صادرات فرش دستباف ایران چگونه کاهش یافت

رئیس مرکز ملی فرش دستباف گفت: با وجود این که تولید فرش دستباف ایران افزایش یافت، اما چندین عامل به ویژه بعد از تحریم‌ها باعث کاهش صادرات به شکل رسمی این محصول شد.

به گزارش تحریریه، فرحناز رافع امروز در نشست خبری سی‌امین نمایشگاه فرش دستباف ایران گفت: دولت آمریکا فرش دستباف ایران را تحریم کرد و این در حالی است که فرش اولین کالای صادراتی غیرنفتی و دومین کالای صادراتی ایران بعد از نفت بود.

رئیس مرکز ملی فرش دستباف ایران با بیان اینکه سال گذشته در مجموع 50 میلیون دلار به صورت رسمی صادرات فرش داشته‌ایم، اظهار داشت: البته با توجه به مسایل تحریم بخشی از صادرات فرش دستباف به صورت غیر رسمی انجام می‌شود.

وی گفت: دلایل کاهش صادرات فرش دستباف از طریق رسمی مختلف است، یکی از این دلایل وضع قانون رفع تعهد ارزی از سال ۹۷ است که این موضوع مشکلات را برای صادرکنندگان به وجود آورد. البته بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش یک ساله است، اما بازهم این زمان برای رفع تعهد ارزی کافی نیست.‌

رافع اظهار داشت: بنابراین تلاش‌هایی انجام شد تا مسأله صادرات حل شود و به همین دلیل در بودجه 1402 توانستیم صادرات فرش را به جز مواد اولیه، معاف از پرداخت تعهد ارزی کنیم.

رئیس مرکز ملی فرش دستباف بیان داشت: عامل دوم تاثیرگذار بر کاهش صادرات فرش به صورت رسمی تحریم فرش و همچنین مسأله بعدی تعلیق کارت بازرگانی برای بازرگانان خوشنام است که با این کار بازرگانان خوشنام‌ ما از حوزه صادرات فرش دستباف خارج شدند.

وی بیان داشت: از سال ۹۹ برای حمایت از تولیدکننده و صادرکننده مجبور شدیم قیمت پایه صادراتی را کاهش دهیم، معدل پایه صادراتی دو و نیم برابر قیمت پایه صادراتی کاهش دادیم که این موضوع نیز بر کاهش صادرات رسمی تاثیرگذار بوده است.

وی افزود: آمار صادرات رسمی فرش دستباف کاهش یافته و این در حالی است که در زمینه تولید در سال گذشته 7 درصد رشد داشته‌ایم و سال گذشته 250 هزار تن واردات ابریشم و 250 هزار تن تولید ابریشم داشته‌ایم که 90 درصد آن در بخش فرش مصرف می‌شود.

وی افزود: متراژ مجاز حمل کالای مسافر برای فرش دستباف از 8 متر به 24 متر رسیده است و لذا بخشی از فرش کشور از این طریق خارج می‌شود.

وی افزود: اقتصاد فرش ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار است؛ در دهه هفتاد یک بار یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار و یک بار نیز ۲ میلیارد دلار صادر شد که این ارقام واقعی نبوده و بیش اظهاری صورت گرفته است.

رافع بیان داشت: در سال 95 صادرات فرش دستباف ما 360 میلیون دلار و در سال 96 نیز صادرات فرش ما 426 میلیون دلار بوده است، اما در سال 97 بیشترین میزان صادرات را داشتیم که حدود 700 میلیون دلار بود.

پایان/

۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰
کد خبر: 27083

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =