بارقه های امید به صعود قیمت طلا

نتیجه نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد صعود طلا به بالاترین سطح دو ماه گذشته، خوش بینی قابل توجهی را در میان تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران خُرد به وجود آورده است و بعضی از آنها انتظار دارند قیمت این فلز ارزشمند در کوتاه مدت به ۱۸۵۰ دلار صعود کند.

به گزارش تحریریه، این نظرسنجی نشان داد خوش بینی در میان سرمایه گذاران خُرد به بالاترین حد از اواسط نوامبر رسیده که آخرین باری بود که قیمت طلا در سطوح فعلی بود. در این بین، خوش بینی در میان تحلیلگران بازار هم به بالاترین حد از ماه مه سال ۲۰۱۸ رسیده است. تحلیلگران اظهار کردند طلا توجه زیادی را جلب کرد زیرا سرمایه گذاران به تهدید تورم رو به رشد، نوسان رو به رشد بازارهای سهام و ابهامات ژئوپلیتیکی معطوف شدند.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۸ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۶ نفر معادل ۸۹ درصد به افزایش قیمت طلا و دو نفر معادل ۱۱ درصد به کاهش قیمت طلا در هفته جاری رای دادند. در رای گیری هفته جاری هیچ کس نظر خنثی نداشت.

در این بین، ۱۱۳۴ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آنها ۸۰۱ نفر معادل ۷۱ درصد به افزایش قیمت طلا و ۱۹۷ نفر معادل ۱۷ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۱۳۶ نفر معادل ۱۲ درصد نظری نداشتند.

نه تنها سرمایه گذاران به افزایش قیمت طلا در هفته جاری به میزان قابل توجهی خوش بین شده اند بلکه شمار مشارکت آنها در جدیدترین نظرسنجی کیتکونیوز به بالاترین حد از اواسط نوامبر رسید. این دورنمای خوش بینانه در حالی مطرح شد که قیمت طلا معاملات هفته گذشته را بالای سطح ۱۸۳۰ دلار به پایان برد. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۱۰ دلار و ۸۰ سنت معادل ۰.۶ درصد کاهش یافت و در ۱۸۳۱ دلار و ۸۰ سنت بسته شد اما برای کل هفته ۰.۸ درصد رشد نشان داد که دومین رشد هفتگی متوالی این فلز ارزشمند بود.

اگرچه طلا از اوج قیمتی که ابتدای هفته داشت، فاصله گرفت اما بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند قیمت طلا در کوتاه مدت حمایت شود. اوله هانسن، مدیر استراتژی کالای ساکسو بانک گفت: هر چند احتمال این وجود دارد که طلا پیرامون سطح ۱۸۳۰ دلار تحکیم شود اما انتظار قیمتهای بالاتر را دارد. وی گفت: با توجه به رفتار بازارهای سهام و تاب آوری طلا در برابر افزایش بازده واقعی، تصور می کنم این فلز ارزشمند می تواند سطح ۱۸۵۰ دلار را شکسته و رکورد بالای سال ۲۰۲۱ را به چالش بکشد.

از نظر بسیاری از تحلیلگران، بزرگترین عامل تاثیرگذار بر قیمت طلا، سیاست پولی فدرال رزرو است که به نظر می رسد هر روز تهاجمی تر می شود. با این حال بعضی از تحلیلگران می گویند انتظارات بازار درباره افزایش نرخهای بهره کمی داغ شده و بانک مرکزی آمریکا در نشست سیاست پولی هفته جاری ممکن است انتظارات مذکور را پس بزند. آدریان دی، رییس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی اظهار به کیتکونیوز گفت: انتظار دارد سیاست پولی برای طلا مثبت بماند.

البته همه تحلیلگران نسبت به افزایش قیمت طلا خوش بین نیستند. یک تحلیلگر گفت: اگرچه بانک مرکزی از منحنی تورم عقب مانده است، نرخهای بهره واقعی بالاتر می روند و این وضعیت، فضای خوبی برای طلا نخواهد بود.

منبع: بورس کالا

پایان/

۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۰
کد خبر: 16104

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =