اگر آمریکا شرکت های چینی را حذف کند چه می شود؟

حذف شرکت های چینی سودآور و با رشد سریع ممکن است بازدهی بسیاری از خانوارهای طبقه متوسط ​​آمریکایی را که در صندوق های بازنشستگی سرمایه گذاری کرده اند، کاهش دهد و بورس های اوراق بهادار ایالات متحده سود تجاری خود را از دست دهند.

به گزارش تحریریه، تارنمای «Project Syndicate» در گزارش خود عنوان داشت موج اخیر اقدامات رسمی در چین و ایالات متحده نشان می دهد که دو دولت تمایلی به حفظ شرکت های چینی در فهرست سهام بازار ایالات متحده ندارند. علاوه بر این، آثار حذف این شرکت ها که غالبا در حال رشد سریع نیز هستند، برای هر دو کشور به راحتی قابل کنترل است.

شرکت های چینی نسبت به بورس های اوراق بهادار ایالات متحده بسیار مشتاق هستند. در حال حاضر، ۲۵۰ شرکت از جمله شرکت هایی که در هنگ کنگ یا مراکز فراساحلی ثبت شده اند اما بیشتر درآمد و سود خود را از سرزمین اصلی چین به دست می آورند، در بازارهای سهام ایالات متحده تجارت می کنند. اما موج اخیر اقدامات رسمی در چین و ایالات متحده نشان می دهد که دو دولت تمایلی به حفظ شرکت های چینی در فهرست های سهام خود در ایالات متحده ندارند. حال سوال اینجاست که اگر فشار وارد شود، چگونه حذف این شرکت ها از این لیست به هر دو کشور آسیب می رساند؟

جدال اخیر مربوط به پلتفرم درخواست خودروی چینی «دیدی گلوبال» (Didi Global) است که در ۳۰ ژوئن ۴.۴ میلیارد دلار در یک عرضه اولیه موفق در بورس نیویورک جمع آوری کرد. در عرض ۴۸ ساعت، اداره کل فضای مجازی (CAC)، با استناد به نقض تعهدات مربوط به امنیت اطلاعات، اعلام کرد که توانایی شرکت برای ثبت نام کاربران جدید را محدود می کند. سپس اداره کل فضای مجازی دستور حذف دیدی گلوبال را از همه فروشگاه های برنامه های داخلی چینی صادر کرد و اداره دولتی تنظیم بازار به عنوان یک مرجع با مخالفت شدیدتر در این کشور، شرکت یاد شده را به دلیل عدم کسب مجوز و تاییدیه های قبلی برای ادغام و همچنین به دلیل خریدهای قبلی جریمه کرد.

مجازات های اعمال شده برای دیدی که به عنوان هشداری برای سایر شرکت های چینی در مورد فهرست شدن در ایالات متحده بدون تأیید دولت تفسیر شده است، تا حدودی نشان دهنده سه نگرانی سیاست گذاران چینی است. مقامات نگران هستند که داده های دیجیتالی حساس، از جمله محل (و جریان ترافیک) آدرس های مهم در چین به دست سازمان های اطلاعاتی یا دفاعی ایالات متحده بیفتد. آنها همچنین نمی خواهند شرکت های فناوری چینی بیش از حد بزرگ و قدرتمند شوند و می ترسند که هجوم شرکت های بیگ تک به بازارهای مالی ثبات مالی را تضعیف کند.

پیش از این، بسیاری از شرکت های چینی لیست نیویورک را به جای شانگهای انتخاب می کردند زیرا سرمایه گذاران خصوصی خارجی یا سرمایه گذاری خطرپذیر آنها می خواستند از کنترل ارزی چین جلوگیری کنند. علاوه بر این، چین دارای الزامات فهرست بندی بسیار سخت تر و دوره انتظار طولانی و نامشخص برای تایید مقررات است. به طور مشابه، اگرچه هنگ کنگ هیچ کنترل سرمایه ای اعمال نمی کند ، اما تا سال ۲۰۱۸ الزامات فهرست بندی دقیق تری نسبت به ایالات متحده داشت. اما پس از دیدن تعداد زیادی از شرکت های چینی که نیویورک را انتخاب کردند، بورس هنگ کنگ تصمیم گرفت کلاس های سهام متعدد به سبک ایالات متحده را برای شرکت های فناوری و علوم زیستی مجاز اعلام کند. تعداد بیشتری از شرکت های چینی از آن زمان در هنگ کنگ فهرست شده یا دارای فهرست دوگانه در آنجا و در نیویورک هستند. به عنوان مثال هلدینگ «تنسنت» بزرگترین شرکت رسانه های اجتماعی چین، قبل از افزودن فهرست ثانویه در نیویورک، ابتدا در هنگ کنگ مورد معامله قرار گرفت و در حال حاضر قیمت بیشتری نسبت به فیس بوک، نزدیکترین همتای آمریکایی خود دارد.

این نشان می دهد که آثار حذف لیست شرکت های چینی مورد معامله در آمریکا برای چین و آمریکا قابل کنترل است. چین، به عنوان کشوری با پس انداز بالا و صادرکننده خالص سرمایه نیازی به فهرست شرکت های آمریکایی خود برای واردات بیشتر سرمایه ندارد.

به طور مشابه، اکثر صندوق های سرمایه‌گذاری تامینی، صندوق های سرمایه گذاری مشترک و افراد ثروتمند هنوز می توانند در شرکت های چینی که در هنگ کنگ فهرست شده اند، سرمایه گذاری کنند و هرچند با سهولت کمتر در فهرست شرکت های اصلی چین.

حذف شرکت های چینی سودآور و با رشد سریع ممکن است بازدهی بسیاری از خانوارهای طبقه متوسط ​​آمریکایی را که در صندوق های بازنشستگی سرمایه گذاری کرده اند، کاهش دهد و در این شرایط بورس های اوراق بهادار ایالات متحده سود تجاری خود را از دست خواهند داد. با اینحال از آنجا که آمریکایی های عادی بازده صندوق های بازنشستگی خود را به حذف شرکت های چینی مرتبط نمی دانند، بعید است که سیاستمداران آمریکایی با واکنش منفی مواجه شوند.

پایان/

۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۱
کد خبر: 11686

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =