عزم دولت برای رونق اقتصادی مبتنی بر تولید/ تخفیف 5 و 7 درصدی مالیات موجب دلگرمی تولیدکنندگان

یک نماینده مجلس تاکید کرد: دولت سیزدهم همه تلاش خود را برای رونق اقتصادی بر اساس تولید انجام داده و در این خصوص نیز تا حدی موفق بوده اما متاسفانه به دلیل آشفتگی بازار ارز این مساله دیده نشد.

به گزارش تحریریه، هادی بیگی نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس، در خصوص روند رونق تولید در کشور گفت: از بدو روی کار آمدن دولت سیزدهم، یعنی طی دوسال گذشته تاکنون، به خصوص طی 8 ماهه اخیر میزان تولید در کشور هم از نظر حجم و هم کمیت افزایش داشته و این مساله به خوبی قابل رویت بوده و سبب امیدواری سرمایه گذاران به این بخش شده است.

وی ادامه داد : بیشتر برنامه‌ریزی‌های دولت در بخش اقتصاد درست بود و در نتیجه آن باید آرامش و رونق اقتصادی در کشور مشاهده می شد که متاسفانه به دلیل آشفتگی بازار ارز این مساله دیده نشد.

نماینده ملایر در مجلس یازدهم با بیان اینکه، آشفتگی بازار ارز بیرون از کشور و برخی از بخش‌های دلالی و سوداگری هدایت و مدیریت می‌شود، افزود: اینکه تولید و رونق اقتصادی در این مدت دیده نشد، به جهت همین نابسامانی در بازار ارز بود که بیرون از کشور هدایت می‌شد؛ البته غیر از برخی از بخش‌ها مانند کشاورزی، قطعه سازی خودرو و بخش دام که نیاز به برنامه ریزی و اصلاح دارند، سایر بخش‌های تولیدی البته نه به صورت صددرصد اما رونق داشته‌اند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: دولت سیزدهم همه تلاش خود را برای رونق اقتصادی بر اساس تولید انجام داده و در این خصوص نیز تا حدی موفق بوده است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم همچنین متذکر شد: قطعا معافیت‌های مالیاتی، مشوق خوبی برای تولید کنندگان محسوب می شود اما باید این مساله در کنار سایر گزینه ها در نظر گرفته شود. ما یک واردکننده بزرگ هستیم و نمی‌توانیم از کنار این مساله به سادگی عبور کنیم.

مواد اولیه تولیدات ما از خارج کشور وارد می شود، پس رابطه مستقیم این بخش با بازار ارز دارد که اگر این بازار ثبات داشته باشد، معافیت‌های مالیاتی 5 درصدی سال جاری و 7 درصدی پیشنهادی در سال آینده دولت برای بخش تولید به خوبی خود را نشان می دهد.

وی سپس افزود: امیدواریم تلاش های وزارت اقتصاد و مجموعه بانک مرکزی برای رفع تلاطم بازار ارز جواب دهد و ما در سال آینده بتوانیم نوید آرامش اقتصادی را به مردم بدهیم.

بیگی نژاد در خصوص دلیل تاکید دولت و حاکمیت بر مالیات بر عایدی سرمایه نیز بیان کرد: وقتی فردی حقوقی کالا یا خدماتی را از یک فرد حقیقی یا حقوقی می خرد در حساب هر دوطرف پولی جابجا می شود، این در حالی است که قیمت واقعی خرید و فروش کالا هم مشخص است، پس بخش کالا و خدمات گردش مالی شفاف دارند اما در بخش هایی پول هایی هست و یا جابجا می شود که منشا و مبدا آنها مشخص نیست.

نماینده مردم ملایر در مجلس ادامه داد: وقتی فردی حقوقی یا حقیقی اقدام به خرید و فروش ارز، سکه، خودرو و یا مسکن به صورت غیر متعارف می‌کند و گردش مالی هنگفتی نیز از این بخش نصیب این فرد می‌شود اما مشخص نیست که این پول از کجا آمده و به کجا می رود در نتیجه رصد این پول نیز امکان پذیر نبوده و مالیاتی نیز نمی توان از آن گرفت؛ یعنی گردش پول صورت گرفته اما مالیاتی در ازای این گردش دریافت نشده که این همان سوداگری محسوب می شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس همچنین اظهار کرد: وقتی چنین اتفاقی در کشور می افتد، این برداشت از این مساله صورت می گیرد که دلال ها علیرغم درآمد قابل توجه، قرار نیست مالیات بدهند اما سایر اقشار باید مالیات پرداخت کنند که این مساله علاوه بر بی عدالتی اقتصادی سبب می شود تا سرمایه‌ها به جای ورود به بازار تولید به سمت سفته بازی و دلالی و بازارهای غیر رسمی بدون مالیات حرکت کنند و این روش حکمرانی درست نیست و اصلاح شود.

وی در گفت و گو با شادا اذعان کرد: مالیات بر عایدی سرمایه جزیی از یک طرح بزرگتر یعنی«مالیات بر گردش مالی آحاد جامعه» است که می گوید، هر کس در حال دلالی، باید مالیات این فعالیت اقتصادی را پرداخت کند. این روند سبب می شود تا هزینه این کار برای این افراد بالا رفته و سرمایه ها به سمت تولید بروند.

در عین حال، یک پزشک با نصب دستگاه کارت خوان نمی تواند با کارت به کارت کردن از پرداخت مالیات فرار کند. بر اساس این قانون، حساب ها رصد، سود و تراکنش ها بررسی و به ازای آن مالیات دریافت می شود.بیگی نژاد در پایان گفت: در حال حاضر نیز بخش زیادی از این طرح در مجلس بررسی شده و بعد از تصویب بودجه تا یک ماه آینده تصویب و دولت ابلاغ می شود.

پایان/

۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۰
کد خبر: 23890

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =