دولت نمی‌تواند برای حقوق بازنشستگان تصمیم بگیرد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت نمی‌تواند به جای سازمان تامین اجتماعی برای حقوق بازنشستگان این سازمان تصمیم بگیرد.

به گزارش تحریریه، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی نماینده مجلس شورای اسلامی، درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، گفت: طی روزهای گذشته موضوع لزوم اجرای مصوبه شورای عالی تامین اجتماعی درخصوص حقوق بازنشستگان این سازمان در کمیسیون اقتصادی موردبررسی قرار گرفت و این کمیسیون نظرات خود را رسما بیان کرد. این موضوع در نشست غیرعلنی صبح مجلس نیز موردبحث قرار گرفت و اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی شنیده شد همچنین تعدادی از همکاران نیز به بیان نقطه‌نظرات خود پرداختند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: در جلسه مشترک بنده، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان تامین اجتماعی و نماینده کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی سراسر کشور که در مجلس برگزار شد موضوع مذکور مورد بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: در این جلسه بیان شد که سازمان تامین اجتماعی سازمانی غیردولتی است و منابع آن نیز متعلق به دولت نیست، بنابراین دولت برای حقوق بازنشستگان باید مصوبه شورای عالی تامین اجتماعی را مبنا قرار دهد و تصمیم‌گیری کند و هرگونه تغییر در آن مغایرت‌های واضحی با ماده 96 قانون تامین اجتماعی و قانون بودجه دارد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به بررسی امکان تغییر دولت در متن مصوبه، ادامه داد: براساس قانون، سازمان تامین اجتماعی باید درباره حقوق بازنشستگان متناسب با تورم تصمیم بگیرد؛ تورم رسمی کشور اکنون اعلام شده و نکته دیگر اینکه یک ریال از منابع پرداختی برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی متعلق به دولت نیست بنابراین دولت حق تغییر این مصوبه را نداشت، دولت می‌توانست یا این موضوع را تصویب کند یا عدم تصویب آن را به سازمان تامین اجتماعی ارجاع دهد درواقع دولت راسا امکان تصمیم برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را ندارد و مبنای حقوق بازنشستگان مصوبه شورای عالی تامین اجتماعی و تائید دولت است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دولت راسا حق تغییر در پرداخت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی سراسر کشور را ندارد، اضافه کرد: آنچه در قانون بودجه مطرح می‌شود، پرداخت تعهد دولت به سازمان تامین اجتماعی است و دولت حتی یک ریال به این سازمان کمک نمی‌کند، پرداختی دولت به سازمان تامین اجتماعی دو ایراد دارد؛ نخست آنکه بابت رد دیون دولت، شرکت‌هایی به تامین اجتماعی داده می‌شود که این شرکت‌ها به جای کمک به رفع مشکلات، دارایی هزینه ساز برای آن ایجاد می‌کند.

پورابراهیمی افزود: دومین مشکل در پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، عدم در نظر گرفتن نرخ تورم سالانه در بدهی است به این معنا که دولت بدهی خود را براساس نرخ سود سپرده بانکی پرداخت می‌کند در حالیکه نرخ تورم در برخی مواقع تا دو برابر نرخ سود سپرده بانکی است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه آنچه در قانون بودجه مصوب شده مربوط به بازنشستگان نیروهای مسلح ذیل سازمان تامین اجتماعی است نه بازنشستگان  سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور، ادامه داد: در طول 10 سال گذشته متوسط افزایش حقوق بازنشستگان غیر از سازمان تامین اجتماعی به مراتب بیش از بازنشستگان تامین اجتماعی بوده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نظر مصوبه دولت با قوانین تامین اجتماعی و بودجه مغایرات اساسی دارد، تصریح کرد: به زودی نظر کمیسیون اقتصادی مجلس در باره این موضوع به رئیس مجلس و اعضای هیات رئیسه مجلس ارسال می‌شود تا مصوبه دولت در هیات تطبیق مصوبات مورد بررسی قرار گیرد.

منبع: خانه ملت

پایان/

۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۵
کد خبر: 19766

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 7 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 5
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
   0 1
   درود برشرفت اقای پورابراهیمی انشالله که زود رای بر ابطال مصوبه دولت خدوم بدهید حقا که از سرزمین حاج قاسمی🇮🇷🇮🇷🥀🌹
  • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
   1 0
   این وزیر نالایق اومد یارانه بازنشسته ها وپیرمردها وپیرزنهای هفتاد هشتاد ساله را به بهانه درآمد فرزندان مجردشون قطع کرد چون هیچ نهاد وهیچ مرجعی آمار دارایی های مردم رو به اینا نداده بود از روی لجاجت فقط فقط زورش رو به این قشر بدبخت رسوند.چون فقط آمار قشر حقوق بگیر اداره کار رو داشت آمار بازنشسته هارو داشت .وبه خیال خودش ودوستان بی سوادی که بر سر کار آورده فکر میکنن سایر سطوح بگیر یعنی ثروتمند.امیدوارم امیدوارم آه بازنشسته ها افراد مسن آنچنان گردنگیرش بشه که دیگه خود شیرینی نکنه.وبازندگی افراد مسن بازی نکنه
  • رضا IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
   0 0
   ما بازنشستگان با آمدن رئیسی خوشحال شدیم گفتیم خدا را شکر مشکل مالی ما حل میشه اما برعکس شد بازنشستگان با حقوق ۱۰ میلیون را سرمایه دار خواندند يارانه را قطع کردند تو این تورم وحشتناک حقوق را ۱۰ درصد يعني یک میلیون افزایش دادند که خرج درمان یک دندان نمیشه واقعا از ابن ظلم آقای رئیسی تعجب کردیم واقعا عجیب بود
  • رضا IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
   1 0
   این بیسواد چرا با توجه به غیرقانونی بودن مصوبه دولت و تاکید مجلس بر اجرای مصوبه شورای عالی کار همچنان بر تصمیم غیر قانونی خود اصرار دارد و حاضر به اعتراف بر اشتباه فاحش خود نیست ..این چه بدعت نامشروعی است که دولت به اصطلاح قانون مدار بر بی قانونی خود اصرار دارد؟
  • الم IR ۱۹:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
   0 0
   دولت نمیتواند . سازمان تامین کاره ای نیست . پس کدام پدر سوخته پدر سگ مسیول انجامشه سه ماه گذشت این به گردن ان میاندازد ان به گردن این معلومه که دولت دزد با مسیولین گمارده دزد خود به این سازمان تا توانسته این سازمان را چاپیدن خبری از موجودی و پول نیست فقط دارند وقت گذرانی میکنند در ماه های اینده هم خواهند گفت ورشکسته هست به دولت هم ربطی نداره برین دنبال کارتون احمقای بی شعور چرا پولهایتان را که در سازمانی که نمیشناختید سپردید مثل بوررس تلویزیون تبلیغ کرد دولت حمایت اخرش گفتند انهایی که پولشان را به بورس سپردند نادان بودند علمی از بورس و اقتصاد نداشتند اشتباه خودشان بود برن سر کارشون اعتراض هم کنید با باتون حلش میکنیم