حبابیونِ بورس چه میگویند؟

درحالی که طیفی از افراد، با استدلال های متنوع اثبات می کنند سهام، ارزنده است و بورس، روندی صعودی خواهد داشت و در مقابل افراد دیگری، حباب در این بازار را اثبات می نمایند.

به گزارش تحریریه، اهمیت بورس در  میان ایرانیان، روز به روز در حال افزایش است و راننده، پزشک، بقال، جامعه شناس، دامپزشک، نانوا، مهندس، روانشناس و... تحلیلگر بورس شده اند. یکی از دوستان جامعه شناس می گفت مِن بعد، بورس با تاثیر گذاری قدرتمند بر انتخابات، دولت ساز خواهد شد و رویکرد داوطلبین انتخابات ریاست جمهوری نسبت به موضوع بورس، تاثیر جدی در نتیجه انتخابات خواهد داشت.

در چنین شرایطی سوالی که ذهن را درگیر می نماید این است که آیا بورس، مجدداً روند صعودی خود را بازآفرینی می نماید یا می بایست منتظر نزول و استراحت در این بازار باشیم؟

اگر نگاهی به رسانه ها بیندازیم با انبوهی از اظهار نظرهای افراد مختلف با تخصص های مختلف در خصوص بورس مواجه می شویم. طیفی از افراد، با استدلال های متنوع اثبات می کنند سهام، ارزنده است و بورس، روندی صعودی خواهد داشت و در مقابل افراد دیگری، حباب در این بازار را اثبات می نمایند.

غرض از این نوشتار به هیچ وجه پیش بینی بازار بورس نیست؛ بلکه مراد از این نوشتار، تیپ شناسی طرفداران حباب در بازار بورس است. 
جای کتمان نیست که افراد مختلفی با رویکردهای مختلفی، سخن از حبابی شدن بورس می رانند (حبابیون). اما گذری اجمالی بر آنان، حاکی از تواتر بالای دو گروه از حبابیون است:
به اعتقاد بهروز ملکی،‌ گروه اول، تحلیل گران و متخصصینی هستند که از بهار سال ۹۸ و پس از گذر شاخص کل بورس از ۲۰۰ هزار واحد، بازار بورس را حبابی می دانند و سرمایه گذاران را از این بازار نهی می نمایند. این افراد گاه از سر دلسوزی و گاه از سر لجاجت به تخطئه آقای بازار می پردازند و هم اکنون، علیرغم ریزش ۵۰ درصدی اکثر نمادها طی ۶ ماه گذشته، عدد کنونی شاخص کل را همچنان بسیار بیشتر از پیش بینی های خود می یابند و اعتبار تحلیلهای خود را بر باد رفته می بینند.

گروه دوم سرمایه گذاری هستند که از سود شیرین بازار بورس در طی یکی دو سال گذشته جا مانده اند. این جاماندگان یا کلا در بورس نبودند یا با اعتماد به تحلیلگران گروه اول، از بازار خارج شدند و پولشان را به بازارهای موازی منتقل نمودند و سودی به مراتب کمتر از سود بورس نصیبشان شد.

پایان/

۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۵
کد خبر: 8747

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =