پذیرش صورتحساب کارتخوان‌های متصل به سامانه مودیان

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از تدبیر و پیگیری نظام مالیاتی برای پذیرش صورتحساب کارتخوان های بانکی متصل به سامانه مودیان به عنوان صورتحساب الکترونیکی در راستای حمایت از مشاغل کوچک خبرداد.

به گزارش تحریریه، دکتر داود منظور رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان را مهم ترین موضوع سازمان و نیاز اساسی نظام مالیاتی دانست و گفت: این قانون گام بسیار مهمی در مسیر شفاف‌سازی و عدالت مالیاتی است که پس از سال‌ها تاخیر در اجرای این قانون، هم اکنون سازمان امور مالیاتی کشور در نقطه ای قرار دارد که با شتاب در مسیر پیاده سازی این قانون حرکت می کند.

وی با بیان اینکه طی دو مرحله فراخوان بیش از 425 شرکت مشمول وارد سامانه مودیان شده و به طور منظم صورتحساب الکترونیکی ثبت می کنند، افزود:هم اکنون شرکت های بورسی، شرکت های فرابورسی، شرکت های دولتی و سایر دستگاه های اجرایی مشمول ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری 1401، مشمول اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان شده اند و طبق آخرین آمار 22 میلیون صورتحساب به ارزش بالغ بر 700 هزار میلیارد تومان با مالیات بر ارزش افزوده بالغ بر 50 هزار میلیارد تومان در سامانه مودیان ثبت شده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره اینکه فراخوان مرحله سوم برای سایر شرکت ها و اشخاص حقوقی اعلام شده و این مشمولان از ابتدای سال 1402 ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی هستند، این اقدام را گام موثری جهت شفاف سازی اقتصادی و تسهیل فرآیندهایی مالیاتی دانست و تصریح کرد: با قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان به زودی رسیدگی‌های مالیاتی نسبت به مالیات‌های عملکرد و ارزش افزوده با کمترین میزان گلایه‌مندی از سوی مودیان محترم همراه خواهدبود.

وی با اشاره به تدابیر سازمان امور مالیاتی کشور در راستای ساده سازی اجرای این قانون برای صاحبان مشاغل خرد و کوچک، از پذیرش صورتحساب دستگاه های پذیرنده یا پوز به عنوان صورتحساب الکترونیکی خبرداد و افزود: با این اقدام شرایطی فراهم می شود که این گروه از فعالان اقتصادی نیازی به استخدام حسابدار، صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی، تطبیق با نرم افزارهای حسابداری و... ندارند و عملا شرکت شاپرک و شرکت‌های پشتیبانی‌کننده دستگاه‌های پذیرنده این نقش را ایفا می کنند.

به نقل از اینتا، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر رویکرد مودی مداری و افزایش اعتماد متقابل بین نظام مالیاتی و فعالان اقتصادی، خاطرنشان کرد: اعتماد مردم، خوداظهاری بیشتر، رسیدگی دقیق‌تر و استفاده از آمار و مستندات و ایجاد کمترین زحمت در اجرای قوانین و فرایندهای مالیاتی در اولویت نظام مالیاتی قراردارد.

پایان/

۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰
کد خبر: 24266

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =