علت پرداخت نکردن هزینه اسقاط خودرو در مراکز اسقاط

­رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده گفت: مراکز اسقاط مالکیتی بر روی گواهی اسقاط تولید شده در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده نخواهند داشت و دولت مالک این گواهی اسقاط هاست. از این رو برای اسقاط این خودروها پرداختی صورت نمی‌گیرد.

به گزارش تحریریه، مهران سالاریه، با اشاره به چرایی پرداخت نکردن هزینه اسقاط خودرو در مراکز اسقاط، گفت:براساس تبصره ۵ ماده ۱۰ اصلاحیه قانون ساماندهی صنعت خودرو، حداقل ۲۰ درصد از خودروهای عرضه شده در قرعه کشی در سال ۱۴۰۲، به دارندگان خودروهای فرسوده اختصاص می‌یابد، مشروط به آنکه متقاضی در هنگام تحویل خودروی جایگزین، گواهی اسقاط خود را تحویل دهد.

وی افزود: البته در شرایط کنونی برخی از مراکز مجاز اسقاط و بازیافت در سراسر کشور به پرداخت ارزش لاشه خودروی فرسوده به مالکان اقدام می‌کنند و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده به آدرس NNHK.IR ضمن دریافت اطلاعات مراکز اسقاط و بازیافت مجاز به تفکیک استان و شهر، مذاکرات لازم را به منظور دریافت هزینه ارزش لاشه خودروی فرسوده خود انجام دهند.

سالاریه در ادامه از تکلیف این ستاد برای ارائه تسهیلات ارزان قیمت از محل دریافت عوارض ۱.۵ درصدی خودروسازان به منظور نوسازی ناوگان و اجرای طرح‌های جایگزینی خودرو و موتورسیکلت‌های فرسوده در سال جاری خبر داد.

وی با اشاره به طرح کلید به کلید جایگزینی تاکسی‌های فرسوده گفت: بر اساس این طرح قرار است ۱۰ هزار دستگاه تاکسی فرسوده در کشور با تسهیلات ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۵۰ و ۲۰۰ میلیون تومانی جایگزین شوند که در این باره ۴ هزار و ۵۰۰ متقاضی تا ۲۸ اسفند ماه سال گذشته به واریز وجه اقدام و از این تعداد تا کنون ۲ هزار نفر تاکسی جایگزین دریافت کرده اند.

رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده با بیان اینکه در این طرح جایگزینی تلاش شده تا مالکان تاکسی‌ها در کمترین زمان ممکن، خودرو جایگزین را دریافت کنند، افزود: بدین ترتیب متقاضیان پس از پذیرش خودرو فرسوده خود در مراکز اسقاط به شرکت ایران خودرو برای دریافت تاکسی جدید معرفی می‌شوند و خودرو خود را دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در این مرحله از طرح، خودرو جایگزین سورن پلاس خواهد بود‏, گفت: در مرحله نخست طرح جایگزینی تاکسی‌های فرسوده سال ۱۴۰۲، آن دسته از مالکان تاکسی‌های فرسوده که سال گذشته در طرح جایگزینی ثبت نام کرده و تا ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۱ به پرداخت وجه اقدام کرده‌اند هرچه سریعتر برای قرارگیری در فرایند تحویل خودرو با هماهنگی تاکسیرانی مربوط به مراکز اسقاط سراسر کشور مراجعه کنند.

رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان تیر ۲۵۰۰ دستگاه تاکسی جدید جایگزین تاکسی‌های فرسوده خواهد شد.

سالاریه در خصوص سایر مالکان تاکسی‌های فرسوده نیز گفت: بزودی شرایط و نحوه تکمیل ثبت نام سایر متقاضیان این طرح اعلام می‌شود.

پایان/

۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰
کد خبر: 26103

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =