خلاء بهره‌وری در صنایع کشور به ناترازی برق منجر شد

یک استاد دانشگاه گفت: اگر تنها صنعت فولاد و سیمان کشور ما میزان مصرف برق به ازای هر تن فولاد را با استاندارد جهانی این حوزه منطبق می‌کرد، هیچ گاه به پدیده ناترازی برق نداشتیم.

به گزارش تحریریه، سید دانیال آل هاشم ضمن تشریح مفهوم ناترازی برق اظهار داشت: در نشست امروز می‌خواهیم از سمت صنایع به پدیده ناترازی برق نگاهی بیندازیم، شما اگر در هر کشوری از جهان یک کارگاه تولیدی داشته باشید، در زمینه برق با 2 پدیده توان و انرژی مواجه هستید که این 2 پدیده در قالب پروفیل بار(نمودار تامین لحظه‌ای برق در ساعات شبانه‌روز، میزان برق خود را تامین می‌کنید.

این استاد دانشگاه با مطرح کردن این پرسش که چند نفر از متولیان صنعت اساسا، تا به حال عنوان پروفیل بار را شنیده‌اید؟ گفت: عمده شما دانشجویان و فعالان حوزه انرژی اصلا تا به حال اسم پروفیل بار به گوشتان نخورده و دلیل این مسئله یکی از مهمترین دلایل شکل‌گیری ناترازی است.

*جریان انرژی در ایران بی‌نهایت تصور می‌شود

وی ادامه داد: در ایران جریان انرژی به خصوص در بخش برق یک جریان پایدار بی‌نهایت قلمداد می‌شود، یعنی صنعت‌گر ما، خانواده ما و کلیه مشترکان حس می‌کنند، هر موقع وسیله خود را به برق زدند، باید از جریان انرژی استفاده کنند اما در دنیا چنین روندی وجود ندارد و علاوه بر میزان انرژی مصرف شده، ساعات و ظرفیت استفاده از برق نیز اهمیت دارد.

آل هاشم گفت: در چنین شرایطی، وقتی تصور از انرژی یک جریان بی‌نهایت است، طبیعی است، اگر این برق قطع شود، صنعت گر از این پدیده به عنوان محدودیت یاد می‌کند و حس می‌کند، بخشی از این بی‌نهایت را از دست داده است.

این پژوهشگر حوزه انرژی گفت: در دنیا دید مشترکان به ویژه در صنعت به پدیده برق مشابه ایران نیست. در عموم شرکت‌ها معمولا یک نیروی کار متخصص امور انرژی حاضر است که وظیفه آن خرید انرژی متناسب با نیاز کارگاه است، زیرا انرژی برق در کشورهای دیگر ارزش بالایی دارد و باید بهینه‌ترین میزان مصرف برای استفاده و کاهش هزینه تمام شده در دستور کار قرار گیرد.

*در خارج از ایران، انرژی به اندازه نیاز تامین می‌شود

وی ادامه داد: حال این صنعت‌گر خارجی متناسب با نیاز خود برق خریداری می‌کند و برای کاهش هزینه به دنبال برق ارزان می‌گردد، برق ارزان یعنی خرید انرژی در ساعاتی که کمترین تقاضا است و همین نگاه به انرژی سبب می‌شود تا ما در این کشورها با پدیده ناترازی برق مواجه نشویم.

آل هاشم در تشریح یک مثال از برخورد صنعتگران ایرانی با مسئله برق گفت: در یکی از پژوهش‌ها به یک کارخانه برخوردیم که برای مثال 2 مگاوات تقاضا داشت، یعنی مجاز بود در هر لحظه تا 2 مگاوات برق استفاده کند. حال در قالب برق نامه مدیرت مصرف در سال 1401 تقاضای این کارخانه در یک ماه از سال به 1.7 مگاوات کاهش پیدا کرد؛ این فعال صنعتی در شدیدترین حالت ممکن از کمبود برق می‌گفت اما پس از اینکه ما برای تطبیق تولید این کارخانه با شرایط جدید برق به وی مشاوره دادیم متوجه شد برای تولید در سطح قبل تنها نیاز به 1.1 مگاوات تقاضای برق دارد.

*ناترازی برق به دلیل تعریف غلط ما از انرژی ایجاد شده است

وی تاکید کرد: تلقی بی‌نهایت داشتن از جریان برق و عدم تناسب نیاز به انرژی با انرژی مصرف شده سبب شده تا حس محدودیت انرژی به صنعت القا شده و از طرفی ناترازی برق نیز ناشی از این نگاه تشدید شود، علاوه بر اینکه همین مسئله سبب شده تا بهره‌وری انرژی و حرکت به سوی مصرف برق با کمترین میزان مصرف برق رسما فراموش شود.

آل هاشم گفت: اگر تنها صنعت فولاد و سیمان کشور ما میزان مصرف برق به ازای هر تن فولاد را با استاندارد جهانی این حوزه منطبق می‌کرد، هیچ گاه به پدیده ناترازی برق بر نمی‌خوردیم.

منبع: فارس

پایان/

۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰
کد خبر: 27209

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =