اگر باشگاه تراکتورسازی تبریز را به شرکت ملی مس ندهید، وزیر استیضاح می شود!

قائم مقام اسبق سازمان تربیت بدنی گفت: باید استاندار آذربایجان شرقی به کمک دولت، با شرکت‌هایی که در این استان وجود دارند و سودآوری خوبی دارند، تفاهمی داشته باشند تا مالیات هایشان را تا پایان فصل برای بقای تیم تراکتور هزینه کنند و تدابیر لازم را بیندیشند.

به گزارش تحریریه، مهران شفاعتی؛ روزهای گذشته خبر عجیبی به گوش رسید که تعجب همگان را به دنبال داشت. برخی از منابع اعلام کرده بودند که وزیر صمت در آخرین جلسه خود با مسئولان شرکت ملی صنایع مس ایران، دستور به خرید باشگاه تراکتورسازی تبریز و تقبل تمامی بدهی‌های این تیم داده است! جالب است عده‌ای خبر دادند که قیمت پیشنهادی سیدرضا فاطمی امین به محمدرضا زنوزی مطلق؛ مالک باشگاه تراکتورسازی تبریز، برای خرید این تیم، ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است و علاوه بر آن نیز، فرهاد صداقت؛ مدیر تیم فوتبال تراکتور گفت که این تیم حدود ۵۰۰ میلیارد تومان نیز بدهی داخلی و خارجی دارد!


پرداخت ۱۰۰۰ میلیارد تومان توسط وزارت صمت؟!
 در شرایطی که نهادهای مختلف کشور با ریاضت اقتصادی عجیبی دست و پنجه نرم می‌کنند، شاید شنیدن این قبیل خبرها با هیچ منطقی سازگار نباشد که یک وزارت خانه حاضر به پرداخت ۱۰۰۰ میلیارد تومان در جهت خرید و تقبل بدهی‌های یک تیم لیگ برتری باشد! تیم‌هایی که نه تنها در ایران درآمدی ندارند، بلکه فقط باید به مدیریت هزینه در آن‌ها پرداخت. درحال حاضر تیم‌های مس رفسنجان در لیگ برتر، مس کرمان و مس شهر بابک در لیگ آزادان زیر مجموعه شرکت ملی مس ایران هستند و با توجه به نتایج خوب مس کرمان در لیگ دسته یک، انتظار می‌رود برای سال آینده به لیگ برتر راه یابد. با این اوصاف اگر تراکتورسازی تبریز هم توسط این شرکت وابسته به وزارت صمت خریداری شود، ۳ نماینده در لیگ برتر خواهد داشت که مغایر با قوانین afc و فدراسیون فوتبال است، زیرا یک مالک نمی‌تواند همزمان بیش از یک نماینده در لیگ برتر داشته باشد.


دستوری برای پرداخت بدهی تراکتورسازی داده نشده است
برهمین اساس نیز محمد جواد خلیلی؛ مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی شرکت مس در توئیتی با هشتگ‌های شرکت ملی صنایع مس ایران و فملی نوشت: هیچ دستوری برای خرید و پرداخت بدهی باشگاه تراکتورسازی از سوی «وزیر صنعت، معدن و تجارت» به شرکت ملی مس داده نشده است. خرید باشگاه تراکتورسازی تقاضای مسئولان و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی بوده و ما نیز در حال بررسی مسائل حقوقی و قانونی این مسئله هستیم.

تهدید وزیر با حربه استیضاح؟!
به دنبال این مسائل الهویردی دهقانی؛ نماینده مردم ورزقان با لحنی تهدید آمیز گفت: کار انتقال مالکیت باشگاه انجام خواهد شد و اگر این اتفاق نیفتد، ممکن است کار به استیضاح وزیر صمت نیز بکشد. جالب است بدانید که شهر ورزقان، جزئی از مناطق محروم کشور محسوب شده و لزوم توجه ویژه نمایندگان و مسئولان آذربایجان شرقی به این شهر کاملا حس می‌شود و به نظر می‌رسد باید موضوعات مهم تری مدنظر باشد، اما باید پرسید، علت پافشاری برخی مقامات استان آذربایجان شرقی و تهدید به استیضاح فاطمی امین در جهت خرید باشگاه تراکتورسازی توسط وزارت صمت چیست؟! رضا علیزاده؛ نماینده سابق ورزقان نیز در این باره معتقد بود که ورزقان همچنان در لیست مناطق محروم کشور حضور دارد و ضروری است تا برای رشد و توسعه این منطقه بویژه در بحث اشتغال و معیشت مردم تلاش بیشتری از سوی دولت انجام شود.


فوتبال ایران اقتصادی نیست
در همین راستا امیررضا واعظ آشتیانی؛ قائم مقام اسبق سازمان تربیت بدنی و کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اقتصادی نبودن ورزش ایران گفت: واقعیت این است که بخش خصوصی فعلا در شرایط امروز، با توجه به نداشتن زیرساخت‌های سرمایه گذاری در حوزه ورزش و نداشتن یک نسخه قابل اعتماد تا سرمایه گذاران در این حوزه سرمایه گذاری کنند را نشان می‌دهد.


وی ادامه داد: درواقع فوتبال و برخی از رشته‌های ورزشی ما قابلیت سرمایه گذاری را ندارند و به همین دلیل عده‌ای فکر می‌کنند، دوباره دولت باید فوتبال را اداره کند. هرچند که در حال حاضر، ۸۰ درصد لیگ ما را دولتی‌ها و خصولتی‌ها اداره می‌کنند. اگر هم فشاری وجود دارد تا وزارت صنعت این تیم را بگیرد، نشان دهنده این واقعیت تلخ است که ورزش ما نه اقتصادی بوده و نه قابلیت اقتصادی بودن را دارد و سرمایه گذارهایی هم که در فوتبال یا حتی رشته‌های دیگر ورود می‌کنند، بعد از ۲ یا ۳ فصل تیم را رها می‌کنند و می‌روند!


حرف‌های پوپولیستی یک نماینده مجلس
این کارشناس مدیریت اقتصادی با اشاره به سخن نماینده مردم ورزقان در مجلس مبنی بر استیضاح وزیر صمت، افزود: این خیلی سخن بی ربطی است. من فکر می‌کنم که ایشان یک کار پوپولیستی می‌کند و بیشتر به دنبال این است تا به آرای خودش اضافه کند. مگر بناست که وزارت صمت، هر باشگاهی را که بلاتکلیف بود، به عهده بگیرد و هزینه آن را بپردازد؟ حرف ایشان کاملا غیر منطقی است و من اعتقاد دارم که نمایندگان مجلس باید به ایشان تذکر دهند که در چهارچوب وظایف خودش عمل کند.

وزارت صمت بر سر دوراهی خرید تیم تراکتورسازی تبریز/ ۸۰ درصد لیگ برتر را دولتی‌ها و خصولتی‌ها اداره می‌کنند/ تهدید وزارت صمت، گره گشای مشکلات تراکتورسازی نیست


تهدید وزارت صمت، گره گشا نیست
آشتیانی تصریح کرد: باید تدبیری کرد تا تراکتورسازی به نوعی محفوظ نگه داشته شود و به نظر من در حوزه صنعت در آذربایجان، شرکت‌های بخش خصوصی فراوانی هستند که به لحاظ مالی، عملکرد بسیار خوبی دارند. این تیم را چند کارخانه به صورت مشارکتی تا پایان فصل حمایت کنند و در این مدت بررسی کنند که باشگاه تراکتورسازی در آذربایجان شرقی، در آینده چگونه اداره شود. اینکه به وزارت صمت فشار بیاورند و آن را تهدید کنند، گره گشای مسئله نیست.


قائم مقام سابق سازمان تربیت بدنی در پایان اظهار کرد: بهترین کار این است که استاندار استان آذربایجان شرقی به کمک دولت، با شرکت‌هایی که در آذربایجان شرقی وجود دارند و سودآوری خوبی دارند، تفاهمی داشته باشند تا مالیات هایشان را تا پایان فصل برای بقای تیم تراکتور هزینه کنند و تدابیر لازم را بیندیشند.


جمع بندی
اقتصادی نبودن ورزش در ایران، باعث هزینه زا شدن رشته‌هایی همچون فوتبال شده است. به طوری که به گفته کارشناسان این حوزه، هیچ شخصی به سوی سرمایه گذاری در فوتبال نمی‌آید و در صورت ورود آن‌ها به این عرصه پرفراز و نشیب، بعد از مدت کوتاهی، تیم مورد نظر را همچون کودک سر راهی به حال خود رها می‌کنند! حالا تیم تراکتورسازی هم تقریبا به همین وضع دچار شده است و اگر فکری درست به حال آن نشود، ممکن است خشم طرفدارانش را به همراه داشته باشد. این درحالی است که بسیاری در حال فشار به وزارت صمت برای دولتی کردن این تیم هستند، اما این کار بر اساس قوانین لیگ برتر و afc، خلاف است و ممکن است بعد از خرید تراکتورسازی توسط شرکت صنایع ملی مس، مشکلاتی را برای این تیم ایجاد کند، اما با این اوصاف باید پرسید آیا وزارت صمت در این شرایط اقتصادی حاضر به پرداخت میلیاردها تومان به مالک این باشگاه خواهد شد؟! و آیا باتوجه به مسائل مختلف مردم این استان در مباحث اقتصادی و معیشتی ازجمله بیکاری جوانان، هزینه از بیت المال و یک شرکت دولتی برای یک تیم فوتبالی عاقلانه و منطقی است؟ و البته سرنوشت تی تی‌ها با میلیاردها تومان بدهی به کجا خواهد رسید؟

منبع:SNN 

پایان/

۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
کد خبر: 16121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 1 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 6
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • IR ۲۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
   2 0
   بتوچه سرتو همه جا فرو میکنی گندت تو استقلال فراموش نشده
  • ولی پور IR ۲۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
   2 0
   هرچقدرشمادروغ پراکنی کنین وشایعه سازی کنین ،ماتراکتوررابه کمک مردم حفظ خواهیم کرد،آقای آشتیانی ومسئول محترم این سایت چرابه دروغ شایعه سازی میکنین ؛هدف شمازاین کارهاچیست؟؟؟چراوقتی بیت المال صرف استقلال وپیروزی میشه ساکت میمونید؟اماماوقتی میخواهیم ازسرمایه های استانی خودمان استفاده کنیم شمااینقدرسروصدامیکنین ؟خواهش میکنم همین الان جواب منوبدین؟
  • علیسان IR ۲۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
   2 0
   شما لطفا اول به فکر تیمهای دولتی استقلال و پرسپولیس که یک مالک دارند.یا تیمهای نفتی که یک مالک دارند.باشید که afcبه اونها گیر نده،البته میتونین با همون هربه هایی که تو این 50 سال اجاره ندادینafcبه اونها گیر بده اینها هم استفاده میکنین اگه بلدم نباشن ازشما نژادپرستا کمک میگیرن.
  • زضا صادقی IR ۲۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
   3 0
   استفلال پبروزی از کجا می اورند بس تبیز یاشاسن آزربایجان یاشا سن تراختور
  • IR ۰۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   0 0
   سلام ورزقان منطقه محروم است. حرف شما منطقی است. در آمد ورزقان از کشاورزی است و کفاف فوتبال را نمی دهد.
  • تراختورچی IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   2 1
   چقدر تحریریه شما کثیف و حال بهم زنه،مردم ادربایجان حقشون از سونگون رو میخوان درک این موضوع سخت نیس،ولی برای شماها که خودتونو عمدا بخواب زدین انگار تو گوش خر یاسین میخونیم، مملکت قانون داشت امثال تحریریه شما و کسایی که مخالفن رو درشونو تخته میکردن