وزارت صمت از گسترش‌ هایپرمارکت‌ها استقبال می‌کند | نقش مثبت «شهر لوازم خانگی» در توزیع

لوازم خانگی، جزو آن گروه کالاهایی است که همواره از حمایت همه ارگان‌های حمایتی برخوردار بوده و همواره هم همه بازیگران مؤثر و منتفع در اکوسیستم آن اعم از تولید، توزیع، فروش و مصرف، از معمای لاینحل قیمت‌ گلایه دارند.

به گزارش تحریریه، لوازم خانگی، جزو آن گروه کالاهایی است که همواره از حمایت همه ارگان‌های حمایتی برخوردار بوده و همواره هم همه بازیگران مؤثر و منتفع در اکوسیستم آن اعم از تولید، توزیع، فروش و مصرف، از معمای لاینحل قیمت‌ گلایه دارند. دولت با ابزار «ممنوعیت واردات» از تولید حمایت می‌کند و با ابزار «قیمت‌گذاری» از مصرف. قاچاق ویرانگر با سهم 20 درصدی بازار را هم با ابزار «قهریه» در ید کنترل می‌گیرد. اما باز هم صدای اعتراض از جانب مصرف بلند است و اگرچه در نهایت، این توپ در زمین نظام توزیع فرود می‌آید، اما نظام توزیع هم، خود یکی از معترضان است.

در این شرایط برخی نقطه تاریک این فرایند را نفوذ واسطه‌ها می‌دانند و معتقدند که تمرکز نورافکن‌های نظارتی بر این نقطه تاریک، معمای قیمت را حل می‌کند. اما واقعیت این است که نقطه تاریک که نه؛ نقطه ضعف این فرایند، ساختار سنتی، پاشنه ‌آشیل آن، مقاومت در برابر پارادایم حاکم بر جهان در عصر دیجیتال و شاهد این ادعا، ثبت عملکرد مثبت ارائه‌دهندگان خدمات نوین در زنجیره توزیع است.

روزنامه دولت نوشت، این روزها که دنیا تحت تأثیر«تحول دیجیتال»، به سمت مدرنیزه شدن رفته است، این گروه با الهام از تجربیات موفق جهانی در تغییر ساختار سنتی به ساختار مدرن، ورود ‌هایپرمارکت‌های تخصصی به سیستم توزیع را در دستورکار قرار داده‌اند. فارغ از برخی ضعف‌ها که در جریان عبور همه کسب ‌و کارها از بستر سنتی نمایان می‌شود و گاهی حتی نارضایتی برخی مشتریان را درپی دارد، نتیجه مثبت نهایی که از برآیند عملکرد کلی این‌هایپرمارکت‌ها در تنوع محصول، قیمت مناسب و اصالت کالا به ثبت رسیده است، حکایت می‌کند که اگر در گرانی‌ها انگشت اتهام به سوی سیستم توزیع است، برای این نظام راهی جز اصلاح ساختار سنتی و پذیرش ساختار نوین وجود ندارد.

دراین خصوص با محمدمهدی برادران، معاون صنایع عمومی وزارت صمت که این روزها به‌جد درپی تنظیم بازار لوازم‌ خانگی است، به گفت‌وگو پرداختیم. برادران، درخصوص شعار مربوط به قیمت ازسوی «شهر لوازم ‌خانگی»، تصریح کرد: این روش عرضه، حسن‌های زیادی دارد که یکی از آنها به قیمت مربوط می‌شود. حسن دیگر آن، تنوع بسیار زیاد محصولات است ضمن اینکه وزارت صمت نیز نظارت دقیقی بر عملکرد آنها دارد و با توجه به نقش مثبتی که دارند، از توسعه‌ این مجموعه‌ها استقبال می‌کند. وی یادآور شد: در جریان فروش، دو رویکرد وجود دارد؛ «فروش بیشتر با سود کمتر» و «فروش کمتر اما سود بیشتر» که البته رویکرد تجربه شده در کشور ما و در جهان، همان فروش بیشتر با سود کمتر است.

در ادامه، علی افشار قاسملو مدیر روابط ‌عمومی «شهر لوازم‌ خانگی» در گفت‌وگوی کوتاهی به تشریح عملکرد این ‌هایپرمارکت پرداخت و گفت: این مجموعه از بهمن 1400 با هدف حذف واسطه‌ها، شفافیت در فروش و تسهیل شرایط فروش اقساطی راه‌اندازی شد و در این مسیر، علاوه بر تأمین کیفی کالا، هدف افزایش سهم از بازار را نیز مدنظر قرار داد.

وی گفت:‌ هایپرمارکت‌ها برخلاف بازار سنتی، برمبنای فروش با سود کم و حجم بالا فعالیت می‌کنند و حجم بالای خرید و فروش، بهره‌وری بالای منابع انسانی و حذف برخی هزینه‌های جاری، مزیت‌هایی هستند که هزینه بالای تبلیغات را سرشکن می‌کنند.

پایان

۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۰
کد خبر: 20849

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =