فوری | افزایش کمک‌هزینه‌های جنبی بازنشستگان برای سال 1401 ابلاغ شد

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با صدور بخشنامه‌ای افزایش مستمری و کمک‌های جنبی و تعیین حداقل مستمری در سال 1401 را برای اجرا به واحدهای اجرایی این سازمان در سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش تحریریه، به نقل از سازمان تأمین‌اجتماعی، بر اساس بخشنامه ابلاغ شده توسط مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، در اجرای مواد (96) و (111) قانون تامین‌اجتماعی و با عنایت به تصمیمات متخذه در جلسه مورخ 19‏‏ اسفند 1400 شورایعالی‌کار و تصویب‌نامه مورخ 18‏ خرداد 1401 و اصلاحیه مورخ 23‏ خرداد 1401 ﻫﯿات‌ محترم وزیران، میزان افزایش مستمری و کمک‌های جنبی (به همراه مبالغ متناسب‌سازی) قابل پرداخت از ابتدای سال 1401 به شرح ذیل تعیین شده است:

الف) میزان افزایش مستمری‌ (موضوع ماده 96 قانون تامین‌اجتماعی)
از تاریخ یک فروردین 1401 کلیه مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان مشمول قانون تامین‌اجتماعی که تا پایان سال 1400 برقرار شده است، به ترتیب برای دریافت‌کنندگان حداقل مستمری (مبلغ 26 میلیون و 554 هزار و 950 ریال) و کمتر از آن، به میزان پنجاه و هفت و چهار دهم درصد و برای سایر سطوح بالاتر از حداقل مستمری به میزان (ده درصد) مستمری آنان در پایان اسفندماه سال 1400 افزایش می‌یابد، به نحوی که مجموع دریافتی ایشان بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد از مبلغ 55 میلیون و 800 هزار ریال کمتر نباشد.
آن‌دسته از مشمولین سطوح بالاتر که مجموع دریافتی ماهیانه آنها بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد پس از افزایش موضوع این بند کمتر از 100 میلیون ریال باشد، این افزایش تا سقف مزبور به اضافه شش میلیون و 500 هزار ریال خواهد بود. (مشمولان قوانین خاص که میزان مستمری پرداختی به آنان تابع مقررات مستمری بگیری جزئی است؛ صرفاً مشمول افزایش 57 ممیز 4 درصدی خواهند بود.)

ب) مبلغ حداقل مستمری در سال 1401
براساس مصوبات شورای عالی کار، حداقل میزان مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و مجموع مستمری بازماندگان مشمول اجرای ماده (111) قانون تامین‌اجتماعی از تاریخ یک فروردین 1401، ماهیانه مبلغ 41 میلیون و 797 هزار و 500 ریال تعیین می‌شود.

ج) تفاوت تطبیق مصوبه سال 1401
چنانچه مجموع دریافتی مستمری‌بگیران مشمول ماده (111) قانون (بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد) از مبلغ 55 میلیون و 800 هزار ریال کمتر باشد، مابه‌التفاوت مربوطه با عنوان «تفاوت تطبیق مصوبه سال 1401» پرداخت می‌شود. مبلغ مذکور در خصوص مستمری‌بگیران جزیی، به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه خواهد بود.

د) میزان کمک‌های جنبی
به منظور جبران بخشی از افزایش هزینه‌های زندگی و ارتقای وضعیت معیشت مستمری‌بگیران و به موجب ضوابط قانونی و مفاد بودجه سنواتی سازمان، میزان کمک‌های جنبی در سال 1401 به شرح ذیل تعیین می‌گردد:

۱حق سنوات
حق سنوات مازاد بر 20 سال سابقه پرداخت حق‌بیمه، در سال 1401 به میزان پنج هزار ریال به ازای هر سال سابقه مازاد بر 20 سال افزایش می‌یابد.

۲ کمک‌هزینه عائله‌مندی، کمک‌هزینه اولاد و کمک‌هزینه همسر متکفل فرزند
میزان این کمک‌ها در سال 1401 به شرح ذیل تعیین و وفق ضوابط جاری به مشمولین پرداخت می‌گردد:
کمک‌هزینه ماهانه عائله‌مندی: مبلغ چهار میلیون و 73 هزار و 895 ریال
کمک‌هزینه ماهانه اولاد: مبلغ یک میلیون و 56 هزار و 195 ریال
کمک‌هزینه ماهانه همسر متکفل فرزند: مبلغ چهار میلیون و 73 هزار و 895 ریال

۳ کمک‌هزینه مسکن
میزان کمک‌هزینه مسکن به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و بازماندگان به مبلغ یک میلیون و 650 هزار ریال در ماه تعیین شده است.

۴ کمک به تامین معیشت مستمری‌بگیران
میزان کمک‌ به تامین معیشت مستمری‌بگیران به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و بازماندگان به مبلغ دو میلیون و 200 هزار ریال در ماه تعیین شده است.

پایان/

۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۷
کد خبر: 19923

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 3 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 7
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
   4 0
   اینها همش شیره مالی سر بازنشستگان تامین اجتماعی هست .باید طبق قانون ۵۷درصد به حقوق سال ۱۴۰۰ اضافه شود.ما تا آخر توی خیابان می مانیم.
  • مستمری بگیر IR ۲۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
   4 0
   همسان سازی رو توی این بلبشوی 38درصد و 10 درصد پیچوندن! اینهمه پول از دولت گرفتند برای همسان سازی اونو چرا نمیدن؟ این دولت همه جوره داره آزار میده
  • احمد IR ۰۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   1 0
   سلام لطفا حقمون را درست بدین لازم نیست کمک های جنبی برای ما در نظر بگیرید . شما محتاجتر از بازنشسته هستین
  • حبیب IR ۰۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   1 0
   تمام تلاش دولت برای اینکه حق راندهد جالبه که بی عدالتی را بانام عدالت میخواهد جا بزند نمیدونم مگه صندوق بازنشستگان تامین اجتماعی ارث باباشونه یا از دولت بوجه میگیره که مصوبات هیت مدیره وسازمان را گذاشتن کنار و دلبخواهی افزایش میدهند این صندوق تماما مال کارگران و بازنشسته هاست و دولت بزرگترین بدهکار آن میباشد از عجایب روزگاره که به ضعیف ترین قشر بدهکار باشی و بدهی خودت را ندهی و دم از عدالت بزنی درضمن اونیکه در دوران خدمت حداکثر بیمه پرداخت کرده چرا باید الان دریافتی کمتر داشته باشه عدالت یعنی هر چیزی به مقدار و در جای خودش نه مساوات کمونیستی این روش مساوات گستره نه عدالت وبزودی همگی حداقل بگیر میشوند اینکار نه شرعا نه قانونا و نه عرفا درسته بدانید که قیامتی هست که مظلوم از ظالم حقش را خواهد گرفت
  • محسن IR ۰۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   1 0
   چرا یکی از دولت نمیاد جواب بده؟! از مجلس میخواهیم مانند گذشته امضاء دولت برداشته بشه
  • محمدولایی بازنشسته IR ۰۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   0 0
   مسعولانی که متناسب سازی بازنشستگان کشوری را حذف تعمدی کرده اند ::::چون دشمنان را خوشحال کرده اند و باعث حق کشی وآزار بازنشستگان شده اند باید محاکمه شوند زیرا هرکاری که دشمن را راضی وشاد کنه دشمنه در بدنه دولت ومجلس نامرعی زیاد هست اعمالشان ۰۰۰
  • احمد نادری IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
   4 0
   خدا لعنت کنه این قوم ظالم رو که تمام کارکنانش رو گرفتار خرج روزمره کرده.