تشکیل پرونده برای برخی مسئولان به دلیل واردات کالای مشابه تولید داخل

دکتر خدائیان از تشکیل پرونده برای برخی از مسئولان دولتی که علیرغم تولید یک محصول در داخل کشور، نسبت به واردات آن اقدام کرده بودند، خبر داد و پیشرفت شرکت‌های دانش بنیان را مستلزم کمک و در کنار هم بودن دستگاه‌های مختلف کشور دانست.

به گزارش تحریریه، به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، دکتر خدائیان در نشست با روح اله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور و معاونین وی، از این معاونت به عنوان موتور محرک دولت در بهره وری، به روز نمودن روش‌ها و استفاده از فناوری‌ها و شیوه‌های نوین در ارائه خدمات و تولید محصولات یاد کرد.

وی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به تولید دانش بنیان، تصریح کرد که این معاونت می‌تواند در کنارهمه بخش‌ها باشد و فناوری را در اختیارشان قرار دهد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با خاطرنشان کردن رشد قابل توجه شرکت‌های دانش بنیان در سال‌های اخیر، لزوم پشتیبانی از این شرکت‌ها را مورد تاکید قرار داد و به تشکیل کارگروه دائمی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و صیانت از نخبگان در سازمان بازرسی اشاره نمود.

این مسئول عالی قضایی بخشی از اقدامات سازمان بازرسی در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را ناظر بر «آسیب شناسی مسائل و مشکلات این شرکت‌ها» خواند و تاکید کرد که باید همه بخش‌های کشور برای نگهداشت نخبگان برنامه ریزی لازم را مدنظر قرار دهند.

دکتر خدائیان در بخش دیگری از اظهاراتش به تبیین 12 آسیب‌ شرکت‌های دانش بنیان که از سوی سازمان بازرسی احصاء شده است، پرداخت.

رئیس سازمان بازرسی در بیان اولین مورد رویکرد حاکم بر دستگاه‌ها در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را مورد انتقاد قرار داد و تصریح کرد: برخی دستگاه‌ها با وجود تولید کالاهای مشابه در داخل کشور، واردات محور هستند و به انحای مختلف از محصولات خارجی استفاده می‌کنند.

این مسئول عالی قضایی از عدم خرید تجهیزات تولیدی شرکت‌های دانش بنیان توسط دستگاه‌های اجرایی و رقابت برخی از شرکت‌های دولتی با شرکت‌های دانش بنیان در عرصه‌های مختلف همچون دارو به عنوان نکات دوم و سوم یاد کرد و این موارد را عاملی برای ایجاد بی انگیزگی در شرکت‌های دانش بنیان دانست.

نبود زیر ساخت‌های لازم برای راه اندازی کسب و کارهای تازه تاسیس همچون کمبود فضای فیزیکی در پارک‌های علم و فناوری موضوع دیگری بود که به عنوان نکته چهارم مورد اشاره رئیس سازمان بازرسی کل کشور قرار گرفت.

دکتر خدائیان تمرکز بر اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان در شهرهای بزرگ و بی توجهی به مناطق کمتر توسعه یافته را ناعادلانه خواند و از متولیان مربوطه خواست برای این موضوع با رعایت عدالت، چاره اندیشی کنند.

نبود سازوکار لازم به منظور بازاریابی محصولات شرکت‌های دانش بنیان ششمین نکته‌ای بود که از سوی رئیس سازمان بازرسی مورد تاکید قرار گرفت و در همین زمینه لزوم آموزش و حمایت از این شرکت‌ها را یادآور شد.

اولویت نداشتن شرکت‌های دانش بنیان برای واگذاری امور در فرآیند برگزاری مناقصات و انجام کار توسط دستگاهای اجرایی، عدم توانایی این شرکت‌ها در تامین وثیقه برای تسهیلات و جذب سرمایه در گردش، اجرایی نشدن قوانین مربوط به معافیت‌های مالیاتی و بیمه‌ای، زمانبر بودن ترخیص کالا و مواد اولیه در گمرکات، طولانی شدن اعطای مجوزها و تسهیلات به شرکت‌ها و عدم توانایی وثیقه شش موضوع دیگری بود که رئیس سازمان بازرسی پیرامون آسیب‌های شرکت‌های دانش بنیان مورد اشاره قرار داد.

وی با اشاره به اینکه سرمایه شرکت‌های دانش بنیان فکر و اندیشه آنان است، پیشنهاد داد که ارزش معنوی برای این شرکت‌ها در نظر گرفته شود و این ارزش معنوی به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس سازمان بازرسی در بخش دیگری از اظهاراتش بی توجهی به مکاتبات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیرامون موضوعاتی از جمله معافیت‌های بیمه‌ای را غیرقابل قبول خواند و در عین حال از برخوردهای سلیقه‌ای و اعلام نظر غیرتخصصی در مورد محصولات و خدمات شرکت‌های دانش بنیان انتقاد کرد.

وی یادآور شد: موانع و رفت و آمد مستمر از این اداره به آن اداره برای اخذ مجوز، دانشجوی فارغ التحصیلی که با مدرک دکترا انگیزه ایجاد یک شرکت دانش بنیان را دارد، از این کار منصرف می‌کند.

دکتر خدائیان با اشاره به تبلیغات گسترده با هدف خروج نخبگان از کشور در بیان راهکار به منظور خنثی سازی این موضوع؛ توجه، حمایت و تفسیر موسع‌تر از قانون در مورد شرکت‌های دانش بنیان را مورد تاکید قرار داد.

رئیس سازمان بازرسی اقدامات این سازمان در حوزه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را مورد تبیین قرار داد و به تعریف 35 برنامه نظارت و بازرسی، بازدید از 350 پارک علم و فناوری و شرکت‌ دانش بنیان و ارسال 621 گزارش هشداری به دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد.

وی از تشکیل پرونده برای برخی از مسئولان دولتی که علیرغم تولید یک محصول در داخل کشور، نسبت به واردات اقدام کرده بودند خبر داد و پیشرفت شرکت‌های دانش بنیان را مستلزم کمک و در کنار هم بودن دستگاه‌های مختلف کشور دانست.

دکتر خدائیان آمادگی کافی و کامل سازمان بازرسی در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را اعلام و از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور خواست در کارگروه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و صیانت از تخبگان حضور فعال داشته باشند.

بنابراین گزارش، دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور نیز در این نشست با قدردانی از آسیب شناسی صورت گرفته توسط سازمان بازرسی کل کشور در مورد شرکت‌های دانش بنیان، رویکرد این سازمان و نگاه تخصصی دکتر خدائیان را قابل تقدیر دانست.

پایان/

۲۸ تیر ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۰
کد خبر: 26578

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =