واکاوی دلیل مهم افزایش نرخ ارز/ تحمیل تقاضای مضاعف درهم در بازار آزاد از کجا ناشی شد؟

برخی فعالان اقتصادی از بازار آزاد، ارز تأمین می‌کنند و کالا را خریداری می‌کنند، اما بعداً در سامانه نیما درخواست ارز می‌کنند.

به گزارش تحریریه، روز گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه گزارشاتی مبنی بر تخلف (برخی فعالان اقتصادی در متقاضی ارز در سامانه نیما) به دست ما رسیده است، گفت: برخی از افراد از بازار آزاد ارز تأمین می‌کنند و کالا را خریداری می‌کنند، اما بعداً در سامانه نیما درخواست ارز می‌کنند که این کار امر پولشویی است که ما با آن برخورد می‌کنیم و کالای خریداری‌شده را قاچاق محسوب می‌کنیم.

در واکنش به این موضع‌گیری رئیس‌کل بانک مرکزی، مجید شاکری کارشناس اقتصادی معتقد است، ترکیب 28500 با دستورالعمل (دی ماه بانک مرکزی) به‌طور طبیعی باعث می‌شود افراد همزمان هم در بازار آزاد خرید کنند و هم در صف نیما بایستند. در بازار آزاد برای تسویه تجاری درهم تهیه می‌کنند. در نیما ارز غیردرهم با نرخ ترجیحی می‌گیرند تا بعد راهی برای تبدیل به درهم و پر کردن جای درهم مصرف‌شده بیایند.

لازم به ذکر است بانک مرکزی ابتدا در تاریخ 21 دی ماه بخشنامه در خصوص ممنوعیت تبدیل تمام ارزها صادر کرده بود، بر این اساس ارز مندرج در گواهی ثبت آماری با ارز خریداری‌شده در صرافی باید یکسان باشد،
این در حالی است که حدود دو هفته بعد و در دهه اول بهمن ماه "صدور مجوز تبدیل ارزها به یکدیگر" صادر شد. بر اساس این بخشنامه تمام ارزها می‌توانند به یکدیگر تبدیل شوند اما تبدیل به درهم همچنان ممنوع مانده است. ارز درهم به‌عنوان یکی از نقاط بسیار حساس در هماهنگی سیاستهای تجاری و ارزی قابل توجه است، چراکه در بسیاری از بخشنامه‌های صادرشده خط مدیریت این ارز و سوق دادن تجار به استفاده از سایر ارزهای در دسترس کشور به‌خوبی به چشم می‌آید.

واردات ,

گفتنی است، مهمترین ابلاغیه‌های صادرشده از سوی بانک مرکزی درخصوص مدیریت تقاضای درهم ذیل سیاست "احیای ثبات" به‌شرح زیر است؛

21 دی ماه: ممنوعیت پرداخت ارز، به ارزی غیر از ارز مندرج در گواهی ثبت آماری

1 بهمن: حذف دلار توافقی و ممنوعیت عرضه اسکناس صادرکنندگان به صرافیها

2 بهمن: اطلاعیه صدور روزانه یوآن چین

6 بهمن: صدور مجوز تبدیل ارز مندرج در گواهی ثبت آماری به‌استثنای درهم

11 بهمن: ممنوعیت تخصیص درهم امارات به 7 قلم کالا و ثبت سفارش با مبدأ چین.

منبع: تسنیم

پایان/

۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
کد خبر: 24233

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =