شائبه آسیب به سازه برج‌های معروف کیش/ چرا مجوز پایان کار موقت صادر شد؟

باوجود آن که 9 سال از ساخت برج‌های معروف کیش می‌گذرد که حواشی مربوط به تغییر در سازه آن همچنان پابرجاست.

به گزارش تحریریه، اسفندماه سال 97 موضوع آسیب به سازه برج‌های معروف جزیره کیش به اطلاع معاون وقت شهرسازی شرکت عمران منطقه آزاد کیش رسید. طی نامه‌ای که برای اسفندماه سال 97 است مسئله تغییر در طبقات همکف، 11 و 12 این برج مطرح شده است. با توجه به این‌که اقدام خاصی در این زمینه صورت نمی‌گیرد حدود یکسال بعد یکی از مدیران وقت منطقه آزاد کیش طی نامه‌ای به هیئت مدیره برج‌ مذکور به تغییرات در ساختمان بدون مجوز و مغایر با نقشه‌ها در 3 طبقه ذکر شده اشاره و اعلام شده که صدور پایان‌کار مستلزم رفع مغایرت برابر نقشه‌های مصوب است.

این در حالی است که با وجود مکاتبات متعدد از سوی سازمان‌ها ذی‌ربط،‌ پایان‌کار موقت برج صادر شده است. مسئله‌ای که با واکنش مدیرعامل شرکت سازنده مواجه و وی خواستار ورود مراجع ذی‌صلاح به این ماجرا برای جلوگیری از تکرار حادثه متروپل شده است.

حیدر نوروزی با یادآوری این‌که در سال 92 عملیات ساخت برج‌ها به اتمام رسید و این را به منطقه آزاد کیش اعلام کردیم، گفته است: از سال 94 تحویل واحدها آغاز شد. تغییرات موردنظر در سازه در سال 97 انجام شده است.

وی با بیان این‌که سازمان منطقه آزاد کیش به ما پایان کار را نمی‌داد، اضافه کرد: عدم صدور پایان کار نیز به این دلیل بود. زمانی که ما جواز کار گرفتیم هیچ چیزی درباره آتش‌نشانی به ما اعلام نشد که براساس چه استانداردی مسائل مربوط به آتش‌نشانی ساخته شود. ما رفتیم یک شرکت خارجی را آوردیم و مطابق استاندارد اروپا آتش‌نشانی را پیاده‌سازی کردیم. منطقه آزاد هم اعلام کرد چون از کار آتش‌نشانی سازه سر در نمی‌آورم به ما تأییدیه نداد.

نوروزی با بیان "پس از تاییدیه سه کارشناس رسمی دادگستری، آتش‌نشانی به ما تاییدیه داد"، اظهار کرد:‌ همه کارهای پایان کار را در سال 97 انجام داده بودیم که یکی از مالکان در طبقه 11،‌12 و 22 تغییراتی را ایجاد کرد. در طبقه 11 و 12 دو واحد 115 متری به یک واحد 230 متری تبدیل شده است. طبقه 22 کلا نقشه‌ها تغییر کرده است. ضمن این‌که در طبقه همکف نیز در رستوران که دودکش آن از داخل ساختمان به پشت بام می‌رفت، مالک دود رستوران را با تغییرات جلوی برج خالی می‌کند.

وی گفت: متاسفانه با این اقدامات سازه برج‌های دوقلو دچار آسیب شده و ما از این واهمه داریم حادثه متروپل تکرار شود. در متروپل همه سازنده را می‌شناسند اینجا هم سازنده را می‌شناسند.

در سوی دیگر ماجرا منطقه آزاد کیش قرار دارد که آسیب به سازه را به استناد به اظهارات مهند مشاور پروژه رد می‌کند: «این‌که در سازه برج‌های دوقلو کیش تغییراتی انجام شده که باعث به خطر افتادن آن شده یک ادعاست که باید بررسی شود.»

محسن نظرپور افزود: در این رابطه از 3 کارشناس رسمی دادگستری، نماینده معاونت عمرانی و شرکت عمران برای بررسی این ادعا کمک خواسته‌ایم. یکی از این کارشناسان دکتری صنعتی شریف دارد و فوق دکتری خود در سازه را نیز از آمریکا دریافت کرده است.

مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات کیش با اعلام این‌که به‌زودی گزارش این کارشناسان درباره ادعای مطرح شده منتشر خواهد شد، گفت: طبق گفته مشاور پروژه، تیرهای غیرباربر سازه برج‌ها برداشته شده که هیچ آسیبی را به آن وارد نکرده است.

نظرپور بیان کرد: مشاوری که مسئولیت قانونی دارد ادعای سازنده را رد کرده است. ضمن این‌که سازه برج‌های دوقلو به‌هیچ عنوان با ساختمان متروپل قابل مقایسه نیست.

به گزارش تحریریه، حدود 10 روز از وعده مقام مسئول منطقه آزاد کیش برای اعلام گزارش کارشناسان می‌گذرد اما هنوز خبری از این گزارش نیست.

پایان/

۲۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰
کد خبر: 21727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =