بحران بنزین محرک تقاضا برای ماشین های برقی می شود؟

بحران هک و تعطیلی خط لوله بنزین، اگرچه رانندگان آمریکایی را بدون توجه به قیمت بنزین به کنجکاوی درباره خودروهای الکتریکی تحریک کرد اما پژوهش ها نتایج جالب توجهی را بیان می کنند.

به گزارش تحریریه، شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی به اتفاق بسیار مهم هفته گذشته ایالات متحده پرداخت و نوشت یک هک رایانه ای، «کلونیال پایپ لاین» { Colonial Pipeline} بزرگترین شبکه خط لوله سوخت آمریکا را تعطیل کرد و وحشت  از کمبود سوخت را افزایش داد.

در صورتی که مردم خودخواهی را کنار می گذاشتند، رانندگان سواحل شرقی در این هفته مشکلی برای دریافت سوخت نداشتند.

رانندگان وسایل نقلیه تسلا، نیسان لیفز و دیگر وسیله نقلیه الکتریکی به آرامی از کنار جایگاه های سوخت خالی  رد می شدند که رانندگانی در آن به دلیل تمام شدن سریع سوخت جایگا ها عصبانی بودند. مطمئنا اکنون فرصتی مناسب برای رانندگی با ماشین الکتریکی است زیرا در اینجا هیچ بنزینی وجود ندارد.

جایگاه های سوخت در این آخر هفته به تدریج مخازن خود را پر می کنند اما آیا هک رایانه ای که بزرگ ترین شبکه خط لوله سوخت آمریکا را تعطیل و ایجاد وحشت از کمبود سوخت را تشدید می کند، موجی از فروش خودروهای الکتریکی را ایجاد خواهد کرد؟ به گفته اقتصاددانانی مانند لوئیس: احتمالا نه ولی یک «اما» بزرگ وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

رانندگان توجهی به افزایش  قیمت بنزین ندارند اما بحران در عرصه سوخت رسانی با موج کنجکاوی ها درباره خودروهای الکتریکی همزمان شده است.

حتی زمانی که برخی از جایگاه های سوخت در سراسر جنوب شرقی خشک شدند، میانگین قیمت بنزین آمریکا برای هر گالن در پایین ترین قیمت و به اندازه سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ باقی مانده‌است.

از لحاظ تاریخی، بنزین یک محصول الاستیک با واکنش تند نسبت به تغییر قیمت نیست، به این معنی که رانندگان نسبت به نوسانات قیمت آن خیلی حساس نیستند یا حداقل آنقدر حساس نیستند که بتوانند عادت های رانندگی خود را تغییر دهند یا وسیله نقلیه با آلایندگی پایین بخرند. در حقیقت، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد رانندگان ایالات متحده در سال های اخیر نسبت به افزایش قیمت بنزین حساسیت کمتری داشته اند. یک مطالعه در سال 2006 که توسط اقتصاددانان دانشگاه کالیفرنیا انجام شده بود، نشان داد که در اواخر دهه 1970 و اوایل سال 2000، میزان الاستیکی بودن قیمت بنزین 10 برابر کاهش یافته است. نویسندگان به افزایش توسعه حومه شهری و رفت و آمد همراه با کاهش حمل و نقل عمومی اشاره کردند. اقتصاددانان معتقدند که وسایل نقلیه کارآمدتر نیز ممکن است نقشی در این زمینه داشته باشند.

به نقل از «بلومبرگنف» شرکت تحقیقاتی استراتژیک که بازارهای کالاهای جهانی را پوشش می‌دهد،  هنگامی که قیمت نفت در سال 2014 کاهش یافت، فروش وسایل نقلیه هیبریدی نیز کاهش یافت و این نشان دهنده هم بستگی ضعیف بین این دو مورد  است. در آن دوره میزان درخواست وسایل نقلیه کاملا برقی تغییری نکرد و همچنان ثابت بود و این نشان می داد که خریداران خودروهای تسلا بر اساس مسائل مربوط به محیط زیست و  انتخاب شخصی و نه به دلیل هزینه ماهیانه بنزین تصمیم به خرید این وسایل نقلیه می گیرند. با توجه به میانگین قیمت خودروهای الکتریکی در آن زمان، این موضوعی تعجب آور نیست. تقریبا کل گروه محصولات خودروهای الکتریکی در آن زمان در بخش اتومبیل های «لوکس» قرار گرفتند.

فروش وسایل نقلیه الکتریکی علی رغم قیمت پایین بنزین، طی سال های اخیر بسیار زیاد شده است. برای تقریبا هر محصول، کشش تقاضا تا حد زیادی به دو چیز بستگی دارد: مدت‌زمان و قابلیت جایگزینی.در زمینه گزینه اول، مردم تقاضای خود را کم نمی کنند مگر اینکه انتظار افزایش قیمت داشته باشند. به نظر می رسد این وضعیت در این هفته وجود داشته باشد: حتی در حالی که پمپ بنزین ها تعطیل شدند، قیمت ها در دو هفته گذشته فقط 4.8 درصد افزایش یافت.

از طرف دیگر، «فرانک وولاک» اقتصاددان استنفورد، اظهار داشت که قطع گسترده برق امروزه به مراتب بیشتر از تعطیلی شدن خطوط لوله بنزین رخ می دهد. در واقع ، ناظران حوزه انرژی در سراسر غرب ایالات متحده در مورد تابستان خاموشی هشدار می دهند، بنابراین قطع سوخت رسانی دلیل مهمی برای جایگزین کردن خودروهای برقی با اتومبیل های با مصرف سوخت فسیلی محسوب می شود.

پایان/

۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
کد خبر: 10022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =