احتمال وصول 90 هزار میلیارد تومان طلب بازنشستگان/بدهی 300 هزار میلیاردی دولت

وصول مطالبات صندوق تأمین اجتماعی از دولت را در دست داریم که بتوانیم در قالب واگذاری سهام امسال حداقل 89 هزار میلیارد تومان از دولت طلب خود را بگیریم.

به گزارش تحریریه،‌ سرپرست تامین اجتماعی در پاسخ به این پرسش که صندوق تأمین اجتماعی چقدر کسری دارد، گفت: به هر حال کسری منابع در سازمان تأمین اجتماعی با توجه به مخارج بسیار زیاد و در برگیری اعضای مرتبط با این صندوق وجود دارد.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی گفت: یکی از موارد مهم پیگیری برای وصول مطالبات صندوق تأمین اجتماعی از دولت را در دست داریم که بتوانیم در قالب واگذاری سهام امسال حداقل 89 هزار میلیارد تومان از دولت طلب خود را بگیریم که بخشی از مشکلات کمبود منابع تأمین اجتماعی رفع شود. همچنین برنامه توسعه درآمد برای تأمین اجتماعی در نظر داریم که برای سال آینده اجرا خواهد شد.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی در مورد اینکه کل طلب سازمان تأمین اجتماعی از دولت چقدر است، گفت: حداقل 300 هزار میلیارد تومان از دولت طلب داریم که بابت تعهدات دولت در حق بیمه‌هایی است که باید پرداخت می‌کرده و تکالیفی که طبق قانون بر دوش دولت گذاشته شده است. به عنوان مثال تخفیفاتی برای بیمه اقشار خاص مانند بیمه کارگران زیر پنج نفر، بیمه قالیبافان، بیمه رانندگان و صیادان که دولت تعهد کرده بود میزان تخفیف حق بیمه‌های آنها را به تأمین اجتماعی پرداخت کند. امیدوارم امسال هم دولت به تعهد خود عمل کند و برای سال آینده ردیف مستقلی در قالب لایحه بودجه کشور پیش‌بینی کند و بدهی خود به تأمین اجتماعی را بپردازد.

 حق بیمه کارگران 30 درصد دستمزد پایه است که 27 درصد شامل 20 درصد توسط کارفرما و 7 درصد توسط کارگر و 3 درصد توسط دولت پرداخت می‌شود و دولت سهم خود را طی سال‌های گذشته به طور کامل نپرداخته و حتی در زمان جنگ تحمیلی منابعی برای اداره جنگ از صندوق تأمین اجتماعی به صورت وام گرفته است که همه اینها جزو مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت به شمار می‌رود. بیمه شدگان اصلی تأمین اجتماعی بیش از 14 میلیون و 200 هزار نفر هستند که با خانواده‌های آنها یک جمعیت 49 میلیون نفری با سازمان تأمین اجتماعی در ارتباط هستند و حدود یک میلیون نفر هم سهامدار شرکت شستا در بورس هستند. بنابراین سازمان تأمین اجتماعی حدود 60 درصد از جمعیت کشور را پوشش داده است.

پایان/

۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۵
کد خبر: 14036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =