افزایش ۱۹ درصدی استفاده از چک در مبادلات / حرکت به سمت چک الکترونیک

در اردیبهشت‌ماه سال 1402 حدود ۷ میلیون و 700 هزار فقره چک به ارزش حدود 4814 هزار میلیارد ریال مبادله‌ شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد، ۱۹.۱ درصد و از نظر مبلغ، ۴۶.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش تحریریه، براساس آمار چک‌های مبادله‌ای طی اردیبهشت ماه 1402، 92.2 درصد از کل چک‌های مبادله‌شده در سامانه چکاوک وصول شده است. این نسبت از نظر مبلغی نیز معادل 89.3 درصد است.

درصد تعداد و مبلغ چک‌های وصول‌شده در ماه قبل از آن (فروردین ماه سال 1402) به ترتیب معادل 93 درصد و 90.5 درصد بوده است. همچنین این نسبت در ماه مشابه سال قبل به ترتیب برابر 90.2 درصد و 87.6 درصد بوده است.

چک‌های قدیمی با دسته چک صیادی جدید تعویض‌ می‌شوند
در همین زمینه لازم به ذکر است چک‌های جدید بنفش‌رنگ که الزام ثبت و تایید در سامانه صیاد دارند مورد اقبال عمومی بوده و براساس آمار اردیبهشت‌ماه سال جاری، ۸۷.۵ درصد چک‌های وصول‌شده از چک‌های جدید بوده است.

با تداوم روند جایگزین شدن چک‌های قدیمی با جدید، براساس اعلام قبلی، چک‌های قدیمی (چک های بدون نیاز به ثبت و تایید در سامانه صیاد) تا پایان شهریور ماه سال جاری با چک‌های جدید جایگزین می‌شوند و پس از این تاریخ، چک‌های قدیمی فقط در بانک‌های صادرکننده دسته چک، قابلیت نقدشدن را خواهد داشت. مشتریان شبکه بانکی نیز می‌توانند طی ماه‌های آتی به شعب بانک‌های خود مراجعه کرده و دسته چک قدیمی خود را با دسته چک‌ جدید تعویض کنند.

حرکت به سمت چک الکترونیک

چک الکترونیک به عنوان محصولی جدید در آبان ماه سال گذشته، توسط سه بانک رونمایی شد و در حال حاضر هفت بانک این خدمت را به مشتریان خود ارائه می‌دهند.

سایر بانک‌ها نیز در مراحل آزمون‌ فنی محصول خود هستند و با ادامه این روند، چک‌های الکترونیک به مرور جایگزین چک کاغذی می‌شوند.

پایان/

۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰
کد خبر: 26107

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =