پیش بینی تداوم رشد اقتصادی در تابستان

قائم‌مقام بانک مرکزی گفت: آمار رسمی نشان می‌دهد در یک سال اخیر، رشد اقتصادی بر خلاف فصول قبل از روی کار آمدن دولت سیزدهم، بیشتر شده و پیش‌بینی می‌کنیم در فصل تابستان امسال نیز با توجه به اینکه قطعی برق هم نداشتیم، وضعیت رشد اقتصادی بهتر شود.

به گزارش تحریریه، دکتر اصغر ابوالحسنی هستیانی که در آیین تقدیر از یاوران اشتغال و خودکفایی بانک های عامل در اعطای تسهیلات به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) سخن می گفت، با تبریک هفته دولت تصریح کرد: بر مبنای قانون اساسی مسائل اقتصادی کلان بر عهده حاکمیت نهاده شده است که مهمترین آن ایجاد زمینه اشتغال، مسکن و نیازهای اساسی آحاد جامعه است.

توانمند سازی افراد و مددجویان جز با ایجاد اشتغال میسر نیست

ابوالحسنی با بیان اینکه ایجاد اشتغال زمینه اصلی توانمندسازی است گفت: مقام معظم رهبری در ماموریت های ابلاغی به کمیته امداد امام خمینی(ره) بر امر ایجاد اشتغال و توانمند سازی برای مددجویان تاکید ویژه ای داشته اند لذا توانمند سازی افراد و مددجویان جز با ایجاد اشتغال میسر نیست. بر همین اساس توانمند کردن افراد با توجه به بالفعل سازی قابلیت های شغلی انها با درآمد ثابت باید مهمترین محور در مساعدت به اقشار ضعیف باشد.

قائم‌مقام بانک مرکزی با بیان اینکه در قانون اساسی به صراحت توزیع عادلانه درآمد و رفع تبعیض مورد تاکید قرار گرفته است گفت: وقتی عدالت مدنظر است باید در روش هایی که موجب تبعیض می شود بازنگری انجام گیرد لذا حاکمیت باید با اصلاح روش ها و با کمک نهادهای معین که وظیفه قانونی در این زمینه بر عهده دارند، فاصله و شکاف بین اغنیا و فقرا را از بین ببرند.

وی افزود: نظام بانکی با ارائه تسهیلات خرد یکی از نهادهای مسئول در این زمینه است که بخشی به عنوان تکالیف قانونی و بخشی با عنوان مسئولیت اجتماعی در دستور کار بانک ها قرار می گیرد لذا توجه به مسئولیت اجتماعی در شبکه بانکی به دلیل امر خیرخواهانه باید همچنان مدنظر باشد.

قائم‌مقام بانک مرکزی با اشاره به تسهیلات کمیته امداد امام خمینی (ره) به مددجویان گفت: در اعطای تسهیلات باید دو نکته «نظارت بر مصرف درست وصحیح تسهیلات » و دیگری «تضامین برگشت تسهیلات» مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: بر اساس آمارها خوشبختانه تسهیلات اعطایی کمیته امداد به مددجویان در جای خود و نقطه هدف مصرف می شود و در خصوص برگشت تسهیلات بر اساس ضوابط قانونی مکانیزم های دیده شده است که تجربه سال های گذشته موئد آن است که مددجویان متعهد به بازپرداخت تسهیلات هستند و در آینده نیز همچنین خواهد بود.

قائم‌مقام بانک مرکزی با تاکید بر هم افزایی نهاد های مسئول در امر حمایت از اقشار ضعیف جامعه گفت: با هم افزایی و تلاش ها امیدواریم که با توانمندسازی مددجویان همچنان شاهد خارج شدن افراد تحت پوشش این نهاد باشیم و خود افراد با قابلیت ها و توانایی خود شاغل و منبع درآمد داشته باشند.

تداوم کاهش رشد نقدینگی در تیرماه 1401

قائم‌مقام بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح دستاوردهای اقتصادی دولت پرداخت گفت: آمار رسمی نشان می‌دهد در یک سال اخیر رشد اقتصادی بر خلاف فصول قبل از روی کار آمدن دولت سیزدهم، بیشتر شده و پیش‌بینی می‌کنیم در فصل تابستان امسال نیز با توجه به اینکه قطعی برق هم نداشتیم، وضعیت رشد اقتصادی بهتر شود.

وی ادامه داد: ارزش افزوده در بخش‌های مختلف، راه آینده را روشن نشان می‌دهد. البته کفایت این مسیرآن وقتی است که بتوانیم تورم را کنترل کنیم. در حقیقت باید موتورهای ایجاد کننده تورم را خاموش کنیم.

قائم‌مقام بانک مرکزی گفت: رشد نقدینگی در پایان تیرماه نشان داد که روند کاهشی شش ماهه دوم سال گذشته، ادامه‌دار بوده‌ است.

وی با اشاره به ارقام رشد نقدینگی تشریح کرد: عدد نقدینگی از چهار هزار و 833 هزار میلیارد تومان پایان اسفند 1400، در پایان فرورین 1401 به چهار هزار و 823 هزار میلیارد تومان یعنی رشد منفی دو دهم درصد رسید.

قائم مقام بانک مرکزی افزود: دو اقدام مهم در دوره جدید بانک مرکزی مورد توجه قرار گرفت؛ نخست، انضباط‌بخشی به قسمت پولی و دوم، کمک به انضباط در بخش مالی. این در حالی است که در دولت قبل در بخش مالی شاهد استقراض دولت از بانک مرکزی بودیم، ولی در نیمه دوم سال قبل دولت هیچ استقراضی از بانک مرکزی نداشته است. این نشان دهنده هماهنگی بخش‌ها در دولت سیزدهم است.

ابوالحسنی ادامه داد: این هماهنگی به گونه‌ای صورت گرفت تا ۵۵ هزار میلیارد تومان استقراض دولت قبل از بانک مرکزی توسط دولت سیزدهم به صورت نقدی در پایان سال قبل تسویه شود. باید تأکید داشت که در گذشته هم شاهد تسویه بودیم، ولی نه به صورت نقدی بلکه به صورت اوراق انجام شده بود.

این مقام مسئول بانک مرکزی در خصوص نرخ تورم گفت: تورم در شهریور ماه 1400، 59.3 درصد بوده است در حالی که این عدد در تیر ماه سال جاری به 40.5 نسبت به سال قبل رسیده است.

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه تمام فعالیت هایی که در بانک مرکزی و دولت انجام می شود باید به دو دستاورد منتج شود، تصریح کرد: این فعالیت باید به دو نتیجه شامل کنترل تورم و رشد اقتصادی که بتواند هم به کنترل تورم کمک کند چرا که کنترل تورم بر میزان قدرت خرید مردم موثر است.

گفتنی است در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر از بانک های عامل در امر اعطای تسهیلات به مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) قدردانی به عمل آمد، همچنین از قائم مقام بانک مرکزی نیز به پاس همراهی بانک مرکزی در امر اعطای تسهیلات به مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) تقدیر شد.

پایان/

۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
کد خبر: 21393

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =