5 نکته در باره تهویه مطبوع یا کولر خودرو در تابستان

روشن کردن کولر خودرو فقط به خاطر خنک شدن نیست بلکه یک دلیل مهمتر آن کاهش رطوبت داخل کابین هم هست. مانند هر وسیله ی دیگر، کولر خودرو هم قلق هایی دارد که دانستن آن باعث بهینه شدن استفاده از آن می شود.

به گزارش تحریریه، مهندسان مرکز تست خودروی کامزومر ریپورتس 5 توصیه دارند که با آن می توان از کولر یا تهویه مطبوع خودرو نتیجه بهتری گرفت.

کولر در حرکت بهتر کار می کند. هر چقدر هم سرعت خودرو بالاتر باشد، کمپرسور کولر هم سریعتر کار می کند در نتیجه بهتر خنک می کند. بعضی از مردم عادت دارند قبل از راه افتادن چند دقیقه ای خودرو را با کولر روشن نگه می دارند تا اول فضای کابین خنک شود بعد راه بیفتند. تجربه و توصیه این مهندسان نشان داده که کولر خودرو در حرکت بهتر عمل می کند. بهتر است 20 ثانیه اول که کولر را روشن کرده اید، پنجره ها باز باشند، حتی در گرمترین روز تابستان؛ این کار به هیچ وجه هدر دادن کولر و بنزین نیست و نتیجه بهتری هم دارد.

پایین ترین سرعت فن را انتخاب کنید. کمترین درجه ی کولر با کمترین درجه فن شاید دیرتر کابین را خنک کند اما با گفته مهندسان، کارایی واثربخشی بهتری دارد و کمتر هم هوای داخل کابین را خشک می کند، هر چند تأثیر ناچیزی روی مصرف سوخت دارد اما به هر حال در بلندمدت قابل توجه است. با این روش دیرتر به نتیجه مطلوب می رسید اما به نتیجه بهتری می رسید.

وقتی تک سرنشین هستید گردش مجدد recirculation mode را خاموش کنید. البته این حالت بیشتر در خودروهای جدید وجود دارد و در خودروهای قدیمی تر این حالت اصلا در اختیار راننده نیست.

استارت-استاپ را خاموش کنید. این انتخاب هم برای همه ی خودروها وجود ندارد. بیشتر خودروهای ژاپنی هستند که این فناوری را روی خودروهای خود دارند و زمانی که خودرو بیش از 20 ثانیه متوقف می ماند، بخش اصلی موتور خاموش می شود و زمانی که راننده پدال گاز را فشار می دهد روشن می شود. این فناوری را بیشتر برای کاهش مصرف سوخت روی خودروها نصب می کنند که در پشت چراغ قرمزهای طولانی یا ترافیک های سنگین هم سوخت کمتری مصرف شود هم آلایندگی کمتری ایجاد شود. اما در گرمای تابستان زمانی که کولر یا تهویه مطلبوع روشن است بهتر است استارت-استاپ را به حالت خاموش درآورید.

فیلتر [صافی] هوای کابین را همیشه تمیز نگه دارید. زمانی که فیلتر هوای کابین کثیف می شود، جلوی جریان مناسب و بهینه هوای داخل کابین را می گیرد. هر چقدر خودرو جدیدتر باشد، چک کردن آن آسان تر است چون خودروسازان به تدریج این کار را برای صاحبان خودرو آسان تر کرده اند. بهتر است بعد از چند بار پاک کردن، زمانی که کثیفی زیادی روی آن انباشته شده، فیلتر را عوض کنید. بهتر است خودتان عوض کردن آن را یاد بگیرید و به تعمیرکاران نسپارید، هم هزینه آن کمتر می شود هم اطمینان خاطر بالا می رود. در اکثر خودروهای جدید، صافی هوا پشت جعبه داشبورد [به قول خارجی ها جعبه دستکش] قرار دارد و تعویض آن آسان است.

در مورد سامانه کولر خودکار جدید خودروها موسوم به Automatic Climate Control هیچ فرقی ندارد که دما را روی پایین ترین درجه تنظیم کنید یا نه. اکثر این سامانه ها هم سرعت فن و هم درجه حرارت را به طور خودکار انجام می دهند. برای همین کافی است است روشن کنید و بی خیال آن شوید.

منبع: سایپانیوز

پایان/

۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۵
کد خبر: 20756

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =