پول های حقیقی، خروج از بازار بورس و حرکت به سمت بازار طلا

پول های حقیقی در روزهای اخیر در حال ترک بازار بورس تهران و حرکت به سمت بازار طلا است که قیمت آن در هفته های اخیر روندی افزایشی داشته است.

تهران - تحریریه - پول های حقیقی در روزهای اخیر در حال ترک بازار بورس و حرکت به سمت بازار طلا است که قیمت آن روندی افزایشی دارد.

به گزارش تحریریه، شاخص بازار بورس تهران در هفته گذشته عمدتا منفی بود و اگرچه انتظار سقوط بازار سهام در مقطع فعلی زود به نظر می رسد، اما ظاهرا مردم عادی در حال خروج از بازار هستند. سانسور بخشی از آمار کاهش پول های حقیقی در بازار بورس تهران نشان می دهد که زنگ ها برای وقوع پدیده قطعی سقوط شاخص ها به صدا در آمده است. مسئولان دولتی و مدیران بورس با نادیده گرفتن اصل قطعی سقوط بازار سهام پس از رشدهای بالا در حال نفی واقعیت هستند. اگرچه نمی توان از عمق یافتن بیشتر بازار سهام کشور در سالهای اخیر صرفنظر کرد و آن را نادیده گرفت، اما شواهد دال بر حبابی بودن بازار به اندازه کافی وجود دارد. مهمترین عامل رشد شدید بورس در یک سال اخیر به رشد شدید نقدینگی در 7 سال گذشته باز می گردد که به هر حال ضرایب حسابداری را در بازار بورس هم اصلاح می کند و از این منظر، رشد قیمت سهام به معنای حباب نیست. حباب از زمانی آغاز می شود که حقوقی ها با سیاستگذاری دولت به دنبال عرضه سهام ستاد شرکت های سرمایه گذاری  خود و ETF ها هستند که گاه به معنای عرضه چندباره سهام مذکور در بازار است. کاهش نرخ بهره که اساسا در گروه خونی تیم اقتصادی دولت که معتقد به نرخ های بهره بالا به تبعیت از سیاست های صندوق بین المللی پول است نشان داد که اراده کنونی برای راندن تمام نقدینگی به سمت بازار بورس با هدف گران فروختن سهام شرکت های دولتی است. راه تامین مالی به این شیوه اگر با شفافیت و قانونگذاری کافی انجام می شد بهتر از خلق پول به شیوه 7 سال گذشته بود، اما متاسفانه بازار فاقد مولفه های پیش گفته است. افزایش مداوم قیمت طلا و عدم اقناع عمومی برای توجیه رشد جهشی بازار سهام باعث مشکوک شدن پول های حقیقی شده و موج خروج پول های حقیقی در حال آغاز شدن است. سانسور آمار خروج پول های حقیقی در واپسین روزهای ماه گذشته نشان داد که مردم حق دارند جانب احتیاط پیشه کنند. به نظر می رسد که سقوط بورس ایران پس از جهش های پیاپی در سال گذشته از اوایل تابستان آغاز شود و تعدیل قیمت ها آغاز گردد. پایان/
۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲
کد خبر: 6699

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =