آقای جبلی؛ مشکل سریال موسی (ع)، حاتمی کیا است نه تهیه کننده سریال

رییس صداوسیما در گفتگویی از تغییر تهیه کننده سریال «موسی(ع)» خبر داد و این درحالی است که مشکل اصلی در ساخت این سریال شخص ابراهیم حاتمی کیا به عنوان کارگردان است.

به گزارش تحریریه، پیمان جبلی رییس صداوسیما در حاشیه مراسم ۱۵ سالگی راه‌اندازی پرس تی وی، درباره تغییر تهیه‌کننده سریال «موسی(ع)» و انتخاب سید محمود رضوی عنوان کرد: حضور آقای رضوی نفس تازه‌ای را به این پروژه خواهد داد و امیدواریم با حضور او به‌ لحاظ اجرایی پروژه تسریع و تقویت شود و به‌ لحاظ غنایی محتوا هم امیدوارم حضورشان کمک کند.

متاسفانه آقای جبلی به این مساله بی توجه است که اساسا مشکل اصلی در تولید و ساخت سریال  «موسی(ع)» شخص ابراهیم حاتمی کیا به عنوان کارگردان است نه تهیه کننده سریال؛

پس از اعلام سپردن ساخت سریال حضرت موسی (ع) به ابراهیم حاتمی کیا حجت الاسلام ایوب سلحشور (فرزند ارشد و وصی آن مرحوم) به نمایندگی از کل خانواده سلحشور مراتب اعتراض خود نسبت به حذف 22 قسمت از این سریال را اعلام کرد. و حتی پیگیری حقوقی بابت این دخل و تصرف و تغییر در محتوا را برای این خانواده محفوظ دانست.

وی خطاب علی عسکری رئیس سابق صداوسیما از حذف 30% از قسمتهای فلیمهای سریال خبرداد و نوشت: 

"متاسفانه خبر بازنویسی و پژوهش دوباره این اثر و حذف قسمت‌هایی از فیلمنامه مرحوم فرج الله سلحشور، کاممان را تلخ و افکار عمومی را با این سئوال مواجه نمود که دلیل حذف ۲۲ قسمت از ۷۲ قسمت فیلمنامه مذکور و خلاصه نمودن آن در ۵۰ قسمت چیست؟!
این چندمین بار است که فیلمنامه موسی کلیم‌الله (ع)» نوشته مرحوم سلحشور، بدون هیچ اذن و اجازه‌ای مورد بازنویسی و تغییرات گسترده قرار می‌گیرد، به طوری که آگاهان معتقدند با این تغییرات، فیلمنامه جدیدی به‌وجود آمده که با فیلمنامه قبلی بسیار متفاوت است و اگر مرحوم پدر زنده بود قطعاً اجازه چنین تغییراتی را نمی‌داد و از مالک اثر نیز همین انتظار می‌رود.

فرزند مرحوم سلحشور تاکید خطاب به علی عسگری تاکید کرد: بی شک، وراث مرحوم سلحشور نیز مانند ایشان، وفق شرع و قانون، مالکیت معنوی فیلمنامه مذکور را (که در تاریخ ۱۳۹۰.۳.۲۳ به شماره ۲۶۸۱ در دفتر حقوقی و مالکیت فکری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است).
از آن خود دانسته و پیگیری حقوقی بابت هرگونه دخل و تصرف و تغییر در محتوای آن را بدون اذن و اجازه آنان، وظیفه خود می‌دانند."

لازم بذکر است که میز فرهنگ و هنر تحریریه در همان ابتدای انتخاب حاتمی کیا برای ساخت این سریال به مسئولین امر هشدار داده بود ولی متاسفانه مسئولین به این هشدار توجه نکردند تا اینکه خبر حذف 30% درصد از سریال توسط پسر مرحوم سلحشور منتشر شد. حذف 22 قسمت از 72 قسمت یک سریال یعنی الکن کردن آنچه مرحوم سلحشور قصد داشت درباره موسی نبی (ع) بسازند. 

امیدواریم ریاست جدید صداوسیما در انتخاب کارگردان این سریال نیز تجدیدنظر کرده و با انتخاب فردی در حد و اندازه چنین موضوع مهمی از ساخت سریالی که الکن و حتی تحریف شده درباره شخصیت یکی از انبیا اولوالعزم جلوگیری کند.

پایان/

۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰
کد خبر: 20205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =