صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی؛ از محرمانگی برای نمایندگان تا شفافیت مالی 1124 شرکت برای تمام مردم

در حالی که تا سال 1398 حتی نمایندگان مجلس هم به صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی دسترسی نداشتند اما اکنون صورت های مالی 1124 شرکت دولتی در سامانه کدال در دسترس عموم است که گامی بلند در مسیر شفافیت ارزیابی می‌شود.

به گزارش تحریریه، انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی گامی مهم در جهت شفافیت بود که وعده شفافیت صورت های مالی بیش از یک هزار شرکت در سال گذشته مطرح شد و در نخستین روزهای سال جاری این وعده به طور کامل محقق شد و حالا صورت های مالی 1124 شرکت دولتی به صورت شفافی و در سامانه کدال در دسترس عموم قرار دارد.

شرکت‌های دولتی حدود 60 درصد از بودجه‌ دولت را شامل می‌شوند که البته علت بالا بودن سهم شرکتهای دولتی از بودجه کل کشور، درآمدزا بودن این شرکت‌هااست که از درآمد خود ارتزاق می‌کنند و درآمدهای آنها در بودجه عمومی کشور نیز لحاظ می‌شود.با این حال تا سال 1398 حتی نمایندگان مجلس هم در کمیسیون تلفیق بودجه به صورت های مالی این شرکت ها و جزئیات عملکرد مالی آنها دسترسی نداشتند و بدون همین دسترسی، بودجه شرکت‌های دولتی را تصویب و بررسی می‌کردند.در سال 1398 بودجه شرکت‌های دولتی به دست نمایندگان مجلس رسید اما از سال 1400 برای عموم مردم صورت‌های مالی شرکت های دولتی منتشر شد.

وزارت اقتصاد در سال 1400 تمام صورتهای مالی مربوط به سال 98 و 99 حسابرسی شده شرکت های که در دسترس مجموعه وزارت اقتصاد بود یعنی 198 مورد را منتشر کرد.

سال گذشته نیز در دو نوبت یک بار در مهرماه و بار دیگر در دی ماه صورت های مالی شرکت های حسابرسی شده شرکت های دولتی در سامانه کدال منتشر شد؛ در نوبت اول 396 شرکت و در نوبت دوم 207 شرکت یعنی مجموعه صورتهای مالی 603 شرکت غیر بورسی در سال گذشته منتشر شد که با احتساب 400 صورت مالی شرکت های بورسی که ملزم به انتشار در کدال هستند، بیش از هزار شرکت دولتی و تحت کنترل دولت صورتهای مالی شفافی در کدال داشتند.

15 فروردین ماه جاری به این تعداد صورت های مالی 521 شرکت های دولتی در سامانه کدال منتشر شد. از 521 صورت مالی منتشر شده، ۱۸۷ مورد مربوط به نهادها و موسسات عمومی غیردولتی، ۴۲ مورد از آن‌ها زیر مجموعه‌ تأمین اجتماعی، ۴۴ مورد زیر مجموعه‌ صندوق بازنشستگی کشوری، ۲۷ مورد زیر نظر بنیاد شهید و ۷۴ مورد نیز زیر نظر صندوق بازنشستگی صنعت نفت است.۲۳۲ مورد از این ۵۲۱ صورت مالی مربوط به شرکت‌های زیر مجموعه‌ بانک‌های دولتی و ۱۴ مورد زیر نظر سازمان‌های مناطق آزاد است. ۵۹ مورد نیز زیر مجموعه‌ شرکت‌های دولتی هستند.

پایان/

۱۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰
کد خبر: 24959

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =