استمرار و افزایش عرضه‌ها/ کاهش معنادار قیمت خودرو در بورس کالا

در معاملات امروز خودرو در بورس کالای ایران، قیمت خودرو با کاهش قابل توجه مواجه شد. با تداوم و افزایش عرضه خودرو در بورس کالا، قیمت سه خودروی پژو ۲۰۷ (دستی و اتوماتیک)، شاهین و تارا (دستی) با کاهش معناداری روبه رو شد.

به گزارش تحریریه، با استمرار و افزایش عرضه‌ها در بورس کالا، قیمت خودرو با کاهش قابل توجهی روبه رو شد. در ۴ نوبت عرضه امروز کاهش قیمت خودرو قابل توجه بود.

کاهش قابل توجه قیمت پژو ۲۰۷ و شاهین در بورس کالا
پژو ۲۰۷ دستی سفید با کاهش قابل توجه قیمت مواجه شد. میانگین قیمت فروخته شده هر دستگاه پژو ۲۰۷ دستی در معاملات امروز ۳۷۵.۷ میلیون تومان بود. پژو ۲۰۷ دستی سفید در عرضه یازدهم دی با میانگین قیمت ۴۰۰ میلیون تومان معامله شد. پژو ۲۰۷ دستی سفید در عرضه چهارم دی با میانگین قیمت ۴۱۰ میلیون تومان فروخته شد.

در برابر عرضه ۴ هزار دستگاه پژو ۲۰۷ دستی، ۶ هزار و ۶۸۳ دستگاه تقاضا شکل گرفت. کمترین قیمت مچ شده نیز هر دستگاه پژو ۲۰۷ دستی ۳۷۵.۷ میلیون تومان بود.

با تداوم و افزایش عرضه‌ خودرو در بورس کالا، شاهین در معاملات امروز با همان قیمت پایه (قیمت درب کارخانه) ۳۰۴ میلیون تومان به فروش رسید. شاهین در عرضه قبلی (۳۰ آذر) با قیمت میانگین ۳۴۶.۸۹۷ میلیون تومان فروخته شد.

در برابر عرضه ۴ هزار دستگاه شاهین، تنها تقاضای یک هزار و ۵۴۲ دستگاه شکل گرفت که همین باعث شد شاهین با قیمت پایه به فروش رود. کمترین قیمت مچ شده هم همان قیمت پایه بود. عرضه کننده می‌تواند مابقی خودروهای عرضه شده را در سیستم مازاد عرضه (مچینگ) به فروش برساند.

البته قیمت تمام شده پژو ۲۰۷ دستی سفید در بورس کالا به علاوه ۱۳ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۴.۳۷۱ میلیون تومان هزینه‌های جانبی و کارمزد است. قیمت تمام شده شاهین در بورس کالا نیز به علاوه ۱۲ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۴.۳۷۱ میلیون تومان هزینه های جانبی و کارمزد است.

قیمت تارا دستی در بورس کالا ۵۴ میلیون تومان کاهش یافت
قیمت تارا دستی سفید در بورس کالا با کاهش قابل توجهی روبه رو شد. امروز ۲ هزار دستگاه تارا دستی سفید با قیمت میانگین هر دستگاه ۳۵۱.۲ میلیون تومان فروخته شد.

تارا دستی در عرضه قبلی (۲۳ آذر) با قیمت میانگین ۴۰۵.۳۹ میلیون تومان فروخته شده بود. با تداوم و افزایش عرضه خودرو در بورس کالا می‌توان شاهد کاهش قیمت خودرو در بورس کالا باشیم.

در برابر عرضه امروز تارا دستی (۲ هزار دستگاه)، تقاضای ۲ هزار و ۵۲۲ دستگاه شکل گرفت که در نهایت با تنها ۳۶.۹۵ درصد رقابت فروخته شد. کمترین قیمت مچ شده برای تارا دستی نیز ۳۵۰.۵ میلیون تومان ثبت شد.

البته قیمت تمام شده تارا دستی سفید در بورس کالا به علاوه ۱۳ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۴.۳۷۱ میلیون تومان هزینه‌های جانبی و کارمزد است.

کاهش قیمت ۴۷ میلیون تومانی پژو ۲۰۷ اتوماتیک در بورس کالا
در نوبت پایانی عرضه امروز بورس کالا، قیمت پژو ۲۰۷ اتوماتیک سفید هم با کاهش قابل توجهی روبه‌رو شد. هر دستگاه پژو ۲۰۷ اتوماتیک سفید با میانگین قیمت ۴۳۳.۵ میلیون تومان در معاملات امروز تالار خودرو فروخته شد. قیمت خودرو در ۲۶ آذر امسال با میانگین ۴۸۰.۵۱ میلیون تومان فروخته شد.

در برابر عرضه ۲ هزار دستگاه پژو ۲۰۷ اتوماتیک، تقاضای ۲ هزار و ۵۴۱ دستگاه شکل گرفت که همان میزان عرضه فروخته شد. کمترین قیمت مچ شده برای هر دستگاه ۴۳۳.۵ میلیون تومان بود.

قیمت تمام شده پژو ۲۰۷ اتوماتیک سفید در بورس کالا به علاوه ۱۲ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۴.۳۷۱ میلیون تومان هزینه‌های جانبی و کارمزد است.

جزییات معاملات امروز خودرو در بورس کالای ایران

پژو ۲۰۷ دستی سفید

عرضه (دستگاه): ۴۰۰۰
تقاضا (دستگاه): ۶۶۶۸
معامله شده (دستگاه): ۴۰۰۰
قیمت پایه (ریال): ۱,۸۵۵,۰۰۰,۰۰۰
قیمت کشف شده (ریال): ۳,۷۵۷,۸۵۳,۷۵۰
رقابت (درصد): ۱۰۲.۵۸
تحویل: ۳۱ فروردین ۱۴۰۲

شاهین سفید

عرضه (دستگاه): ۴۰۰۰
تقاضا (دستگاه): ۱۵۴۵
معامله شده (دستگاه): ۱۵۴۲
قیمت پایه (ریال): ۳,۰۴۰,۰۰۰,۰۰۰
رقابت: با قیمت پایه معامله شد.
تحویل: ۳۰ فروردین ۱۴۰۲

تارا دستی سفید

عرضه (دستگاه): ۲۰۰۰
تقاضا (دستگاه): ۲۵۲۲
معامله شده (دستگاه): ۲۰۰۰
قیمت پایه (ریال): ۲,۵۶۵,۰۰۰,۰۰۰
قیمت کشف شده (ریال): ۳,۵۱۲,۷۴۲,۵۰۰
رقابت (درصد): ۳۶.۹۵
تحویل: ۳۱ فروردین ۱۴۰۲

پژو ۲۰۷ اتوماتیک سفید

عرضه (دستگاه): ۲۰۰۰
تقاضا (دستگاه): ۲۵۴۱
معامله شده (دستگاه): ۲۰۰۰
قیمت پایه (ریال): ۲,۸۰۰,۰۰۰,۰۰۰
قیمت کشف شده (ریال): ۴,۳۳۵,۴۲۰,۰۰۰
رقابت (درصد): ۵۴.۸۴
زمان تحویل: ۳۱ فروردین ۱۴۰۲

حمایت به معنای واقعی از مردم

عرضه های امروز خودرو در بورس کالا نشان داد که با افزایش عرضه ها می توان در یک سازوکار شفاف و به دور از توزیع رانت و قیمت گذاری دستوری از مردم به طور واقعی حمایت کرد.

به نقل از کالاخبر، قیمت تمام شده تارا امروز در بورس کالا ۴۰۰ میلیون تومان بود که حداقل ۲۰۰ میلیون تومان ارزان تر از بازار آزاد است؛ همه مصرف کنندگان در سراسر کشور هم دسترسی خرید در بورس کالا را دارند و به نظر می رسد خرید خودرو از بازار غیررسمی با این شرایط، به صرفه نباشد.

پایان/

۱۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
کد خبر: 23661

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 0 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • احمد IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۲
   0 0
   دولت بزرگترین دلال خودرووعامل گرانی خودرواست مزایده محصول انحصاری یعنی رقابت برای گران فروشی بین مردم راه انداختن.