آیا مدل مجلس برای افزایش حقوقها در سال 1400 عادلانه بود؟

درحالی که بر اساس فرمول افزایش حقوق مجلس سقف رشد حقوقها 2.5 میلیون تومان است برخی نجومی بگیران نسبت به این مصوبه مجلس معترض شده اند.

به گزارش تحریریه،  در لایحه اولیه بودجه که نیمه آذر ماه به مجلس شورای اسلامی ارائه شد افزایش 25درصدی حقوق برای تمامی حقوق بگیران لحاظ شده بود.در مرحله اول کمیسیون تلفیق نیز همین فرمول افزایش حقوق را تایید کرد.

اما در مرحله بعد و پس از رد کلیات لایحه در صحن علنی مجلس بازهم دولت بر فرمول خود یعنی افزایش 25درصدی حقوقها تاکید کرد.  در این مقطع با مطرح شدن پیشنهاد جدید در صحن علنی مجلس، کمیسیون تلفیق از یک فرمول جدید برای افزایش حقوق کارمندان دولت و دستگاههای عمومی رونمایی کرد.

بر این اساس سقف 2 میلیون و پانصد هزار تومانی برای افزایش حقوق‌ها در سال 1400 در نظر گرفته شد که براساس آن حقوق‌های بالای 10 میلیون تومان بعد از افزایش 25 درصدی نباید بیشتر از 2.5 میلیون تومان به آنها اضافه شود.

به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق  و صحن علنی مجلس، 25 درصد افزایش حقوق مشروط به این است که میزان افزایش حقوق هیچ شخصی نسبت به سال 1399 از 25 میلیون ریال بیشتر نشود.

گفتنی است، کمیسیون تلفیق برای کاهش نابرابری دستمزد کارکنان دولت گام بلندی برداشت، اول اینکه کاهش سقف مجموع دریافتی از 21 به 15 برابر حداقل حقوق نکته دوم نیز محدود شدن رشد 25درصدی حقوق‌ها به زیر 10میلیون تومان و پلکان معکوس برای حقوق‌های بالاتر بود. در نهایت این نیز این فرمول در صحن علنی مجلس تصویب شد.

اما درحالی که بر اساس فرمول افزایش حقوق مجلس سقف رشد حقوقها 2.5 میلیون تومان است برخی نجومی بگیران نسبت به این مصوبه مجلس معترض شده اند.

 مجلس شورای اسلامی عملا افزایش حقوق پلکانی را برای مدل افزایش حقوق سال آتی لحاظ کرده است. یعنی افراد و کارکنانی که دریافتی پایین تری دارند از افزایش بیشتری بهره مند شده ولی در آن سمت کارمندانی که حقوقهای بسیار بالا و چند ده میلیونی دریافت میکنند افزایش  دریافتی کمتری خواهند داشت.

هرچند این مصوبه باعث اعتراض برخی نجومی بگیران شده است  عملا به نظر میرسد مجلس از یک شیوه عادلانه برای افزایش حقوق استفاده کرده است.

پایان/

۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
کد خبر: 8879

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =