مبارزه با پولشویی، شناسایی فراریان مالیاتی و وصول عادلانه مالیات با تفکیک حساب های تجاری و غیرتجاری

رئیس مرکز تنظیم مقررات پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور گفت: تفکیک حساب تجاری و غیرتجاری موجب مبارزه با پولشویی، شناسایی فراریان مالیاتی و وصول عادلانه مالیات می شود.

به گزارش تحریریه، محمد برزگری رئیس مرکز تنظیم مقررات پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به قانون پایانه های فروشگاهی و مصوبه شورای پول و اعتبار ، گفت: موضوع تفکیک حساب های تجاری از غیرتجاری ذیل بند (م) تبصره (12) بودجه سال 1400 و همچنین ماده (10) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان مطرح و مصوبه مربوطه توسط شورای پول و اعتبار تصویب و ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی از ساماندهی حساب های تجاری و غیرتجاری مبارزه با فرار مالیاتی و جلوگیری از پولشویی است، افزود: در این راستا سازمان امور مالیاتی کشور در مرحله اول در خردادماه و تیرماه سال جاری اعلام کرد که مودیان حساب های تجاری مربوط به فعالیت کسب و کارشان را به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کنند که تاکنون بیش از هشت میلیون و 130 هزار حساب تجاری توسط مودیان به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام شده است.

دکتر برزگری با اشاره به اینکه در مرحله دوم کلیه حساب های متصل به ابزارهای پرداخت و دستگاه های کارتخوان به عنوان حساب تجاری تلقی شدند، اظهار داشت: ضمن این که کلیه حساب های اشخاص حقوقی، حساب تجاری محسوب می شوند، سازمان امور مالیاتی کشور با همکاری و هماهنگی بانک مرکزی کلیه حساب های غیرتجاری را به صورت مستمر پایش می کند.

رئیس مرکز تنظیم مقررات پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، با بیان اینکه در مرحله سوم با مصوبه شورای پول و اعتبار حساب های دارای صد تراکنش واریزی و بیشتر با 35 میلیون تومان ورودی به حساب در ماه به عنوان حساب تجاری تلقی می شوند، گفت: نکته مهم این است که باتوجه به پایش مستمر حساب های غیرتجاری، اگر حسابی تعداد تراکنش کمتر با گردش مالی بالاتری داشته باشد نیز به عنوان حساب های مشکوک می تواند براساس سایر قوانین موجود مورد بررسی قرار گیرند.

وی با بیان اینکه در اجرای این مصوبه هیچ نگرانی متوجه مردم عادی نخواهد بود، ادامه داد: طبق پیش بینی ما در سازمان امور مالیاتی کشور در مرحله کنونی حداکثر حدود نیم تا یک درصد جامعه مشمول این مصوبه می شوند، لذا نگرانی اصلی متوجه افرادی است که با هدف فرار مالیاتی یا پولشویی تاکنون حساب های تجاری خود را به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام نکرده اند.

برزگری باتاکید بر اینکه مردم عادی و اشخاصی که فعالیت تجاری ندارند نگران اجرای این مصوبه نباشند، خاطرنشان کرد: اگر شخصی در ماه مجموعا دارای 100 بار و بیشتر واریزی به حسابهای غیر تجاری انجام شود و مجوع واریزی ها 350 میلیون ریال و بیشتر باشد (لزوما هر دو شرط) ابتدا پیامکی برای او ارسال می‌شود که حساب آنان به علت تراکنش بالا تجاری محسوب شده و مبنای محاسبه مالیات است، البته اگر چنانچه فرد مدعی شود که کار تجاری انجام نمی‌دهد و می‌تواند مدارک مربوطه را به روشی که در پیامک ذکر می شود به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه کند و مساله حل می‌شود.

وی اظهارداشت: نکته حائز اهمیت این که ارقام اعلام شده در این مصوبه برای شروع اجرای طرح است و در آینده و در صورت لزوم این ارقام قابل تغییر هستند.

برزگری در پاسخ به این سوال که افراد برای اعلام تجاری بودن حساب های خود باید چه اقداماتی انجام دهند، گفت: این افراد می‌توانند با مراجعه به درگاه ‌ my.tax.gov.irشماره حساب یا حساب‌های تجاری خود را به پرونده مالیاتی اعلام و الصاق نمایند.

رئیس مرکز تنظیم مقررات پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور، افزود: تفکیک حساب‌های تجاری از غیرتجاری که براساس قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان اجرا می شود، لازمه مبارزه با فرار مالیاتی و جلوگیری از پولشویی است و در نهایت منجر به شفافیت اقتصادی می شود.

گفتنی است: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، اگر مجموع حساب های غیرتجاری یک شخص حقیقی در طول یک ماه بیش از صد تراکنش واریز به حساب داشته باشد و 350 میلیون ریال در تراکنش‌ها به حساب های او واریز شود، به عنوان حساب تجاری تلقی می‌شود و براساس آن واریزی ها به عنوان فروش تلقی شده و مشمول مالیات خواهد بود.

پایان/

۲۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰
کد خبر: 21672

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =