داده های ترسناک بانک مرکزی

داده های ترسناک بانک مرکزی که به تازگی منتشر شده است نشان می دهد که فعلا نمی توان انتظار بهبود اوضاع اقتصادی کشور را داشت.

به گزارش تحریریه، داده های ترسناک بانک مرکزی که به تازگی منتشر شده است نشان می دهد که فعلا نمی توان انتظار بهبود اوضاع اقتصادی کشور را داشت.

بر اساس اعلام بانک مرکزی:

  1. نقدینگی در پایان سال گذشته به بیش از ۴۸۳۲ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به پایان سال ۱۳۹۹ رشد ۳۹ درصدی را نشان می‌دهد. رشد نقدینگی در سال ۱۳۹۹ برابر با ۴۰.۶ درصد بود که ۱.۶ واحد درصد کاهش یافت.
  2. پایه پولی در سال گذشته با رشد ۳۱.۴ درصدی نسبت به اسفند سال ۱۳۹۹ به ۶۰۳ هزار میلیارد تومان رسید. رشد پایه پولی در سال ۱۳۹۹ برابر با ۳۰.۱ درصد بود که حاکی از افزایش ۱.۳ واحد درصدی است.
  3. ضریب فزاینده نقدینگی در سال گذشته به ۸.۰۱ واحد رسیده است که بالاترین میزان از زمان انتشار داده های پولی بانک مرکزی در ایران به حساب می‌آید.

این آمارها نشان می دهد که دلیل افزایش مداوم قیمت ها نرخ بالای تورم متاثر از رشد بدکیفیت نقدینگی است. و اینکه مقام های دولتی بدون توجه به وضعیت نظام بانکی به دنبال مهار گرانی هستند سیاستی از پیش باخته است و هرگز به نتیجه نخواهد رسید. 

پایان/

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰
کد خبر: 18674

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =