بحران گازی اروپا اوج می گیرد| صرفه جویی مهمتر از ذخیره سازی

کارشناسان می گویند ذخیره‌سازی کامل گاز برای اتحادیه اروپا در زمستان کافی نیست و در صورتی که اروپا مصرف گاز خود را کاهش ندهند، تا ماه مارس گاز منطقه تمام خواهد شد

به گزارش تحریریه، خبرگزاری «رویترز» به نقل از تحلیلگران گزارش داد که حتی ذخیره گاز کامل در تاسیسات و انبارها ممکن است کفاف مصرف کشورهای اتحادیه اروپا در طول فصل سرد را ندهد.

طبق بررسی های موسسه تحقیقاتی انرژی Aurora، ذخیره‌سازی این بلوک تنها می‌تواند گاز کافی برای حداکثر ۹۰ روز اتحادیه با تقاضای متوسط را تامین کند.

علاوه بر این مدل سازی توسط شرکت اطلاعاتی ICIS نیز نشان می دهد که ذخایر منطقه ممکن است تا ماه مارس به اتمام برسد. ار اینرو کارشناسان تاکید دارند که مصرف گاز باید کاهش پیدا کند تا ز کمبود آن در زمستان جلوگیری شود.

«سیمون تاگلیاپیترا» کارشناس ارشد اندیشکده بروگل مستقر در بلژیک اعتقاد دارد «برای مقابله با این وضعیت بحرانی، کاهش تقاضا حتی مهم‌تر از ذخیره‌سازی خواهد بود».

بحران گازی اروپا اوج می گیرد| صرفه جویی مهمتر از ذخیره سازی

داده های ICIS نشان می دهد که حتی اگر مصرف هر ماهه تا ۱۵ درصد از میانگین پنج ساله کاهش کاهش یابد، و روسیه نیز به عرضه گاز به منطقه با حجم فعلی خود ادامه دهد، اتحادیه اروپا ممکن است همچنان ۴۵ درصد از ذخایر گازی خود را در فصل بهار در اختیار داشته باشد.

گفته می شود روسیه تحویل گاز خود را در ماه اکتبر متوقف می کند.

علاوه بر این، ناتوانی اتحادیه اروپا در صرفه جویی در گاز در این زمستان بر سطح ذخیره سازی سال آینده تأثیر می گذارد. به گفته مؤسسه مطالعات انرژی آکسفورد، اگر روسیه جریان گاز را کاهش دهد و اتحادیه اروپا ذخایر خود را در فصل گرمایش آتی استفاده کند، مخازن در اوایل نوامبر تخلیه خواهند شد.

«ماتیاس باک» مدیر شرکت Agora Energiewende نیز به رویترز اظهار داشت: ذخیره سازی شبکه ایمنی است، اما کاهش بسیار چشمگیر تقاضا چیزی است که در این بحران به عنوان اولویت به آن نیاز داریم.

البته ذکر این نکته ضروری است که صرفه جویی از ضررهای بیشتر شرکت های تامین کننده انرژی برای اروپا جلوگیری می کند زیرا به تدریج با نزدیک شدن به فصل سرد بر میزان تقاضا و قیمت نفت و گاز افزوده خواهد شد. از طرف دیگر دولت ها نمی توانند همه بار خرید را به شهروندان منتقل سازند بنابراین از سود دولت ها و شرکت ها کم خواهد شد و حتی ممکن است آن ها دچار ضرر عملیاتی شوند.

پایان/

۱۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰
کد خبر: 21571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =