دریافت "هدیه ازدواج" تأمین‌اجتماعی، نیازی به مراجعه حضوری به شعب ندارد

سازمان تأمین‌اجتماعی اعلام کرد از ابتدای سال 1400 تا پایان شهریور 1401، در مجموع تعداد 92 هزار و 989 هدیه ازدواج به بیمه‌شدگان واجد شرایط پرداخت شده که مجموع مبالغ پرداختی از این محل به 570 میلیارد تومان می‌رسد و میانگین مبالغ هدیه ازدواج پرداختی به بیمه شدگان در این دوره، روند افزایشی داشته و در ماه های اخیر نیز با راه‌اندازی سامانه خدمات غیرحضوری تأمین‌اجتماعی، امور مربوط به ثبت‌نام و بررسی شرایط و پرداخت تمام موارد هدیه ازدواج پرداخت شده به افراد واجد شرایط، غیرحضوری بوده است.

به گزارش تحریریه، براساس ماده 85 قانون تأمین‌اجتماعی، کمک هزینه ازدواج یا هدیه ازدواج یکی از تعهدات سازمان تأمین‌اجتماعی است که به‌صورت بلاعوض پرداخت می‌شود. براساس این گزارش، مبلغ ریالی هدیه ازدواج سازمان تأمین‌اجتماعی معادل مجموع حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه فرد واجد شرایط ظرف دو سال قبل از تاریخ ازدواج تقسیم بر ۲۴ است. در صورتی‌که مبلغ محاسبه شده کمتر از حداقل دستمزد تاریخ ازدواج باشد، مبلغ قابل پرداخت به حداقل دستمزد سال اجرای عقد افزایش می‌یابد.

گزارش روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی حاکی است در صورتی‌که زن و شوهر هر دو بیمه‌شده سازمان تأمین‌اجتماعی و واجد شرایط باشند، کمک هزینه ازدواج به هر دو نفر پرداخت می‌شود.

بر اساس آخرین گزارش اداره آمار، اطلاعات و محاسبات سازمان تامین‌اجتماعی، از ابتدای سال 1400 تا پایان شهریور 1401، تعداد 92 هزار و 989 هدیه ازدواج به بیمه‌شدگان واجد شرایط پرداخت شده که مجموع مبالغ پرداختی بیش از 570 میلیارد تومان بوده است.

همچنین میانگین مبالغ پرداختی بابت هدیه ازدواج طی این دوره 18 ماهه، یک روند افزایشی را نشان می‌دهد که بیشترین میانگین پرداختی 5 میلیون و 200 هزار تومان در شهریور 1401 بوده است. بیشترین تعداد صدور سند پرداخت هدیه ازدواج نیز مربوط به همین ماه بوده که 12 هزار و 872 مورد سند پرداخت هدیه ازدواج به بیمه‌شدگان واجدشرایط صادر شده است.

مطابق این گزارش، تعداد هدیه ازدواج پرداختی در شهریور 1401 نسبت به شهریور 1400 در همه استان‌ها به جز استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، زنجان و آذربایجان‌شرقی رشد مثبت داشته و بیشترین رشد مربوط به استان سیستان و بلوچستان با 118.9 درصد رشد تعداد هدیه ازدواج پرداختی در این مدت بوده است.

اداره آمار، اطلاعات و محاسبات سازمان تأمین‌اجتماعی در این گزارش یادآور شده است که درصد اسناد صادره غیرحضوری نسبت به اسنادی که به‌صورت حضوری طی این دوره 18 ماهه صادر شده، روند افزایشی داشته به نحوی که در ماه‌های پایانی این دوره زمانی، موارد صدور غیرحضوری اسناد به حدود 100 درصد رسیده است.

روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی تأکید کرده است در حال حاضر برای دریافت این خدمت، هیچ نیازی به مراجعه حضوری به شعب سازمان تأمین‌اجتماعی نیست و واجدین شرایط پس از ثبت‌نام در سامانه خدمات غیرحضوری این سازمان و ثبت درخواست و شماره حساب خود در این سامانه، می‌توانند از هدیه ازدواج سازمان تأمین‌اجتماعی بهره‌مند شوند.

بیمه‌شدگان محترم می‌توانند با ورود به سامانه es.tamin.ir و مراجعه به منوی «بیمه‌شدگان/ حمایت‌های کوتاه‌مدت/ درخواست کمک هزینه ازدواج»، صرفاً با ورود اطلاعات تاریخ عقد و کد ملی همسر، درخواست خود را برای دریافت این کمک هزینه ثبت کنند و با توجه به اتصال برخط این سامانه با سامانه سازمان ثبت احوال، نیاز به ارائه هیچ سند یا مدرک دیگری هم برای دریافت این هدیه نیست.

پایان/

۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰
کد خبر: 24267

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =