نتیجه یک رفع انحصار از صدور مجوزهای کسب و کار/ پروانه کارگزاری گمرکی 462 نفر فعال شد

الزام دستگاه ها به برگزاری آزمون منظم برای صدور مجوزهایی که نیاز به آزمون دارند از مصوبات سال گذشته هیات مقررات زدایی بود که از مصادیق این مصوبه، آزمون کارگزاری های گمرکی بود که پس از 6 سال برگزار شد.

به گزارش تحریریه، بهبود فضای کسب و کار و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار یکی از اولویت‌های دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی در دولت سیزدهم بوده است؛ در این راستا هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار برای تحقق این تسهیل شرایط، مصوبات بسیاری داشته که یکی از آنها الزام دستگاهها به برگزاری آزمون به صورت سه ماه یکبار برای صدور مجوزهایی است که مشروط به برگزاری آزمون هستند.پیش از این مصوبه، دستگاه هایی که برای صدور مجوز نیاز به برگزاری آزمون داشتند سلیقه‌ای عمل می کردند و برگزاری آزمون در مواردی حتی تا 10 سال به تعویق افتاده بود و قاعدتاً مجوزی هم صادر نمی شد که باعث ایجاد انحصار می‌شد.

صدور پروانه کارگزاری گمرکی یکی از این مصادیق بود و وزارت امور اقتصادی و دارایی در اجرای این مصوبه هیات مقررات زدایی پیشگام شد تا گمرک جمهوری اسلامی ایران به سرعت آزمون مربوطه را برگزار کند و بعد از آن هم به صورت دوره‌ای آزمون را داشته باشد.

یکی از بخش‌هایی که طی چند سال گذشته مورد انتقاد بخشی از فعالان اقتصادی بود، مربوط به صدور پروانه کارگزاری گمرک بود که از سال 95 هیچ آزمونی برای آن برگزار نشده بود. بالاخره آذر ماه سال گذشته آزمون کارگزاری گمرکی پس از ۶ سال برگزار و مقرر شد این آزمون هر ساله برگزار شود.حالا گمرک جمهوری اسلامی ایران از فعال شدن پروانه کارگزاری گمرکی 462 نفر از پذیرفته شدگان در آزمون 1401 خبر داده است.

بر این اساس در آزمون کارگزاری برگزار شده در سال گذشته، 6571 نفر شرکت کردند که از این تعداد 800 نفر پذیرفته شدند. از میان این افراد، تاکنون ۴۶۲ نفر تأیید نهایی شده اند و البته رسیدگی به وضعیت بقیه پذیرفته‌شدگان نیز به مرور انجام و اطلاع رسانی مقتضی انجام خواهد شد.

پایان/

۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰
کد خبر: 26731

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =