلار است! که نشان می دهد سقف فعلی وام به اندازه یک سوم کف وام در سال 1388 می باشد و به روشنی نشان می دهد که در نظام بانکی کشور چه خبر است.

در همه کشورهای دنیا به دلیل اینکه بانک ها باید ریسک وام های خود را قبول کنند، به اشخاص با شغل های باثبات و درآمد کافی وام های مختلف می دهند، اما در بانکداری ایران به دلیل اینکه ریسک را با چاپ پول به بانک مرکزی و کل اقتصاد می فروشند، نیازمند چنین کاری نیستند و به همین دلیل متقاضیان وام خرد را از در بانک ها راه نمی دهند و منابع را صرف وام دادن به شرکت های زیرمجموعه و اشخاص قدرتمند سیاسی می کنند که در نهایت بازگشت داده نمی شود و برای جبران، از بانک مرکزی منابع جدید دریافت می کنند که اثر آن بر اقتصاد و معیشت مردم به صورت تورم بالا و ممتد خود را نشان می دهد.

پایان/

۱۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۱
کد خبر: 21573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =